Rendkívüli esemény történt: különös "farkasember-szindróma" jelent meg csecsemők körében, miután a szülők egy elterjedt hajhullás elleni készítményt alkalmaztak. | szmo.hu

A spanyol egészségügyi hatóságok figyelmeztetést adtak ki: egy elterjedt hajhullás elleni készítmény csecsemőknél "farkasember-szindrómát" idézhet elő.
A spanyol egészségügyi hatóságok figyelmeztettek, hogy ha a szülők népszerű hajhullás elleni készítményeket alkalmaztak, akkor a babák esetében különös szőrösödési tünetek léphetnek fel Európában.
2023 óta az Európai Gyógyszerügynökség nyilvántartása szerint közel egy tucat olyan esetet dokumentáltak, amelyek a minoxidil hatóanyaghoz köthetők. A minoxidilt elsősorban hajhullás kezelésére alkalmazzák, és elérhető vény nélkül kapható krém vagy hab formájában, amely 2% és 5% közötti koncentrációban kapható.
A hipertrichózis, amelyet orvosi szakkifejezéssel illetnek, egy olyan állapotot jelent, amely során a szőrzet rendkívüli mértékben megnövekszik, különösen az arcon, karokon és egyéb testrészeken. Jelenleg nincs végleges gyógymód a problémára, így a szenvedők számára a legfőbb megoldást a borotválás, gyantázás vagy hajvágás jelenti a tünetek enyhítésére.
Az első figyelmeztető esetet 2023 áprilisában regisztrálták Spanyolországban, ahol egy csecsemő két hónap alatt különös módon, a hátán, lábain és combjain sűrű szőrzetet fejlesztett ki.
Miközben otthon gondoskodott a kisgyermekéről, észrevette, hogy a baba állapota fokozatosan javul. Amint abbahagyta a gyógyszer szedését, a korábban tapasztalt tünetek eltűntek, és a gyermek vidámabb lett.
A spanyol egészségügyi hatóságok álláspontja szerint a minoxidil valószínűleg bőr- vagy szájkontaktus révén jutott a csecsemők szervezetébe. Ez például akkor fordulhatott elő, amikor a babák megpróbálták megrágni szüleik haját vagy kezét, miután azok a gyógyszert alkalmazták.
Az egészségügyi szakértők hangsúlyozzák, hogy a minoxidil alkalmazása különösen kockázatos lehet a nagyon fiatal csecsemők esetében, mivel súlyos szív- és vesekárosodáshoz vezethet. Korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy már egy teáskanálnyi adag napi kétszeri használata felnőtteknél is gyors szívverést és vízvisszatartási nehézségeket okozhat.
A közelmúltbeli esetek miatt az Európában forgalmazott minoxidil-termékek csomagolásán mostantól figyelmeztetés szerepel majd a hipertrichózis kockázatáról, valamint arról, hogy kisgyermekekkel kerülni kell a közvetlen érintkezést a kezelt területeken.
2019-ben Spanyolországban egy rendkívüli botrány ütötte fel a fejét, amikor legalább 17 gyermek, köztük csecsemők is, "farkasember-szindrómával" szembesültek. Az eset hátterében egy véletlen hiba állt: a gyerekek olyan refluxkezelő gyógyszert kaptak, amely omeprazolként volt feltüntetve, ám valójában minoxidilt tartalmazott. Ennek következtében a gyerekek testét szőr borította el, ami sokkolta a szülőket és szakembereket egyaránt.
A minoxidil az utóbbi időszakban egyre inkább a figyelem középpontjába került az online térben, miután a közösségi média felületein elindultak a hírek arról, hogy "szemöldöknövesztő csodaszerként" is alkalmazható.
A szert nem hagyták jóvá ilyen jellegű felhasználásra, és a nem megfelelő alkalmazás akár hajhulláshoz is vezethet.
Azt is hozzátették, hogy a minoxidilt kizárólag genetikai eredetű hajhullás kezelésére fejlesztették ki, és nem alkalmas stressz, betegség vagy vashiány okozta hajhullás kezelésére.