Egy friss tanulmány alapján úgy tűnik, hogy búcsút inthetünk a sötét anyagnak és a sötét energiának is. - Üdvözlet Magyarország!


Richard Lieu, az Alabamai Egyetem fizikaprofesszora tavalyi kutatása során arra a figyelemre méltó eredményre jutott, hogy a gravitáció létezése nem feltétlenül igényli a tömeget.

A javasolt elképzelés messze túlmutat a klasszikus fizika keretein, és arra törekszik, hogy fényt derítsen a sötét anyag és a sötét energia rejtélyére. Ezek a két hipotetikus jelenség kulcsszerepet játszanak a kozmológia standard modelljének megértésében, ugyanakkor hiányzó elemeket képviselnek, amelyek nélkül a világegyetem működésének teljes képe nem áll össze.

Ezek a dolgok, bár rendkívül jelentőségteljesek, ugyanakkor szinte megfoghatatlanok. Egyes kutatók úgy vélik, hogy talán nem is léteznek, és a probléma valójában a számításainkban keresendő, miszerint félreértelmezzük mindazt, amit a világban észlelünk.

Lieu azonban most egy még inkább drámai nyomonkövetési javaslattal állt elő, amelyről az IFLScience számolt be. A professzor a negatív tömegek és sűrűségek lehetőségét elvetve a transzcendens időbeli szingularitások létezését vetette fel.

Ezeket a jelenségeket olyan miniatűr ősrobbanásokként képzelhetjük el, amelyek képesek elönteni az univerzális teret anyaggal és energiával. Csodálatos módon, ezek a felfoghatatlan események olyan gyorsan születnek, ahogyan el is tűnnek, mintha csak a kozmosz titkos táncát járnák.

Lieu nyilatkozatában kifejtette, hogy "az új tanulmány a korábbi modell továbbfejlesztett változata, amely egyben gyökeresen el is tér az első változattól".

"Az új modell mind a struktúrák kialakulását és stabilitását, mind pedig a világegyetem tágulásának kulcsfontosságú megfigyelési tulajdonságait képes megmagyarázni azáltal, hogy a hagyományos sötét anyag és a sötét energia helyett az egész teret egységesen érintő sűrűségi szingularitásokat von be az időben."

A szingularitások jelenléte olyan hatással lenne az univerzumban, mint a sötét anyag: láthatóan láthatatlan mennyiséget adna a tömeghez, méghozzá az általunk ismert anyag mennyiségének ötszörösével. Ráadásul e rejtélyes entitások negatív nyomást gyakorolnának, hasonlóan a sötét energiához, amely folyamatosan gyorsítja a világegyetem tágulását.

A jelenlegi elmélet alapján az anyag és az energia váratlan robbanások formájában bukkannak fel és tűnnek el, ami különösen figyelemre méltó, hogy mindezek közben a megőrzési törvények nem szenvednek sérülést.

"Ezek a szingularitások azért nem megfigyelhetők, mert időben ritkán fordulnak elő, és felbonthatatlanul gyorsak, és ez lehet az oka annak, hogy a sötét anyagot és a sötét energiát nem találták meg. Ezeknek az időbeli szingularitásoknak az eredete ismeretlen, de nyugodtan mondhatjuk, hogy ugyanez igaz magára az ősrobbanás pillanatára is."

A sötét anyag és a sötét energia elméletei korántsem hibátlanok, ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan megkérdőjelezzük őket. Ugyanakkor Lieu koncepciójának bizonyos aspektusai nehezen egyeztethetők össze a jelenlegi megfigyelésekkel.

Ezek között találhatóak olyan galaxisok is, ahol az átlagosnál kevesebb vagy éppen ellenkezőleg, több sötét anyag van jelen. Ebből kifolyólag a kutatók számára elengedhetetlen, hogy empirikus módszerekkel kutathassák a létezésüket. Hiszen, ha ezek a galaxisok szinte észrevétlenül tűnnek fel és tűnnek el, vajon van-e bármiféle lehetőségünk arra, hogy bizonyítékot nyerjünk a létezésükre?

Related posts