Egy jelentős tranzakció emelte meg tavaly a kockázati tőkebefektetések összértékét.

A magyar cégekbe irányuló tőkebefektetések értéke tavaly 606 millió eurót tett ki, ez 357 százalékos növekedés 2023-hoz képest, a tőkebeáramlás túlnyomó részét azonban egyetlen, 483 millió euró értékű kivásárlás adta - összegezte a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az EY tanácsadó céggel közösen készített éves jelentésében.
Az elemzők szerint az átlagos tranzakcióméret 10,6 millió euróra nőtt, ami majdnem kilencszerese a 2023-as adatnak – tájékoztat az MTI.
A jelentés alapján tavaly összesen 56 tranzakciót könyveltek el, ami 52,5%-os csökkenést jelent az előző évhez viszonyítva. Ez a tendencia arra utal, hogy a kockázati és magántőke piacán a várt fellendülés még nem következett be.
A befektetések összességében 12 százalékban olyan növekedési fázisban lévő vállalatokhoz kerültek, amelyek forráshoz jutottak, míg a start-up cégek részesedése 4,8 százalékra rúgott. Érdekes módon az ügyletérték tekintetében a kivásárlások (buyout) domináltak, hozzávetőlegesen a teljes összeg 80 százalékát képviselve. Továbbá, a növekedési fázisú vállalatok átlagosan 35,4 százalékkal nagyobb tőkebevonást realizáltak, ha külföldi befektetők is részt vettek a tranzakciókban – számoltak be a kutatók.
A magyar befektetők összesen 74 tranzakciót bonyolítottak le, amelyek értéke 126,6 millió euróra rúgott. Ez a szám 43,9%-os csökkenést jelent az előző évhez képest, míg az ügyletérték 46,1%-kal nőtt. Ez a tendencia arra utal, hogy a befektetők egyre inkább a nagyobb volumenű tranzakciók irányába orientálódnak.
A szektorális elemzés szerint a befektetések 86,1%-át, valamint az üzletek 37,5%-át a fogyasztási cikkek és szolgáltatások, valamint az infokommunikációs szektor (ICT - Information and Communication Technology) képviseli.
A 2024-es évben a magyarországi alapok lenyűgöző, 227,7 millió eurós tőkét vonzottak, ami több mint duplája a 2022-es mutatóknak. E növekedés mögött elsősorban a Közép- és Kelet-Európából érkező források állnak, amelyek aránya elérte a 82,4 százalékot. A változást tovább erősítette az állami ügynökségek, az alapok alapjai és az intézményi befektetők fokozódó aktivitása. Ezzel szemben a bankok és családi irodák részesedése csökkent, jelezve a piac dinamikus átalakulását.
A magyar kockázati- és magántőkepiacon a tavalyi élénkülést egy kiemelkedő ügylet hajtotta - idézte a közlemény Haszonics Balázst. A Lead Ventures vezérigazgatója és a HVCA igazgatósági tagja szerint a piac stabilizálódik, de az általános fellendülés még várat magára, így az idei évre óvatos optimizmussal tekintenek.