Feszültté válik az orosz-azeri kapcsolatrendszer: Bakuban a hatóságok razziát tartottak a Szputnyik irodájában, míg Moszkvában a helyi vezetés behívta az azeri nagykövetet.


Rahman Musztafajevet, Azerbajdzsán moszkvai nagykövetét bekérették az orosz külügyminisztériumba, közölte Marija Zaharova. A külügyi szóvivő szerint erre Baku "barátságtalan lépései" adtak okot. Zaharova nevén nevezte a dolgokat, olvasatában olyan orosz újságírókat vettek őrizetbe az azeri fővárosban, akik ottani munkájával összefüggésben semmilyen kifogás nem merült fel a helyi hatóságok részéről eddig.

A Meduza által közzétett hírösszefoglaló alapján nem sokkal ezelőtt derült fény arra, hogy az azeri hatóságok házkutatást végeztek a Szputnyik Azerbajdzsán orosz hírügynökség bakui irodáiban. A helyi sajtó értesülései szerint az akció során őrizetbe vették az orosz titkosszolgálat, az FSZB két munkatársát.

Az orosz nemzetközi propagandamédiához tartozó Szputnyik maga azt állította, hogy Igor Kartavihot és Jevgenyij Belouszovot, az ügynökség vezetőit fogták el. Azt, hogy ők az FSZB munkatársai lennének, a Szputnyik részéről abszurdnak nevezték.

Az azeri belügyminisztérium tájékoztatása alapján nyomozás indult törvénytelen finanszírozás és működés ügyében. A hatóságok emellett jelezték, hogy a Szputnyik Azerbajdzsán hivatalos akkreditációját már februárban visszavonták.

Közvetlen előzményként senki sem említi, de valószínűleg ennek a háttérben álló eseménynek köszönhető, hogy az orosz-azeri kapcsolatok az utóbbi időszakban drámai módon megromlottak. A feszültséget egy jekatyerinburgi rendőrségi akció robbantotta ki, amely során sajnálatos módon két azeri állampolgár életét vesztette. Az akció következtében hét személyt sikerült őrizetbe venni a hatóságoknak.

Azerbajdzsán követeli Oroszországtól a történtek kivizsgálását és a halálesetekben vétkes rendőrök felelősségre vonását. Ezután több olyan kulturális rendezvény szervezését is megakasztották Azerbajdzsánban, amelyeket a napokban tartottak volna ott az oroszok.

Az azeri-orosz kapcsolatok hűvössége nem újkeletű jelenség, hiszen az utóbbi hónapokban már több feszültség is tapasztalható. Például tavaly decemberben egy súlyos incidens történt, amikor az orosz légvédelem Groznij felett lelőtt egy azeri repülőt, amely éppen kényszerleszállásra készült. Az eset következményeként Vlagyimir Putyin elnöknek személyesen kellett kifejeznie sajnálatát.

Related posts