A CBAM nyilatkozattevői státuszával kapcsolatosan az Európai Bizottság közzétette a részletes szabályokat, amelyek új irányvonalat jelentenek a környezetvédelmi és kereskedelmi politikák terén.


Az Európai Bizottság a 2025/486 számú végrehajtási rendeletével hivatalosan közzétette azokat a részletes szabályokat és eljárásokat, amelyek az engedélyezett CBAM nyilatkozattevői státuszhoz kapcsolódnak. Ezek a rendelkezések 2025. március 28-tól lépnek életbe.

A PwC Magyarország szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy az EU 2023/956 Rendelet értelmében, amely az importáruk karbonintenzitásának kiegyenlítésére szolgáló mechanizmust (CBAM) hoz létre, 2026. január 1-től a CBAM-köteles áruk csak olyan importálók által hozhatók be az Európai Unió területére, akik rendelkeznek a megfelelő CBAM-nyilatkozattal. Ez alól csak a mentességi szabályok alkalmazása jelenthet kivételt.

Az Európai Bizottság 2025. március 31-én elindította az engedélyezési folyamat lebonyolítását szolgáló Engedélykezelési Modult (Authorisation Management Modul) a CBAM-nyilvántartás keretein belül.

Az Európai Bizottság azoknak a gazdálkodóknak javasolja az engedélykérelem mihamarabbi benyújtását, akik várhatóan meghaladják az Omnibus javaslatcsomag szerinti küszöbértéket, tehát előreláthatólag éves szinten 50 tonnát meghaladó CBAM-köteles árut importálnak az Európai Unióba.

Azoknak a gazdálkodóknak, akik valószínűleg nem fogják meghaladni az 50 tonnás határt, érdemes kora őszig várniuk a kérelmük benyújtásával. Fontos azonban figyelembe venni, hogy a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnak legalább négy hónap áll rendelkezésére a kérelem elbírálására.

A PwC Magyarország hangsúlyozza, hogy az Omnibus javaslatcsomagban szereplő CBAM-et érintő könnyítések még nem kerültek jogszabályi szintre. Emiatt a gazdálkodóknak, a 2025. április 30-ig terjedő CBAM jelentéstételi időszakban, a jelenleg érvényben lévő jogszabályok által előírt CBAM-kötelezettségeik teljesítésére kell összpontosítaniuk.

Related posts