Az izraeli helytartó lelkesen nyilatkozott Budapestről: „Minden lépésnél, amit az utcákon teszek, a héber nyelv dallamos hangjai keringenek a levegőben.”


A hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nemrégiben elfogatóparancsot bocsátott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant korábbi védelmi miniszter ellen. Ezzel kapcsolatban a Zsidó Magyar Nemzet egyik munkatársa, László Dávid, egy különösen elfogult interjút készített Avi Nir-Feldklein ügyvivő izraeli nagykövettel. Az interjú során a riporter felháborodottan tapasztalta, hogy "eddig példa nélküli, hogy egy nyugati demokratikus állam vezetőjét próbálják felelősségre vonni", miközben a beszélgetés során a közelmúlt amszterdami zsidóellenes eseményeit is érintette. A teljes interjútól eltekintünk, de az érdeklődők számára néhány részletet megosztunk az alábbiakban.

Fotók: Arpad Kurucz (a fideszes lap cikkében "magyarosan" kétszer is említve) - "Politikai bomba": sok média és szakértő így minősítette a Nemzetközi Büntetőbíróság döntését. Valóban ekkora jelentőséggel bír a határozat? - Közelről sem! Inkább morális bomba, óriási erkölcsi bukás. Izrael már több mint egy éve olyan terrorszervezetekkel harcol, amelyek megsemmisítést tűztek ki célul. Olyan csoportok ellen, akik civileket mészároltak le otthonaikban, egész családokat gyújtottak fel, nőket erőszakoltak meg, és még mindig több mint száz túszt tartanak fogva. Mit is üzen tehát a Nemzetközi Büntetőbíróság döntése? Azt, hogy a demokratikus társadalmaknak nincs joguk harcolni a gonosz ellen. Ráadásul mindezt egy terrorszervezet által szolgáltatott hamis "bizonyítékok" alapján. A Nemzetközi Büntetőbíróságnak fontos szerepet kellene betöltenie, de most hatalmas tévedést követtek el, aláásva ezzel a nemzetközi jog hitelességét. (...) - Tehát a döntésnek nincs jogi következménye? - Izrael nem tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. De még ha az is lenne, a bíróságnak nincs joghatósága olyan demokratikus államok ellen fellépni, amelyek saját igazságszolgáltatással rendelkeznek. Izraelnek pedig van egy független bírósága, amely akár a saját kormánya ellen is felléphet, ha szükséges. Az aggályos eseteket kivizsgáljuk, és ezeket a vizsgálatokat komolyan vesszük. Érdemes megemlíteni, hogy az izraeli hadseregben a jogi szakértők száma kiemelkedően magas. Sok művelet csak akkor kezdődhet meg, ha az ő értékelésük szerint minden a nemzetközi jogi normáknak megfelelően zajlik. És ez nem a Nemzetközi Büntetőbíróság miatt fontos számunkra, hanem saját elveink miatt! (...)

- Orbán Viktor támogatásának kifejezéséül azonnal meghívta Magyarországra Benjamin Netanjahut. Milyen valószínűséggel várhatjuk az izraeli miniszterelnök látogatását? - Először is szeretném hangsúlyozni, mennyire értékelem Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter gyors, támogató lépéseit. Magyarország barátsága rendkívül fontos számunkra, és ezt sosem vesszük természetesnek. Benjamin Netanjahu jelenleg rendkívül óvatos a külföldi utazásokkal, különösen a háborús helyzet közepette. Jelenleg is intenzív tűzszüneti tárgyalások zajlanak Libanonnal, több mint száz túsz van még mindig fogságban, és hat különböző fronton kell helytállnunk. Ugyanakkor közismert, hogy Orbán Viktorral remek, baráti kapcsolatot ápol, és rendszeresen egyeztetnek telefonon. Így hát biztos vagyok benne, hogy ha adódik egy megfelelő alkalom, örömmel fog Magyarországra látogatni. - Nemrégiben tanúi lehettünk, mi történt Amszterdamban: a Maccabi Tel-Aviv és az Ajax mérkőzése után valósággal üldözték a zsidókat. Ön nemrég érkezett Budapestre, mik az első benyomásai? - Egyetlen észrevételem van Magyarországgal kapcsolatban: még nem tanítottatok meg minket győzni a mérkőzéseken! De azért legutóbb a belgák ellen sikerült nyernünk! Viccet félretéve, sokan kérdezték tőlem a meccs előtt, hogy tartok-e attól, hogy Budapesten is hasonló események történhetnek, mint Amszterdamban? A válaszom határozottan az volt: nem, ez teljes mértékben elképzelhetetlen.

Magyarország a világ egyik legbiztonságosabb helye a zsidók számára, ami különösen szembetűnő, amikor az utcákon sétálva a héber beszéd dallamai töltik meg a levegőt. Ez a jelenség nem mindenhol tapasztalható; sok európai fővárosban az emberek óvatosan mérlegelik, hogy megszólaljanak héberül, hiszen ott a kockázatok miatt akár kellemetlen következményekkel is szembesülhetnek. Itt viszont a közösség és a kultúra pezsgése biztonságban érzi magát, és ez egy különleges érzést ad a mindennapoknak.

Mindez a magyar kormány, a magyar média és a magyar ember érdeme. Egyébként az amszterdami pogrom sem volt előzmény nélküli! Az utcákon rendszeresen tüntető csőcselék, a média hergelése mind hozzájárultak, hogy ez megtörténhetett. És félreértés ne essék: nem Izrael bírálatával van a gond! Hanem arról, hogy elnézik a gyűlöletbeszédet, az erőszakot. Nemrégiben a berlini rendőrfőnök ismerte el, hogy vannak területek, ahová jobb, ha zsidók vagy homoszexuálisok nem teszik be a lábukat. Tisztelem, amiért kimondta, mert a probléma azonosítása az első lépés a megoldás felé. Korábban írtuk: Amszterdamban nem volt kristályéjszaka - a gázai gyermekek kiirtását viszont ünnepelték

Related posts