Az utolsó akadály is eltűnt: Friedrich Merz május 6-án Németország kancellárjává válhat.


A leendő német kormány kisebbik pártja, a szociáldemokrata SPD zöld utat adott a koalíciós megállapodásnak. Ez azt jelenti, hogy a Bundestag jövő kedden hivatalosan is megerősítheti Németország új kormányát.

A koalíciós megállapodás a Felelősség Németországért címet viseli, a felelősséget azonban ténylegesen eddig csak a két keresztény párt tagsága vállalta. Előbb a kisebbik konzervatív párt, a CSU hagyta jóvá az egyezményben foglaltakat, a hét elején pedig a CDU is támogatásáról biztosította.

A konzervatívok támogatása már előre kikövetkeztethető volt, ám a szociáldemokrata párttagság körüli feszültség némi aggodalmat keltett. Míg az SPD társelnökei és a párt más prominens politikai alakjai aktívan kampányoltak a tagság meggyőzése érdekében, a párt ifjúsági szárnya kifejezte elégedetlenségét az egyezmény tartalmával kapcsolatban.

A tagság véleményének kikérése két héten át online formában zajlott, és az eredményeket szerdán délelőtt tették közzé. A kezdeti izgalmak és a fiatal párttagok aggodalmai ellenére az adatok azt mutatják, hogy a 358 ezer fős tagság jelentős többsége támogatta a koalíciós megállapodást.

Hivatalos közlés szerint a tagság 84,6 százaléka a koalíciós megállapodás jóváhagyása mellett szavazott.

Ezzel az utolsó akadály is elhárult a háború utáni Németország ötödik nagykoalíciós kormányának megalakulása elől. Most már csupán annyira van szükség, hogy a Bundestag kedden megszavazza a javaslatot. Az AfD képviselőinek várható ellenállása ellenére ez szinte biztosra vehető.

Ezt megelőzően hétfőn az SPD elnöksége hivatalosan is aláírja a koalíciós megállapodást, és a párt még aznap bejelenti minisztereit. Korábban arról jött létre megállapodás, hogy mind a CDU, mind az SPD hét miniszteri tárcához jut, míg a CSU három miniszterrel vághat neki a következő parlamenti ciklusnak. A CDU és a CSU már nyilvánosságra hozta minisztereinek listáját, a szociáldemokraták ezt a tagság szavazása nyomán ezt hétfőre ígérték. Az ugyanakkor már előzetesen kiszivárgott, hogy az SPD társelnöke, Lars Klingbeil alkancellár lesz, és ő vezetheti majd a pénzügyminisztériumot is.

Az utóbbi évtizedek során a konzervatívok és a szociáldemokraták kormányzati együttműködését rendszerint nagykoalícióként emlegették, azonban ez a terminológia mostanra eltűnni látszik. A leendő kancellár, Friedrich Merz maga is kétségbe vonta ezt a kifejezést, utalva arra, hogy a hagyományos pártok a február végi parlamenti választások után csupán minimális többséggel bírnak az új Búindestágban. Ennek egyik fő mozgatórugója az AfD jelentős megerősödése, amely a legutóbbi választásokhoz képest megkétszerezte parlamenti képviselőinek számát.

Elemzők véleménye szerint az új kormánykoalíció előtt komoly kihívások várnak. A leglényegesebb feladatok között szerepel az illegális bevándorlás visszaszorítása, a közbiztonság megerősítése, valamint a gazdasági növekedés ösztönzése. E célok eléréséhez különleges pénzügyi források létrehozására van szükség, ami az alkotmány módosítását is megköveteli. A két új alap összesen 900 milliárd eurós keretet képvisel, amelyhez hitelfelvétel szükséges, és a kölcsönök hosszú távú törlesztésének is biztosítania kell a fenntarthatóságot.

Szakértők véleménye alapján a jövőbeni kormánykoalíció tagjainak együttműködése nem ígérkezik zökkenőmentesnek. Különösen figyelembe kell venni, hogy Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár alatt a kormány hároméves működése alatt a migráció és a gazdaságélénkítés kérdéseiben jelentős eltérések mutatkoztak a pártok álláspontjai között. Ugyanakkor az új koalíció tagjai a "Felelősség Németországért" elvét hangoztatva próbálnak együttműködési szándékot kifejezni.

Related posts