Bombariadó az iskolákban - Milyen következményekkel számolhatunk? A közelmúltban tapasztalt bombariadók az iskolákban aggasztó jelenséggé váltak, amelyek nemcsak a tanulók és a tanárok biztonságát fenyegetik, hanem a közösség egészét is megviselik. Ezek
Európában több országában is előfordultak hasonló bombariadók az előző években
Az országok történetében fellelhető hasonlóságok mellett számos eltérés is megfigyelhető. Magyarország esetében egy eddig példa nélküli esemény bontakozott ki a szomszédos Szlovákiában 2024 májusában, amely több mint 1500 iskolát érintett. Ezt követően, a 2024/25-ös tanév kezdetén, párhuzamosan Szlovákiában és Csehországban is aggasztó helyzet alakult ki: előbbi országban 270, míg utóbbiban több mint 500 iskola kapott fenyegető e-maileket ismeretlen forrásból, ami napokon át tartott.
Bár a szlovákiai nyomozás jelenleg leállt, a rendelkezésre álló információk alapján kiderült, hogy 1500 iskola és 110 bank számára elküldött elektronikus üzenetek szlovák nyelven íródtak. Érdekesség, hogy a feladó e-mail címe .ru végződésű, ami orosz domainre utal. A levelekben az iszlám vallás említése dominál, a szerző pedig azt állítja, hogy ez mindenek felett áll. Fenyegető hangnemben azt írta, hogy "már az egész országban jelen vagyunk", és azt is megjegyezte, hogy erre a napra már régóta vártak. Továbbá, a teherautókban elhelyezett robbanóanyagokról is szó esett – számolt be róla a szlovák Napunk magyar nyelvű kiadása.
A szeptemberi események során Szlovákiában és Csehországban a fenyegető kiléte kezdetben teljesen ismeretlen maradt, ami lehetőséget adott arra, hogy a helyzet politikai szempontból is értelmezhetővé váljon mindkét országban. A cseh iskolákhoz eljutott e-mailek szinte másolatát képezték a szlovákiai intézményeknek küldött üzeneteknek, így a két ország hatóságai szoros együttműködésbe kezdtek – osztotta meg a lap az információkat.
Vít Rakušan, Csehország belügyminisztere úgy véli, hogy a két ország iskoláit érintő fenyegetéshullám mögött egy jól megtervezett nemzetközi akció áll. Emlékezetes, hogy tavaly szeptemberben bombafenyegetések rázta meg Csehországot, majd két hónappal később, novemberben Michal Koudelka, a cseh nemzetbiztonsági szolgálat (BIS) vezetője a cseh parlament alsóházában egy nemzetközi konferencia keretein belül számolt be a cseh rendőrség és titkosszolgálat által folytatott nyomozás eredményeiről.
A cseh titkosszolgálat ezt az ügyet Moszkva Európa-ellenes akcióinak egyik példájaként értékelte.
- A kibertérben végrehajtott műveletek összekapcsolhatók olyan puha célpontok elleni tényleges támadásokkal is, mint például a szeptemberi fenyegető, robbanószerkezetek elhelyezéséről szóló e-mailek, amelyek számos iskolát céloztak meg Csehországban és Szlovákiában is, és amely támadások mögött az orosz-szál jól látható - mondta a cseh parlament alsóházi meghallgatásán Koudelka. A nemzetközi konferencia központjában az Európa elleni (egykori) szovjet és jelenlegi orosz felforgató tevékenység állt.
Szlovákiában szintén felmerült az orosz vonatkozás, azonban a kormánypártok és a hatóságok ezt határozottan cáfolták. A szlovák hatóságok a fenyegetéseket, melyek a májusban érkezett e-mailek és a külföldi domain miatt merültek fel, terrorcselekményként kezelték. Az iskolák ideiglenes bezárása mellett Maroš Žilinka főügyész hangsúlyozta, hogy a rendvédelmi szervek minden törvénysértő megnyilvánulásra azonnali és kemény válaszlépésekkel fognak reagálni. A szeptemberben tapasztalt fenyegetésekkel a szervezett bűnözés elleni osztály foglalkozott.
Érdemes tudni, hogy ezek a tömeges bombafenyegetések néhány éve szinte Európa minden országában már megjelentek a balti országokon és Bulgárián, Görögországon át egészen Németországig és Spanyolországig. Vilniusban például 26, oroszul írt fenyegető üzenetet kézbesítettek, tavaly ősszel pedig Lettországban és Észtországban is előfordultak hasonló esetek. Akkor a helyi belügyminisztériumok azt közölték, valószínűleg "ellenséges államok" álltak a fenyegetések mögött, amelyek pánikot és zűrzavart akartak okozni.