"Az orosz politikai agresszió gyökerei a szovjet és kommunista ideológiai hagyományokban keresendők."

Az 1989-es temesvári forradalom évfordulója tiszteletére nemzetközi konferenciát rendeztek Temesváron, ahol számos neves előadó osztotta meg gondolatait. Eric Patterson, a washingtoni Kommunizmus Áldozatai Alapítvány elnöke, optimizmussal tekintett a jövőbe, remélve, hogy a világ összes kommunista rezsimje, beleértve a kínai modellt is, a következő évtizeden belül összeomlik. Patterson hangsúlyozta, hogy a kelet-európai országoknak fontos szerepük lesz abban, hogy a frissen felszabadult népeket bevezessék a demokrácia világába. Ezzel párhuzamosan Marek Mutor, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform elnöke arra figyelmeztette a nyugati országokat, hogy a kommunizmus múltját nem szabad idealizálni, hiszen a szovjet elnyomásból felszabadult nemzetek tapasztalatai értékes leckéket hordoznak, amelyeket érdemes figyelembe venni.
A temesvári népfelkelés 35. évfordulója tiszteletére a Temesvári Integratio Alapítvány, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, az Új Évezred Református Egyházközösség és a Temesvár-Belvárosi Református Egyházközösség közösen rendezvénysorozatot indított. Ennek keretében december 14-én nemzetközi konferenciát tartottak Temesváron, ahol a meghívott előadók a kommunizmus bukásának és a rendszerváltozásnak a Közép-Kelet-Európában zajló folyamatait elemezték. Az esemény célja, hogy felidézze a történelmi eseményeket, és megvitassa azok hatását a régió jövőjére.
Ma az egész világ adózik egy fiatal lelkész emlékének, aki 1989-ben merész lépésekkel írt történelmet.
- kezdte előadását az amerikai Eric Patterson, a Kommunizmus Áldozatai Alapítvány elnöke a temesvári népfelkelés kirobbanásának okozója, Tőkés László felé fordulva.
Eric Patterson hangsúlyozta, hogy szervezetének fő küldetése emlékezni a kommunizmus több mint 100 millió áldozatára, valamint harcolni a "jelenleg kommunista országokban élő 1,5 milliárd ember jogaiért". Kiemelte, hogy elkötelezettek a kínai és kubai nép mellett, ahol hosszú ideje a kommunizmus uralja a politikai életet, továbbá támogatják az olyan országokat is, mint Nicaragua, ahol a "totalitárius és marxista eszmék ismételten megjelentek".
A Kommunizmus Áldozatai Alapítvány elnöke hangsúlyozta, hogy a rendszerváltások globális történetének feltárása során számos könyv és tanulmány született. E kutatások során három alapvető elv bontakozott ki, amelyek elengedhetetlenek a rendszerváltozásokról folytatott diskurzus során:
A szakértő kifejtette, hogy a demokrácia érdekében végbemenő rendszerváltásnak két alapvető lépése van. Először is, elengedhetetlen a stabilitás megteremtése, egyfajta alapvető kormányzati keretrendszer kialakítása. Másodszor, fontos, hogy igazságot szolgáltassunk, legyen szó jogi lépésekről vagy szimbolikus gesztusokról. A jövő szempontjából pedig elengedhetetlen a társadalmi megbékélés elősegítése.
Eric Patterson rámutatott arra, hogy a rezsimek jellemzően nem békés úton távoznak, hanem véres forradalmak árán. Az autoriter kormányzatok megbuktatása után a társadalom számára elengedhetetlen, hogy a biztonság három alapvető dimenzióját biztosítsa: először is, a belső bizonytalanság csökkentésére van szükség, ami magában foglalja a szervezett bűnözés és a terrorizmus visszaszorítását. Ezt követően a külső fenyegetéseket is kezelni kell, hogy a társadalom stabilitása helyreállhasson.
Gondoljunk csak arra a néhány gyönyörű napra Magyarországon 1956-ban, amelynek álmát összezúzták az orosz tankok
- fűzte hozzá.
A szakértő véleménye szerint, csak abban az esetben valósulhat meg egy olyan politikai és kormányzati rendszer, amely hatékonyan képes biztosítani az alapvető feladatok ellátását és a biztonsági szolgáltatások, például a kórházak és a rendőrség működésének fenntartását, ha a biztonság első két dimenziója már teljesült.
Mi az Egyesült Államokban olyan régóta élünk biztonságban, hogy nem igazán értjük az emberek rendhez, biztonsághoz fűződő viszonyát a nehezebb helyzetű országokban. Pedig a sikeres rendszerváltás alapja a rend megteremtése
- tette hozzá.
