A Politico, amely az újságírók cenzúrázásával foglalkozik, azt hangoztatja, hogy nem részesült támogatásokban az Egyesült Államok kormányától.

Szerkesztőségi közleményében mentegetőzésbe kezdett az amerikai tulajdonú, de külön európai kiadással működő Politico, amelyet a hazai médiában gyakran csak brüsszeli lapként emlegetnek. Mindez a Trump-adminisztráció döntését követően történt, amikor is a lap megszüntette előfizetését. Kiderült, hogy a Biden család ügyeivel kapcsolatos cikkek letiltásáért a Politico nyolcmillió dolláros támogatást kapott az amerikai kormánytól. A szerkesztőség azonban határozottan cáfolja ezt, és kijelenti: "Soha nem kaptunk állami támogatást, egy fillért sem."
A Fehér Ház szerdán bejelentette, hogy megszünteti előfizetéseit a Politico-ra, amelyeket a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségnél (USAID) tartottak nyilván - számolt be róla a Fox News. Ez a döntés szorosan összefügg azzal, hogy az új amerikai kormányzat reformokat vezetett be a USAID működésében. A Politico, amely amerikai tulajdonban van és erősen balliberális nézeteket képvisel, Brüsszelben is ismert, mint a nem hivatalos lap, gyakran emlegetik a brüsszeli Politicóként is. A lap 2021-ben került az Axel Springer birtokába, nem kevesebb mint egymilliárd dolláros áron.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője az említett sajtótájékoztatón az újságírók előtt megerősítette, hogy nem megy a lap számlájára többé "az a több mint 8 millió dollár, amely lényegében a Politico előfizetéseinek támogatására ment el az amerikai adófizetők költségén". Úgy fogalmazott: ez többé nem fog megtörténni.
A legutóbbi választási kampány során a demokratákat pártoló sajtóorgánum, amely rendszeresen bírálta Orbán Viktort és a magyar kormány intézkedéseit negatív megvilágításban tüntette fel, a támogatásuk visszavonásának bejelentése után egy szerkesztőségi cikkben próbálta meg indokolni döntését.
A Politico egy magántulajdonban lévő médiavállalat, amely hangsúlyozta, hogy 18 év alatt soha nem részesült állami támogatásban, segélyben vagy bármilyen formában nyújtott pénzügyi segítségben. "Egy fillért sem kaptunk" – nyilatkozták a lap vezetői. Kiemelték, hogy világszerte milliók követik figyelemmel a Politico.com, a Politico.EU és a hírlevelek révén megjelenő tartalmaikat, amelyeket reklámok és szponzorációk finanszíroznak. A Politico Pro egy különálló előfizetési szolgáltatás, amelyet vállalatok, szervezetek, sőt, bizonyos kormányzati intézmények is igénybe vesznek. Az előfizetők azért választják ezt a szolgáltatást, mert az segít a munkájuk hatékonyabbá tételében – olvasható a szerkesztőség közleményében.
"A Politico 18 évvel ezelőtti megalakulása óta egyetlen fillért sem kapott állami támogatásokból vagy finanszírozásból" - hangsúlyozta Mathias Döpfner, az Axel Springer vezérigazgatója a CNN-nek adott interjúja során. Döpfner állítása szerint csupán egy alaptalan szélsőjobboldali összeesküvés-elmélet terjedése, hogy a Politico több mint 8 millió dollárnyi anyagi támogatást kapott volna az Egyesült Államok kormányzati szerveitől.
A Politico 44 ezer dolláros támogatást kapott a USAID ügynökségtől, azonban ez csupán a jéghegy csúcsa. A lap a szövetségi kormány más intézményeitől is jelentős bevételekhez jutott, összességében pedig a bevételeik meghaladták a 8 millió dollárt. A USAspending.gov adatai szerint az egészségügyi és humánszolgáltatási minisztérium vezette a sort 1,37 millió dollárral, míg a belügyminisztérium 1,35 millió dollárral követte őt. Az energiaügyi minisztérium 1,29 millió dollárt, a mezőgazdasági minisztérium 552 024 dollárt, míg a kereskedelmi minisztérium 485 572 dollárt fordított a Politico-előfizetésekre - számolt be róla a Fox News.
