Balatonföldvár varázslatos „idillje”: felfedezésre vár az ország egyetlen strandkikötője!


Dagonya, vagy a Balaton legfinomabb homokja? Ökokatasztrófa, vagy éppen ellenkezőleg, egy újabb csodás élmény? A Balatonföldvári Nyugati strandján elkészült a vitorláskikötő, és mi július első hétvégéjén, a balatoni főszezon tetőpontján jártunk ott, hogy felfedezzük, vajon valóban összeegyeztethető-e a "józan ész" azzal, hogy strand és kikötő egyazon helyen osztozik.

A Mosolygó Balatonföldvárért Egyesület nevű helyi civil szervezet öt éve mondja, a Kúria a múlt év szeptemberében mondta ki: az alaptörvény 28. cikkében foglalt "józan ész" követelményének is meg kell felelni, "egy partszakasz nem lehet egyszerre kikötésre és strandolásra is lehatárolt partszakasz". Márpedig öt éve tartó persorozat és engedélyezési eljárások közepette a vitorláskikötő mostanra elkészült, közben a nyári szezon is "kitört", és ezt láttuk az első júliusi hétvégén: kisgyermekesek a kikötő nyugati oldalán kialakított új homokfövenyen, a strand napégette füvén strandolók minden korosztálya, sokan ülnek a retró büfésor asztalainál, békésen ringó nagy jachtok és kis vitorlások a mólószárak között - szinte idilli a kép. Nem csak a strandolókat, a kikötőépíttetőket sem zavarja a jogilag még egyáltalán nem tisztázott helyzet: a Kúria múlt év őszi ítéletének végrehajtását a Pécsi Törvényszék idén januárban felfüggesztette az Alkotmánybíróság döntéséig. A taláros testülethez a beruházó Balabo Kft. fordult, arra hivatkozva, hogy az akkor már csaknem kész kikötő engedélyének visszavonása nekik okozna több érdeksérelmet, és a törvényszék ezt akceptálta, megállapítva, hogy nagyobb kár a beruházót érné.

Egyedivé tétel: "Csak ezen a helyen valósulhatott meg."

„Reményeink szerint a jogi problémák esélye közel nulla” – nyilatkozták a Balabo két tulajdonosa, Deák Sándor és Viszkei András, amikor arra kérdeztünk rá, hogy mennyire tartanak attól, hogy a kikötő ügyében még akadályok merülhetnek fel. Elmondták, hogy az öt éve tartó építkezés során folyamatosan a hatályos jogszabályok keretein belül dolgoztak (Balatonföldváron kizárólag itt lehetett kikötőt létesíteni, mivel 2004 óta a vízpart-rehabilitációs tervben szerepel a kikötőjel), és amikor az engedélyüket visszavonták, azonnal leálltak a munkálatokkal; ám amint a hatóság újra jóváhagyta, folytatták az építkezést. Bár a folyamat nem volt zökkenőmentes, mostanra elkészült a kikötő, és abban bíznak, hogy az Alkotmánybíróság is osztja a véleményüket: a Kúria tavaly szeptemberi döntése végrehajthatatlan.

"Tekintse meg, milyen varázslatos átalakuláson ment keresztül a terület: több mint 50 millió forintot fektettünk a retrostrand felújításába - új partvédőmű és sétány készült, füvesítés, locsolórendszer kiépítése, valamint a parkoló rendbetétele mellett részt vettünk a homokos plázs kialakításában is -, és a strandolók igencsak elégedettek. A keleti fizetőstrand üzemeltetői (a város másik fürdőhelye, a Szántód irányába található Keleti strand - a szerk.) a közösségi médiában panaszkodnak, hogy az itt kialakított homokos plázs miatt csökkent a látogatottságuk, de a kisgyermekes családok kifejezetten elragadtatva használják az új fövenyt. A madarak már a kőszórásra szállnak, a sétálók pedig szabadon élvezhetik a kikötő keleti mólóját. A hajósok is egyre inkább elfoglalják a helyeket; ki lenne az, aki ma már egy esetleges visszabontásra gondolna?" - tette fel a kérdést Viszkei András.

Related posts