Az igazságosság és az igazságszolgáltatás dilemmái sokkal összetettebb problémákat hoznak a felszínre, mint a biztonság kérdése. A frissen függetlenedett államoknak alapvető kérdésekkel kell szembenézniük: vajon megőrizzék-e a régi jogi struktúrákat, a törvényeket, a bírói testületet, és a korábbi rezsim közigazgatási apparátusát? Ezen túlmenően, el kell dönteniük, hogy milyen módon vonják felelősségre azokat, akik a rendszerváltás előtti borzalmakért felelősek. A múlt árnyai tehát nemcsak a jövő jogi kereteit befolyásolják, hanem a társadalom morális és etikai irányvonalát is formálják.
A biztonság és az igazságosság szorosan összekapcsolódik a megbékélés folyamatával is. A szakértők véleménye szerint a megbékélés elve alapján kétféle társadalmi szemléletmódot lehet megkülönböztetni: az egyiket az áldozati mentalitás jellemzi, míg a másik a túlélői perspektívát képviseli.
Eric Patterson kifejtette, hogy a társadalmak, akárcsak az egyének, traumatikus élmények hatására válaszúthoz érkeznek. Vannak, akik annyira mélyen traumatizálódnak, hogy életük során főként az áldozatszerepükhöz ragaszkodnak. Mások viszont túlélőként tekintenek magukra, és annak ellenére, hogy átélték a legborzalmasabb dolgokat, sikerül túllépniük a múltjukon. Patterson hozzátette, hogy bár a túlélők is magukkal hordozzák a múlt fájdalmát, mégis képesek abból építkezni, és tapasztalataikra a jövőben egyre nagyobb szükség lesz.
Eric Patterson így fogalmazott: "Kérem önöket, kedves európaiak, hogy támogassanak minket, hiszen rendelkeznek egy olyan tudással, amely életbevágóan fontos lehet."
A szakértő véleménye szerint a következő években a világ különböző pontjain, különösen a jelenleg kommunista államokban, számos forradalmi esemény várható. A frissen felszabadult társadalmak előtt álló kihívás, hogy megfelelő irányt találjanak, amely segíti őket a következő lépések meghatározásában. Míg az Egyesült Államokban és Kanadában nem tapasztalták meg ezt a helyzetet, és fogalmuk sincs arról, milyen az, amikor a határok meginganak, Európa szerencsére még mindig őrzi "1989 legjobbjait", amelyek iránymutatásul szolgálhatnak a jövőbeli fejlődéshez.
A kommunizmus sorsa megpecsételődni látszik Kubában, Észak-Koreában és Kínában is. Reményeim szerint a következő tíz év során már tanúi lehetünk ennek a rendszernek a bukásának.
- jelentette ki.
A lengyel Marek Mutor, aki az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform vezetője, a konferencián az igazságosság és az igazságszolgáltatás mélyebb aspektusait boncolgatta. Szervezete az utóbbi években azon fáradozott, hogy a diktatórikus rendszerekben elkövetett bűnökért minél több kollaborátor és pártvezető megkapja a neki kijáró büntetést. Mutor hangsúlyozta, hogy az igazságszolgáltatásnak két lényeges dimenziója létezik: az egyik a jogi keretek, a másik pedig a szimbolikus szint, mely elsősorban a kollektív emlékezet megőrzésére és ápolására irányul.
Sajnálatos módon a valódi vezetők sikeresen megúszták az igazságszolgáltatás felelősségre vonását. Harmincöt évvel a rendszerváltozás után ideje, hogy véget vessünk az igazságszolgáltatás első dimenziójához tartozó bírói eljárásoknak, és a figyelmünket az emlékezetpolitikára irányítsuk.
- világította meg a lengyel szakértő.
Marek Mutor hangsúlyozta, hogy az emlékezetpolitikai igazságszolgáltatás már nem csupán a rendszerváltás idején élő generációért folytatott küzdelem, hanem mostantól a jövő generációinak érdekében kell cselekednünk.
"Nem szabad idealizálni a kommunista eszméket - figyelmeztetett. Sokan Nyugaton úgy vélik, hogy ez csak egy jónak tűnő elv, amelynek megvalósításában csupán néhány hiba történt. Ez a nézőpont azonban rendkívül kockázatos" - emelte ki. Úgy véli, hogy a volt keleti blokk országainak kötelessége emlékeztetni a fiatalabb generációt a kommunista ideológia veszélyeire, különösen az orosz-ukrán konfliktus fényében.
Az orosz agresszív politika a szovjet gondolkodásmódból fakad. Nézzék meg az ukrajnai tömegsírokat és deportálásokat. Láttunk már ilyet
Marek Mutor véleménye szerint az oktatásra kellene a legfőbb figyelmet fordítani.