A USAspending.gov adatai alapján megfigyelhető, hogy míg a Politico a korábbi kormányzat alatt viszonylag csekély előfizetési bevételeket könyvelhetett el a kormányzati ügynökségektől, addig a Biden-adminisztráció alatt ezek az összegek jelentős mértékben megnövekedtek.
A CNN híradása szerint Kyle Becker, egy konzervatív politikai elemző, volt az első, aki hamisan állította, hogy a Politico több mint 8 millió dollárt támogatásként kapott, nem pedig előfizetésekből. Ezt az információt hamarosan sokan átvették, köztük neves közéleti személyiségek is, így a hír eljutott Donald Trumpig, aki a közösségi médiában megosztotta a témát. Az ügy végül odáig fajult, hogy Trump szóvivője a sajtótájékoztatón is szólt róla.
Az X-en ugyanakkor több bejegyzésben hamarosan szatíra tárgya is lett a Politico PRóról szóló, fenti magyarázkodás. Volt aki az orwelli "újbeszélhez" hasonlította ezt az okfejtést, rámutatva, hogy az úgynevezett "ProPolitico" újságírói éppúgy a Politico szerkesztőségében dolgoztak, mint a lap többi szerződött munkatársa.
A lapnál kirobbant botrányt követően a Politico két korábbi újságírója, Marc Caputo és Tara Palmeri - akik jelenleg az Axios, illetve a Puck című lapoknál dolgoznak - Palmeri saját podcastjában, a Somebody's Gotta Winben (Valakinek nyernie kell) emlékeztek vissza a Politicónál töltött időszakukra.
Az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb korrupciós botránya akkor robbant ki, amikor Donald Trump első elnöki mandátumának végén, a választási kampány időszakában, súlyosan kompromittáló információk kerültek nyilvánosságra a republikánus jelölt, Trump és demokrata kihívója, Joe Biden körül. Biden fia, Hunter Biden, aki nem mentes a botrányoktól, 2014-ben a Burisma Holdings, egy ukrán energetikai vállalat igazgatótanácsának tagja lett. Hunter egy delaware-i számítógépszerviznél felejtette laptopját, amely tele volt kompromittáló adatokat tartalmazó fájlokkal, e-mailekkel és fényképekkel. Ezek az információk Joe Biden számára is kínos helyzetet teremtettek, hiszen a család ukrajnai ügyletei körül számos zűrzavaros, súlyos korrupciós vád merült fel.
"Abban az időszakban Bidenről tudósítottam, és emlékszem, hogy odaléptem a szerkesztőmhöz, és azt mondtam: 'Kötelező foglalkoznunk Hunter Biden laptopjával.' Erre a válasz az volt, hogy a Politico vezetőségéből érkezett utasítás: 'Ne írjatok a laptopról, ne beszéljetek róla, ne tweeteljetek róla!' Végül a Politico által megjelentetett egyetlen anyag az volt, amelyet dezinformációnak bélyegeztek, és amit legjobb esetben is félretájékoztatásként lehetne említeni" - mesélte Marc Caputo.
Ezen túlmenően figyelemre méltó, hogy a Politico jelentős szerepet játszott abban az álhírben, amely azt állította, hogy Hunter Biden és Joe Biden komoly ukrajnai, valamint egyéb korrupciós ügyei csupán "orosz dezinformációk", amelyek célja a demokrata elnökjelölt hiteltelenítése. Ezt a kijelentést azonban mind a mai napig nem sikerült bizonyítani.
A miniszterelnök péntek reggeli rádióműsorában a Politico témája is felmerült.
Orbán Viktor a Kossuth Rádióban kifejtette, hogy a Politico nevű médiaplatform "mindenféle forrásból származó pénzeket" fogad el. Szóba hozta az amerikai költségvetés, Brüsszel, valamint a Soros-alapítványok kapcsolódását is, ezzel hangsúlyozva a nemzetközi pénzügyi hatások jelentőségét.