Bár fizikailag nem jelentek meg, Majka és Magyar Péter is komoly kritikákat kaptak Tusnádfürdőn.

A beszélgetés középpontjában a Campus Fesztivál Majka koncertjén történtek álltak. Simicskó István kifejezte meglepetését, hangsúlyozva, hogy egy művésznek felelősségteljes magatartást kell tanúsítania. Szerinte a jelenet, amit láttunk, nemcsak rossz példát mutatott, hanem ízléstelen és gusztustalan is volt. „Egy ilyen helyzetben senkit sem szabad megbántani, és el kell kerülni, hogy a gyűlölet uralja a magyar társadalmat” – tette hozzá, aláhúzva, hogy mindannyiunknak felelőssége van abban, milyen üzeneteket közvetítünk.
Molnár Zsolt éles válaszával reagált Simicskó Istvánra, hangsúlyozva: "Ne feledjük, hogy tizenöt évvel ezelőtt önök voltak hatalmon, jellemzően kétharmados többséggel. Az Országgyűlésben az egymás iránti tisztelet megadásának módjaért önöknek is van felelőssége."
A szocialista politikus kifejtette véleményét Majkával kapcsolatban:
Egy rapper sem engedheti meg magának, hogy ilyen tetteket kövessen el; ez az erőszak olyan mértékű, ami teljesen elfogadhatatlan a közéletben. Bár a múltban is voltak hasonló esetek, amit most különösen aggályosnak tartok, az az, hogy az utóbbi években újra megjelentek politikai gyilkossági kísérletek. Ilyen kontextusban a felelősség súlya még nagyobb. Az események rossz irányt vesznek, és sürgető szükség van arra, hogy több mértéktartás legyen a közéleti diskurzusban.
Kocsis Máté a vita kezdetén azonnal tisztázta, hogy a mai eseményre meghívást kapott Tarr Zoltán, a Tisza Párt politikusa is, aki azonban "nem rendelkezik a párt elnökének engedélyével". A frakcióvezető a kérdésre reagálva hangsúlyozta, hogy az a korszak, amikor Donald Trump és Robert Fico ellen merényletet kíséreltek meg, nem alkalmas arra, hogy viccelődjünk olyan súlyos dolgokkal, mint valakinek a lövése, hiszen ez megnyithatja azt a kiskaput, amelyet nem szabadene kihasználni. "Így akár Magyar Péter halálát is színlelhetjük, és azt mondhatjuk rá, hogy csak egy vicc" - tette hozzá. Kocsis Máté világosan kifejtette: "Emberi életek ügyében mi nem viccelődünk, sőt, az életellenes megnyilvánulásokat is büntethetővé tettük."
Majka művész úr hiányát jelenleg átmeneti időszaknak tartom. Úgy érzem, talán túlságosan is elhitte a közvélemény-kutatások által sugallt képet. Remélem, hogy hamarosan visszatér a régi kerékvágásba. Jelenleg a csúcson van, de ahogy mindenki más, ő is átélheti majd a mélypontokat, ami talán egy új, alázatosabb megközelítést hoz majd számára.
- fejtette ki a frakcióvezető.
Kanász-Nagy Máté véleménye és az LMP eredeti küldetése szerint nem elfogadható az, "amit Majka művész úr a színpadon előadott". Az LMP politikusa kifejti, hogy bár ezt a produkciót gegnek is lehetne titulálni, egy olyan országban, ahol a közhangulat már így is eléggé feszültté vált, ez nem túl pozitív üzenet. "Mindkét oldalról számos olyan kijelentés elhangzik, amelyek nem a békés együttélés felé irányítanak, hanem inkább feszültséget szítanak a közvéleményben" - fogalmazott.
Kanász-Nagy Máté kifejtette, hogy napjainkban egy olyan társadalmi jelenség bontakozik ki, amelyben a politikai színtéren aktív fiatalok támogatása „nemhogy csökkent, hanem a Fidesz-KDNP irányába egyértelműen ellenséges érzületet alakítottak ki a fiatalok”. Hangsúlyozta, hogy a kormánynak is fel kellene mérnie saját helyzetét és reflektálnia kellene a fiatalok igényeire. Molnár Zsolt pedig kiemelte, hogy a fesztiválokon a fiatalok kifejezhetik lázadó hajlamaikat, azonban hangsúlyozta, hogy ez nem vezethet erőszakos cselekedetekhez.
Kocsis Máté három olyan jellemző tendenciát emel ki, amelyek már a választások előtti években is megmutatkoztak:
Kocsis Máté hangsúlyozta, hogy a koncertek során a legtöbb esetben nem a fiatalok indítják el a skandálást, hanem az előadók, akiket a közönség lelkesen követ. Emlékeztetett arra is, hogy „nem a fiatalok voltak azok, akik a miniszterelnököt utánzó jelenetben a statisztát megölték”.
Majka, amíg nem szerződött az RTL-hez, nem alkotott hasonló számot. Miután eligazolt, azonnal előállt egy ilyen dallal. De vajon nem számít ez képmutatásnak? Számunkra nem csupán azt kell felfognunk, hogy a külföldi, legyen az német, luxemburgi vagy amerikai tulajdonú média miért táplál irántunk ellenszenvet – hiszen ezért kapják a bérüket. Sokkal inkább azt érdemes megérteni, hogy ez a médiagépezet most arra törekszik, hogy a fiatalok többsége távol maradjon a választásoktól Magyarországon. A céljuk, hogy érzelmekkel, indulatokkal közelítsenek hozzájuk, hogy így vonják őket közelebb a politikai folyamatokhoz.
