Trump merész húzása bejött – Pekingnek súlyos csapást mértek.

A Panama-csatorna körüli feszültségek kiéleződtek az Egyesült Államok és Kína között, miután Panama elutasította egy kulcsfontosságú infrastrukturális megállapodás megújítását Pekinggel. Az amerikai nyomásgyakorlás és a kínai tiltakozás újabb fejezetét nyitotta meg a két nagyhatalom közötti geopolitikai versengésnek. - tudósított az AP News.
Kína pénteken élesen bírálta az Egyesült Államokat, amiért nyomást gyakorolt Panamára egy fontos megállapodás felmondása érdekében. Lin Jian kínai külügyminisztériumi szóvivő egy sajtótájékoztatón kijelentette:
Kína határozottan ellenzi, hogy az Egyesült Államok nyomásgyakorlással és kényszerítéssel befeketítse és aláássa az Övezet és Út együttműködést.
Az ügy diplomáciai szintre emelkedését jelzi, hogy Zsao Zsijuan kínai külügyminiszter-helyettes pénteken találkozott Panama kínai nagykövetével. A megbeszélés részleteiről a kínai külügyminisztérium nem közölt információkat.
Az Övezet és Út kezdeményezés, Hszi Csin-ping kínai elnök külpolitikai stratégiájának középpontjában álló program, célja, hogy infrastrukturális fejlesztéseken keresztül erősítse Kína kapcsolatát más nemzetekkel. Ugyanakkor a projekt körüli viták nem maradtak el, hiszen számos országban aggodalmak merültek fel az adósságcsapda kockázata és a környezetre gyakorolt hatások miatt.
Panama döntése, hogy visszalép a megállapodástól, úgy tűnik, mint egy engedmény az Egyesült Államok felé. Marco Rubio, az amerikai külügyminiszter, nemrég figyelmeztette José Raúl Mulino panamai vezetőt, hogy sürgősen mérsékelnie kell a kínai befolyást a csatorna környékén, különben komoly amerikai megtorlásokkal nézhet szembe.
Bár Mulino korábban határozottan elutasította, hogy Washington beavatkozzon a csatorna üzemeltetésébe, most úgy tűnik, hogy Panama végül hajlandó engedni. Ezt jól mutatja, hogy a csatorna üzemeltetési jogait elvonják a hongkongi Hutchison Ports vállalattól, amely nemrégiben 25 évre nyerte el a működtetési jogot.