Ha bizsergést vagy zsibbadást tapasztalsz a lábadban, érdemes odafigyelni, mert ezek a tünetek cukorbetegségre utalhatnak. Ne hagyd figyelmen kívül a tested jelzéseit!


A cukorbetegség számos kellemetlen tünetet idézhet elő, amelyek a lábakat is érinthetik.

A cukorbetegségben szenvedők számára a diabéteszes láb kialakulása sajnos nem ismeretlen jelenség. Ez a betegség egyik legveszélyesebb szövődménye, amely akár a végtagok elvesztéséhez is vezethet. Annak ellenére, hogy a diabéteszes láb komoly problémát jelent, sokan figyelmen kívül hagyják az elsődleges tüneteket. Ennek oka lehet, hogy ezek a tünetek még nem okoznak számukra jelentős kellemetlenséget a mindennapi életben, vagy egyszerűen nem ismerik fel a diabéteszes láb elváltozásainak súlyosságát.

A diabéteszes láb kialakulása a cukorbetegség következtében fellépő ér- és idegkárosodás eredménye. A folyamatosan emelkedett vércukorszint nemcsak a szövetek regenerálódását nehezíti meg, hanem jelentős mértékben fokozza a fertőzések kockázatát is, ezzel tovább rontva az érintett egészségi állapotát. A legkomolyabb szövődmények közé tartoznak a nem gyógyuló, gyakran visszatérő sebek és fekélyek, amelyek megjelenése súlyosan befolyásolhatja az életminőséget. E szindróma hátterében gyakran perifériás neuropátia áll, amely a cukorbetegek körülbelül 70%-ánál tapasztalható.

A Magyar Diabetes Társaság irányelvei szerint a diabetes mellitusban érintett páciensek esetében a diagnózis felállításakor elengedhetetlen a láb alapos vizsgálata, amelyet évente ismételni kell. Ha bármilyen tünet jelentkezik, azonnali szakorvosi konzultáció ajánlott. E vizsgálatok során különféle tesztek révén pontosan meghatározható a diagnózis és az esetleges idegkárosodás mértéke.

Kiemelkedően fontos, hogy a betegek a legelső tünetek észlelésekor azonnal orvosi segítséget kérjenek, mivel az állapot gyorsan súlyosbodhat, és komoly szövődmények léphetnek fel. Sajnos sokan nem kapcsolják össze kezdeti panaszait, mint például a láb bizsergését, a bőrkeményedéseket, a zsibbadást vagy a paradox fájdalomérzést a diabéteszes láb szindrómával. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa hangsúlyozza, hogy ezek a jelek figyelmeztethetnek a problémára, és nem szabad őket figyelmen kívül hagyni.

A diabetológus hangsúlyozta, hogy a diabéteszes fekély, amely leggyakrabban a lábujjaknál és a talpon jelentkezik, súlyos következményekkel járhat, beleértve a lábamputáció kockázatát is. Ezen kívül a betegség képes jelentősen deformálni a lábboltozatot, ami megnehezíti a mozgást. A talp és az ujjakra gyakorolt nyomás egyenetlenné válik, ami fokozatosan járásképtelenséghez vezethet. Az állapot előrehaladtával a betegek egyre nehezebben tudják fenntartani a mobilitásukat.

Az első és leglényegesebb lépés a megelőzés terén a vércukorszint optimális beállítása, mivel a megemelkedett glükózszint folyamatosan rontja a beteg egészségi állapotát. E folyamatban kiemelkedő szerepet játszik a diabetológus szakember, akinek munkáját a dietetikus is támogatja, hiszen ő személyre szabott táplálkozási tanácsokkal segíti a pácienst. Neuropátia esetén további gyógyszeres vagy fájdalomcsillapító megoldások is rendelkezésre állnak. Ha a diabéteszes betegnél fekélyek jelennek meg a talpon vagy a lábujjakon, elengedhetetlen a sebész és az angiológus orvosok közreműködése, sőt, szükség esetén gyógytornász is bevonható a kezelésbe.

Related posts