Az illegális tevékenységek jelentős hatással bírtak a madárinfluenza gyors elterjedésére.


A hatóság minden hasonló esetet rendkívül komolyan kezel: a kártalanításból való kizárás mellett élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabása is folyamatban van.

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a területi hatóságok ahogy most, úgy a jövőben is minden hasonló esetet szigorúan szankcionál a magyar baromfiágazat védelme érdekében - olvasható a hivatal honlapján.

Az illegális tevékenységek komoly veszélyeket hordozhatnak az állatok és a közegészség szempontjából - forrás: pixabay.com.

2024 októberétől hazánkban ismételten súlyos madárinfluenza-járvány terjedése kezdődött. Jelenleg kilenc vármegyét érint a betegség, összesen 188 állományt sújtva. A Nébih által rögzített kitörések 88%-a a dél-alföldi régióban fordult elő, ahol a fertőzött állományok 82%-a víziszárnyas, elsősorban a májhasznú fajtákat érinti.

Az ősz óta zajló járvány során az állategészségügyi hatóságok különféle illegális tevékenységeket tárták fel, főként a víziszárnyas állományok körében. Ezek a felfedezések valószínűleg hozzájárultak a járvány elterjedéséhez.

Ezek közé tartozik például a baromfik kötelező zárt tartásának figyelmen kívül hagyása, továbbá a kereskedelmi célú állományok illegális módon való fenntartása.

Cikkünk az ajánló alatt folytatódik Startra készen az új szóják! - Heti Körkérdés Hirdetés

**Hogyan óvjuk meg a kukoricát az aflatoxin veszélyeitől?** A kukorica termesztése során kiemelten fontos, hogy megvédjük a termést a rákkeltő aflatoxintól, amely a penészgombák által termelt méreg. Íme néhány hatékony módszer, amely segíthet a védekezésben: 1. **Megfelelő tárolás**: A kukoricát száraz, jól szellőző helyen tároljuk, ahol minimalizálhatjuk a nedvességet, mivel a penészgombák a párás környezetben könnyen szaporodnak. 2. **Fajtaválasztás**: Olyan kukoricafajták termesztése, amelyek ellenállóak a betegségekkel szemben, csökkentheti az aflatoxin kialakulásának kockázatát. 3. **Növényvédelem**: Rendszeres növényvédelmi intézkedések bevezetésével, mint például a gyomok és kártevők elleni védekezés, csökkenthetjük a penészgombák megjelenését. 4. **Betakarítás időzítése**: A kukorica betakarítását ideális időpontban érdemes elvégezni, hogy elkerüljük a túlérlelésből eredő problémákat, amelyek kedveznek a penészesedésnek. 5. **Rendszeres ellenőrzés**: A termés folyamatos ellenőrzése segíthet a korai jelek észlelésében, így időben beavatkozhatunk, ha aflatoxinra utaló jeleket tapasztalunk. Ezek az egyszerű, de hatékony lépések segíthetnek abban, hogy a kukorica egészséges maradjon, és elkerüljük a rákkeltő anyagokkal való szennyeződést. Védjük meg terményeinket, és biztosítsuk a biztonságos táplálkozást!

A DEKALB genetika 2024-es eredményei: Új magasságokba emelkedünk!

Fedezd fel a verhetetlen erőgép és munkagép kapcsolatok világát! Élvezd az alacsonyabb üzemeltetési költségeket és a kiemelkedő termelékenységet. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!

2024-es országos kukoricahibridek körképe az RAGT portfóliójában Hirdetés

**Kukoricatermesztés a TIMAC AGRO Innovatív Technológiájával** Fedezd fel a kukoricatermesztés új dimenzióját a TIMAC AGRO szakértelmével! Ismerd meg azokat a modern megoldásokat, amelyekkel a termésmennyiséged és a minőséged egyaránt garantált. A TIMAC AGRO technológia nem csupán a hozam növelésére fókuszál, hanem a fenntarthatóságra és a talaj egészségére is. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy a legjobbat hozd ki a kukoricatermesztésből! Érdeklődj most, és légy részese a jövő mezőgazdaságának!

Fedezd fel a Syngenta kukoricahibridek világát, ahol a 20,8 t/ha termés nem csupán egy álom, hanem valóság! Ismerd meg a komplex tudásanyagot, amely segít a legjobb választásokban a mezőgazdasági sikerek érdekében. Tapasztald meg, hogyan hozhatod ki a legtöbbet a földedből a Syngenta innovatív megoldásaival!

AgroVIRTUS: Hat hónap az agráriumban – kulcsfontosságú tapasztalat egyetemistáknak!

A hatóság minden hasonló esetet rendkívül komolyan kezel: a kártalanításból való kizárás mellett élelmiszerlánc-felügyeleti bírság kiszabása is folyamatban van. Több esetben is felmerült a magánokirat hamisítás gyanúja a kártalanítási eljáráshoz benyújtott dokumentumok és számlák vonatkozásában.

A hatóság minden ilyen esetben hivatalos feljelentést tett. Kiderült, hogy a közösségi médiában jogellenesen, az állategészségügyi hatóságot megkerülve értékesítenek baromfit és baromfitermékeket. Ez a gyakorlat komoly állat- és közegészségügyi kockázatokat hordozhat.

Az illegális tevékenységek nemcsak a víziszárnyas ágazatot érintették, tojótyúk állomány kapcsán is szükség volt intézkedésre. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal jelezte a területileg illetékes állategészségügyi hatóságnak, hogy az M5 autópálya tengelysúly mérő állomásán feltartóztattak egy szlovák rendszámú, Szlovákiába tartó járművet, amelyben kb. 5 tonna jelöletlen, kísérőiratok nélküli étkezési tojást szállítottak.

A hatóság megállapította, hogy az étkezési tojás egy madárinfluenza által megfigyelés alá vont hazai térségből származik.

A hatósági állatorvos elrendelte a tétel azonnali ártalmatlanítását, az illetékes járási hivatal eljárást indított a származási állomány tulajdonosával szemben, míg a központi hatóság értesítette az esetről a szlovák állategészségügyi hatóságot.

A Nébih arra figyelmezteti a baromfitartókat, hogy az illegális tevékenységek komoly veszélyeket rejtenek az állat- és közegészségügy szempontjából. Ennek következményeként szigorú büntetésekkel kell számolniuk.

A lakosságot pedig arra kéri, hogy baromfit és baromfiterméket csak megbízható helyről vásároljanak. A közösségi oldalakon illegálisan árult baromfit és baromfiterméket ne vásárolják meg, valamint, ha ilyet látnak, jelentsék a területileg illetékes állategészségügyi hatóság vagy a Nébih felé (06-80/263-244, zoldszam@nebih.gov.hu).

Related posts