- mutatott rá a frakcióvezető, leszögezve: higgadtan kell a dologhoz állniuk, és nem hiszi, hogy a többség úgy nevelte volna fel a gyerekeiket, hogy a miniszterelnök lelövésével vicceljenek, vagy azzal kelnének és feküdnének, hogy akit nem kedvelnek, az mocskos, alávaló gazember. Kocsis Máté úgy látja, ez egy mesterségesen generált folyamat.
A véleményem szerint az, amit ezek az emberek művelnek, bűnnek számít. Nem csupán azért, mert ellenünk irányul. Ha például Magyar Péter lelövése szolgálna a közönség felhergelésére, az is bűncselekmény lenne – hangsúlyozta a Fidesz frakcióvezetője.
Simicskó István hangsúlyozta, hogy távol áll tőle az a nézet, miszerint a fiatalok száma alacsony lenne a rendezvényeiken. Ráadásul, mint aki már két évtizede tanít az egyetemeken, jól tudja, hogy nehéz feladat lekötni a hallgatók figyelmét; ők gyors észjárásúak, intelligensek, és hatalmas mennyiségű információ áll a rendelkezésükre. A KDNP frakcióvezetője rámutatott, hogy általában húszéves korban az emberek szkeptikusak a hatalommal szemben, és a mai fiatalok számára ismeretlen a 2010 előtti politikai környezet. Simicskó mindig is vonzódott a kihívásokhoz, és értékeli azokat, akik mernek vitába szállni. "Az ellenfelek jelenléte lehetőséget ad arra, hogy felhívják a figyelmünket a gyengeségeinkre, ezáltal javíthatjuk a munkánkat, ami egy rendkívül hasznos folyamat" – tette hozzá.
"Nem kívánom a mai fiataloknak, hogy a mi időszakunkban tapasztalják meg mindezt" – nyilatkozta Kocsis Máté, felsorolva, hogy 2010 előtt nem álltak rendelkezésre ingyenes tankönyvek, jogosítványok, nyelvvizsgák, és nem voltak gyermekvállalási támogatások, lakásvásárlási programok, valamint munkáshitelek sem. "Bárcsak nekünk is lett volna olyan egyszerű és kedvező helyzetünk fiatal korunkban, mint amilyet ma a fiatalok élveznek" – tette hozzá a frakcióvezető.
Kocsis Máté kitért arra is, hogy ők voltak az SZDSZ temetésén, méltán várták azt, hogy eljöjjön az MSZP-é is, de ez az ország nem kétosztatú, Magyarországnak van egy olyan része - mérik is -, amely se nem kormánypárti, se nem Tisza szavazó, baloldali érzelmű ember. A két nagy párt között durvuló vita hatására pedig sokan visszatérhetnek az eredeti politikai otthonukba. A frakcióvezető úgy látja, a tiszások rosszul gondolják, hogy Budapesten Hiller Istvánt vagy Varju Lászlót olyan könnyű egy százalék alá szorítani, "ez meggondolatlan és tapasztalatlan politikai hozzáállás". Kocsis Máté a végén azért odaszúrta: "Távol álljon tőlem, hogy a szocikról valaha egy jó mondatot mondjak, de a magunk becsapását elkerülném".
Molnár Zsolt szerint majdnem az a látszat keltődik, hogy Kocsis Máté aggódik a magyar baloldalért. Az MSZP-s politikus hangsúlyozta, a baloldalnak vagy haza kell találnia a nemzethez, vagy meg fog szűnni, de vannak baloldali szavazók.
Huth Gergely arról is érdeklődött a résztvevőknél, hogy Magyar Péter miért nem foglalt állást Sebestyén József halálával kapcsolatban. Kanász-Nagy Máté nem tudott válaszolni a kérdésre, Molnár Zsolt látja, hogy Magyar Péter megosztó témákban nem szívesen nyilvánul meg, de nem tud a pártelnök fejével gondolkodni.
Kocsis Máté kifejezte értetlenségét azzal kapcsolatban, hogy miért lenne kérdéses az állásfoglalás egy ilyen fontos ügyben. "Ha egy politikus annyira gyáva, hogy nem képes elismerni bármelyik elhunyt honfitársát méltó szavakkal, akkor az egy megbízhatatlan politikai figura" - hangsúlyozta a frakcióvezető. "Nem arról folyt a diskurzus, hogy hány kulcsos legyen a személyi jövedelemadó, hanem arról, hogy egy magyar életét veszítette el. Az, aki ebben nem mer kinyilvánítani a véleményét, arról nem sok jót lehet mondani."
Simicskó István kiemelte, hogy ha a magyarok nem mutatnak egységet egy ilyen fontos ügyben, akkor bármilyen következmény elképzelhető. "Elvárt, hogy a Tisza Párt is egyértelműen kifejezze álláspontját, és Magyar Péter is emelje fel a szavát a problémával szemben. Ez a helyzet példa nélküli, és súlyos szégyen a magyar politikai életre, különösen a Tisza Párt számára" - nyilatkozott a KDNP politikai képviselője.
Az idei Tusványossal több cikkben foglalkoztunk: