Az idő határvonalán


A felsőlakosi régi iskola, amely ma a faluotthonként funkcionál, falai újra életre keltek, és mesélni kezdenek a múlt titkairól. Június 30-án megnyílt "Egykori tanterem" című állandó kiállítás nosztalgikus utazásra hívja a látogatókat, emléket állítva a gyermeki nevetések és zsongások világának. A kétnyelvű régió első, korhűen berendezett tantermében nem csupán a történelem lenyomatai elevenednek meg, hanem a közösség összefogásának erejét is átélhetjük. A képen látható Toth Ladislav, Koša Klára és Dominić Alen szimbolizálják ezt a szellemiséget.

A Felsőlakosi faluotthonban, a régi iskola falai között nyílt meg az "Egykori tanterem" állandó kiállítás, amely a hajdani oktatási intézmény emlékét idézi fel. Ez a különleges projekt a Felsőlakosi Turisztikai Egylet, a Felsőlakosi Helyi Közösség és a helyi Arany János Művelődési Egyesület együttműködésének eredményeként valósult meg. A kiállítás nemcsak a település oktatási hagyományait őrzi, hanem a közösség összefogásának szép példája is.

A jelenlegi faluház építésének története egészen 1913-ig nyúlik vissza, amikor Strausz Flórián alsólendvai esperesplébános irányításával valósult meg. A kivitelezési munkálatokat Áser József építőmester végezte, aki ügyesen formálta meg az épületet. E falak között egykoron gyermekkacaj csendült, hiszen sok fiatal itt sajátította el a betűk és számok titkait, miközben 1914 és 1947 között a felsőlakosi iskolaigazgatóság működött. A változások azonban elkerülhetetlenek voltak: 1947 után csupán négy osztály maradt meg az intézmény keretein belül, míg 1958-ban végleg bezárta kapuit az iskola, s a helyi gyerekek Gyertyános iskolapadjaiban folytatták tanulmányaikat. Az üresen maradt épület különböző funkciókat töltött be az idők során, míg végül 1975-ben a falu közössége összefogott, hogy a már jelentős mértékben megromlott állapotú épületet önerőből felújítsa. A régi tantermeket egyesítették, és egy színpadot is kialakítottak. Azóta a faluház számos egyesület otthonául szolgál, továbbra is közösségi élete szerves részét képezve.

Az autentikus tanterem berendezése a Muravidék több pontjáról érkezett, és igazi közösségi munka eredménye: a Felsőlakosi Turisztikai Egylet, a Felsőlakosi Helyi Közösség és az Arany János Művelődési Egyesület együtt munkálkodott a megvalósításán. A korabeli könyvek, bizonyítványok, táblák, az 1954-ből származó óriási térkép, az asztalok és székek már mind a látogatókat várják, hogy megismerkedhessenek a múlt egy már majdnem elfeledett szeletével. A kiállítás megnyitóján Dominić Alen, a Felsőlakosi TE elnöke, Toth Ladislav, a Felsőlakosi Helyi Közösség elnöke és Koša Klára, az Arany János ME elnöke köszöntötte a megjelenteket. Utóbbi az iskolaépület történetének ismertetése után a következőt mondta el: - Most már a kétnyelvű területen is meg tudjuk mutatni, hogy itt is volt iskola, itt is nagyon sok ember okosodott, és remélem, hogy a gyerekek is ellátogatnak majd hozzánk.

A szervezők külön köszönetet mondtak Mursics József régiséggyűjtőnek, aki ötleteivel és meglátásaival segített a tanterem korhű berendezésében. Az új kiállítás a magyarországi Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg.

Related posts