Egyre gyakoribbá válnak a kígyók az erdőkben: íme, hogyan védheted meg magad a mérgező marástól! - Startlap Utazás

Magyarországon két rendkívül ritka, de mérges kígyófajjal találkozhatunk, amelyek veszélyt jelenthetnek ránk. Fontos tudni, hogyan védhetjük meg magunkat egy túra alatt ezekkel a lényekkel szemben!
Egyre több kiránduló tapasztalja, hogy a romániai hegyekben egyre gyakoribbá válnak a kígyók - figyelmeztetnek a hegyimentők, ahogy azt a Maszol.ro is közli. A Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentő Szolgálat szakértői számos ajánlást állítottak össze, hogy a természetjárók biztonságban élvezhessék az erdők szépségét, mivel ezen a területen elsősorban a viperák jelenthetnek veszélyt.
A hegyekben egyre gyakoribbá válnak a kígyókkal való találkozások, és sokszor a legmeglepőbb helyeken bukkannak fel. Azonban fontos tudni, hogy a kígyómarások háromnegyede olyan személyekkel történik, akik nem tanúsítanak kellő óvatosságot, és úgy döntenek, hogy megérintik ezeket az állatokat. Erre figyelmeztet a Maros Megyei Hegyi- és Barlangi Mentő Szolgálat.
A mérges kígyók csupán akkor lépnek akcióba, ha váratlanul megtámadják őket vagy ha fenyegetve érzik magukat.
Ha olyan területen él vagy utazik, ahol előfordulhatnak kígyók, viseljen olyan ruházatot, ami fedi a lábait. Ne lépjen, üljön a földre, vagy mozdítson el köveket anélkül, hogy előtte ne ellenőrizné a helyet. Ha távolról kígyót lát, kerülje el, anélkül, hogy provokálná, ha pedig nagyon közel van a kígyó, maradjon mozdulatlan, általában magától távozik" - ismertette a tudnivalókat a kígyóról a hegyimentő szolgálat Facebook-bejegyzésében.
Hangsúlyozzák, hogy Romániában – akárcsak Magyarországon –...
A viperamarás tünetei számos tényezőtől függnek, mint például a méreg mennyisége, a marás helye, és az áldozat általános egészségi állapota. A méreg hatásai lehetnek helyi, illetve az egész szervezetet érintő tünetek is, és bár ritkán, de halálos kimenetelűek is lehetnek. A halálesetek jellemzően gyermekeknél, akik a testsúlyukhoz viszonyítva nagyobb dózist kapnak, valamint idősebb felnőtteknél következnek be.
A viperamarás tünetei: harapásnyomok, helyi duzzanat, vérrel telt hólyagok a marás helyén, ezenkívül általános tünetek a láz, izzadás, hányinger, hányás, hasi fájdalom, hasmenés, ájulás, légzési nehézségek, mellkasi fájdalom, görcsök, kóma, egyéb neurológiai tünetek, vérzések, csalánkiütés, anafilaxiás sokk (az arc, nyelv, légutak duzzanata, légzési nehézség, alacsony vérnyomás, tapinthatatlan pulzus).
A viperamarásnak négy súlyossági fokozata van:
A sérült személyt első lépésben mindenképpen meg kell nyugtatni. Elengedhetetlen, hogy kerüljük a felesleges mozgásokat, és biztosítsuk, hogy egy biztonságos helyen pihenhessen. Ha a sérült eszméletlen, akkor stabil oldalfekvésbe kell helyezni, hogy megakadályozzuk a légutak elzáródását.
Ezt követően sürgősen tárcsázni kell a mentőszolgálatot a 112-es telefonszámon.
Ajánlott, hogy a sebet alaposan tiszta vízzel vagy hidrogén-peroxiddal (más néven oxigénes víz) öblítsük le. Emellett fontos, hogy a gyűrűket és karkötőket eltávolítsuk a megharapott végtagról, mivel a várható duzzanat miatt később nehezen lehet majd őket levetni.
A harapás helyét egy rugalmas pólyával körbe kell kötni, hogy csökkentsük a méreg nyirokrendszeren keresztüli elterjedésének sebességét.
A kötést csak kórházban, az ellenméreg beadása után szabad eltávolítani. Nem szabad túl szorosra kötni, csak annyira, hogy egy ujj még férjen be alá" - tanácsolják a bejegyzésben. Ezenkívül azt is javasolják, hogy a megharapott végtagot sínbe kell helyezni az izommozgások megakadályozására, hisz az gyorsítja a méreg szétterjedését. Az érintett végtagot a szív szintjénél alacsonyabb pozícióban kell tartani, nem magasabban, emelik még ki.
Ha anafilaxiás sokk lépne fel, azonnal szükség van adrenalininjekció beadására – olvasható a bejegyzésben. A gyógyszertárakban kapható öninjekciós formák különösen ajánlottak, hiszen ezek a súlyos allergiás reakciók elsősegélycsomagjának elengedhetetlen részei. Továbbá, antihisztaminok is hasznosak lehetnek, mivel enyhébb allergiás reakciók esetén alkalmazhatók, míg az adrenalin a legsúlyosabb esetek, például a sokk kezelésére szükséges. Fontos hangsúlyozni, hogy ha a keringés vagy a légzés leáll, azonnal el kell kezdeni az újraélesztést – figyelmeztetnek a szakértők.
A Maros megyei hegyimentők hangsúlyozzák, hogy tilos bemetszést végezni, a sebet égetni, vagy "kifacsarni" – akár szájjal, akár valamilyen eszközzel. Emellett jeget vagy szorítókötést sem szabad alkalmazni. Továbbá, a harapást okozó kígyó megfogása is szigorúan tilos, figyelmeztetnek.