Súlyos méhpusztulás fenyegeti Magyarországot | Sokszínű vidék A méhpopuláció drámai csökkenése aggasztó jelenség, amely hazánk természetes ökoszisztémáinak egyensúlyát is veszélyezteti. A méhek nem csupán a virágok beporzásáért felelősek, hanem kulcsfont

A telelés szempontjából sajnos kedvezőtlenek a tapasztalatok; számos méhcsalád elpusztult, és sokan legyengültek a tél folyamán.
A magyar méhészet nehéz időszakon megy keresztül - számolt be róla a Baranya Vármegyei Hírportál.
A klímaváltozás most először mutatja meg valódi arculatát a méhcsaládok világában, súlyos következményekkel járva az ágazatra nézve. Ez a drámai változás nemcsak a méhészetet érinti, hanem a mezőgazdaság széles spektrumát is, hiszen a beporzók létfontosságú szerepet játszanak a termelésben. A helyzet különösen aggasztó Baranyában, ahol a hatások még hangsúlyosabban jelentkeznek, és a helyi közösségeket is komolyan érintik.
May Gábor, a Baranya megyei méhészeti szaktanácsadó és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület tagja, a portálunknak nyilatkozva kiemelte, hogy a legfrissebb adatok szerint 30%-os méhpusztulás történt, míg a méhcsaládok 25%-a legyengült. Ez a helyzet azt jelenti, hogy az érintett méhek nem fognak aktívan termelni az idei szezonban. A szakmai közösség Európa-szerte hasonlóan aggasztó méhpusztulásról számolt be a tavaszi időszakra vonatkozóan.
A jelenség több okra visszavezethető, az OMME elkezdte feltárni ezeket.
A varroa atka minden évben súlyos csapásokat mér a méhészetre, és a legfrissebb adatok szerint a gyümölcsfák és a természetes virágok korai virágzása, amely a 2023-2024-es enyhe tél következménye, tovább súlyosbította a helyzetet. Az enyhe időjárás miatt a növények 3-4 héttel előbb kezdtek virágozni, amit a nyári és őszi aszály és kánikula tett még nehezebbé. Ennek következtében a méhcsaládok kevesebb virágport gyűjtöttek, így csökkent a zsírtestek mennyisége is, ami a tél átvészeléséhez szükséges lenne. A méhek gyengébb ellenállással bírnak a vírusokkal és betegségekkel szemben, amiket az atka terjeszt. Ráadásul az alacsony mézfelvásárlási árak miatt sok méhész nem rendelkezett elegendő anyagi forrással ahhoz, hogy megfelelően felkészítse a méheit a zord februárra, amely a közelmúltban különösen kegyetlennek bizonyult.
- sorolta May Gábor a portál munkatársának.
Az adatok alapján a vármegyében a 78 ezer méhcsaládnak a fele fog termelni, s hazánkban a veszteség 55 % körüli. Ám vannak olyan országok, ahol még rosszabb a helyzet. Horvátországban magasabb, 60-65 %-os méhelhullás van. A Vajdaság méhészetét helyenként 70 %-ban érinti a probléma.
Az utóbbi napok fagyos időjárása Baranya tájain, különösen a Zselic és a Mecsek völgyeiben, valószínűleg nem kímélte az akácfákat. A méhészek szerint most fog igazán kirajzolódni a károk mértéke, amikor a friss hajtások elkezdenek megbarnulni.
A méhészeket támogatásokkal segíti az Agrárminisztérium és az OMME. Jelenleg is fut a varroa atka elleni védekezéshez szükséges támogatás (május 6-ig lehet beadni), illetve a méh állatjóléti támogatás (június 10-ig lehet beadni), amivel próbálják csökkenteni a költségeket.
Ahogy már korábban említettük, a méhészek helyzete évről évre egyre súlyosabbá válik. A nyomott áron forgalmazott hamis mézek, a szélsőséges időjárási viszonyok, a méheket sújtó különböző betegségek, valamint a korlátozott értékesítési lehetőségek mind hozzájárulnak a méhészet kihívásaihoz. 2022-ben az ország keleti területein az aszály drámaian csökkentette a mézhozamot, különösen Csongrád-Csanád vármegyében, ahol évek óta az alternatív méhészeti módszerek iránt érdeklődők számára rendeznek bemutatókat.