Az ukrán külügyminisztérium határozott üzenetet intézett Magyarországhoz, hangsúlyozva, hogy Kijev nyitott arra, hogy átvegye Budapest helyét az Európai Unióban és a NATO-ban.


Ukrajna határozottan bírálta a magyar kormányt, amiért az orosz energiahordozókról való leválás helyett inkább kifogásokat keres. Az ukrán külügyminisztérium finom célzással arra ösztönözte Magyarországot, hogy fontolja meg az Európai Unió és a NATO tagságának elhagyását, amennyiben az számára tehernek bizonyul, hiszen Ukrajna szívesen átvenné a helyét. Szijjártó Péter reagálásában emlékeztette Ukrajnát arra, hogy az Európai Unió tagjává váláshoz minden tagállam támogatására szükség van.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, ismét éles szavakkal bírálta az ukrán kormányt a gáztranzit leállítása és egy új törvényjavaslat kapcsán.

Az ukrán külügyminisztérium határozottan reagált a tegnapi hírekre, amelyek az ukrán gáztranzit leállítása következtében emelkedő földgázárakra utaltak. A külügyminiszter nyilatkozata szerint ma egy új törvényjavaslatot jegyeztek be az ukrán parlament honlapján, amely azt célozza, hogy hadiállapot esetén Ukrajna leállítsa az Oroszországból érkező földgáz- és kőolajszállítási útvonalakat.

Ezzel összefüggésben szeretnénk tisztelettel emlékeztetni ukrán kollégáinkat arra, hogy a valóság keretein belül léteznek jogok és kötelezettségek, melyekre mindannyiunknak figyelemmel kell lennie.

- fűzte hozzá.

Szijjártó Péter szerint a realitás, hogy az EU-ban a tagállamok közösen, egyhangúan döntenek új tagok felvételéről. Vagyis szükség van minden egyes tagállam igen szavazatára.

A jogokkal kapcsolatban azt emelte ki, hogy minden ország szuverén joga eldönteni, hogy honnan és milyen útvonalon veszi a működéséhez szükséges energiahordozókat. Szerinte ebbe senkinek nincsen beleszólása kívülről. "Senkinek nincsen joga más országra ráerőltetni drágább, bizonytalanabb energiabeszerzéseket" - fűzte hozzá.

A kötelezettségek kapcsán hangsúlyozta, hogy bármely ország, amely az EU-val társulási megállapodást köt, vagy taggá kíván válni, felelősséggel tartozik az EU energiabiztonságának fenntartásáért, különös figyelmet fordítva a szállítási útvonalak védelmére. Ennek következtében bármilyen kísérlet a földgáz- vagy kőolajszállítási útvonalak blokkolására teljes mértékben elfogadhatatlan, és ellentétes az EU-integrációval kapcsolatos elvárásokkal.

Szijjártó Péter kedd este reagált az ukrán külügyminisztérium nyilatkozatára, amelyben hangsúlyozták, hogy minden európai ország sikeresen megszabadult az orosz energiahordozóktól, kivéve Magyarországot és Szlovákiát. Az ukrán tárca szerint mindkét ország csupán indokokat keres a helyzetük fenntartására.

"Magyarország vezetésének legutóbbi manipulatív nyilatkozatai, amelyek arról szólnak, hogy Ukrajna nem hosszabbítja meg 2025-től az agresszor állammal, Oroszországgal kötött tranzitmegállapodást, amely állítólag negatív hatással van a fogyasztói árakra, egy politikai indíttatású, belföldi célra szánt információs kampány részei" - hívta fel a figyelmet az ukrán külügyminisztérium.

A legfrissebb közlemény alapján az Európai Bizottság 2025. január 1-jén tett nyilatkozatában világosan kifejtette, hogy Ukrajna korábban bejelentett döntése nem gyakorol kedvezőtlen hatást az uniós államok energiabiztonságára, sem pedig az európai piacon érvényesülő fogyasztói árakra.

Az európai energiapiac kihívásainak egyetlen oka mindig is Oroszország volt. A Kreml évtizedek óta fegyverként használja az energiát, zsarolja az európai kormányokat és aláássa az energiabiztonságot. Az Ukrajna elleni teljes körű agresszió kezdete óta Oroszország egzisztenciális fenyegetést jelent az európai kontinens stabilitására és békéjére. Következésképpen Európa orosz energiaforrásoktól való függésének korszaka a végéhez közeledik

- rámutattak.

Ukrajna véleménye szerint az Európai Bizottság és az európai államok hatékonyan dolgoznak együtt a beszerzési források sokszínűsítésén és az energiafüggetlenség erősítésén. Minden európai nemzet sikeresen felfedezte az utat, hogy gazdasági érdekeit és polgárai energiabiztonságát alternatív forrásokkal, köztük az Egyesült Államokból és a Közel-Keletről származó energiával támogassa.

A huszonhét uniós tagország közül csupán kettő próbálta meg kezelni ezt a kihívást, és most arra törekednek, hogy a saját problémáikat másokra tereljék. Ráadásul, a józan ész ellenében, továbbra is fenntartják az Oroszországtól való függést, ezzel jelentősen gátolják az Egyesült Államok és más partnerek erőforrásainak európai energiapiachoz való hozzáférését – állította az ukrán külügyi tárca.

Amennyiben a magyar kormány Oroszország megerősítését helyezi előtérbe az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal szemben, ezt nyíltan kellene vállalnia. Ukrajna készen áll arra, hogy betöltse az EU-ban és a NATO-ban esetlegesen megüresedő pozíciót, amennyiben Magyarország úgy dönt, hogy a FÁK vagy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének tagságát választja. Viszont, ha Magyarország valóban szeretné elősegíteni a háború lezárását, akkor elengedhetetlen, hogy ne gyengítse az EU-n belüli egységet. Helyette inkább arra kellene fókuszálnia, hogy saját energiapolitikája és függetlensége érdekében együttműködjön Európa más országainak és az Egyesült Államoknak a támogatásával.

- véli Ukrajna.

Related posts