Az Európai Unió továbbra is kitart a kudarcot vallott szankciós intézkedései mellett | Demokrata

Az Európai Parlament plenáris ülésén rendezett sajtótájékoztatón az uniós biztos bejelentette, hogy az Európai Bizottság által bemutatott REPowerEU-ütemterv kulcsfontosságú lépéseket tartalmaz az EU Oroszországtól való teljes energetikai függetlenségének megteremtésében.
Az elmondottak szerint az orosz olaj, gáz és atomenergia uniós piacokról való fokozatos eltávolítása egy átgondolt és biztonságos keretek között fog zajlani, összhangban az európai energetikai átállás céljaival. Az uniós bizottság által kidolgozott intézkedések célja, hogy garantálják az EU energiaellátásának stabilitását, miközben enyhítik az árakra és a piacokra gyakorolt lehetséges hatásokat. A brüsszeli végrehajtó testület szoros együttműködésben dolgozik a tagállamokkal, hogy az orosz energiaimport leépítése az egész unió területén fokozatosan és jól koordináltan valósuljon meg – nyilatkozta.
Közleményben jelentették be, hogy az orosz vezetékes gáz és a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítói számára új szerződések kötése nem lehetséges, és a már meglévő megállapodásokat 2025 végéig fel kell bontani. Ez a lépés lehetővé teszi, hogy az Európai Unió már az idei év végére egyharmadával csökkentse az érkező orosz gáz mennyiségét. Továbbá, az uniós bizottság azt is tervezi, hogy javasolja az orosz gáz minden formában való behozatalának leállítását 2027 végéig.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint 2025-től a globális LNG-készletek jelentős növekedésen fognak átesni, miközben a gáz iránti kereslet csökkeni kezd. Az energiaátállási keretrendszer és a megfizethető energiára vonatkozó cselekvési terv átfogó végrehajtásával az EU várhatóan 2030-ra akár 100 milliárd köbméter orosz földgázt is képes lesz kiváltani. Ez 2027-re 40-50 milliárd köbméteres keresletcsökkenést jelenthet. Emellett a becslések szerint az LNG-kapacitások 2028-ra körülbelül 200 milliárd köbméterrel bővülnek, ami ötszöröse az EU jelenlegi orosz gázimportjának.
Az ütemterv keretében az Európai Bizottság új intézkedéseket tervez bevezetni a jeladó nélküli, orosz flottához tartozó olajszállító hajók, más néven árnyékflotta problémájának kezelésére. Az atomenergiát érintően pedig a következő hónapban várható javaslatok között szerepelni fognak a dúsított urán oroszországi importjára vonatkozó intézkedések, valamint szigorítások az Euratom Ellátási Ügynökség (ESA) által jóváhagyott új szállítási szerződésekre, amelyek az Oroszországból származó uránra, dúsított uránra és egyéb nukleáris anyagokra vonatkoznak. Továbbá az EU tervezi egy európai radioizotóp-völgy kezdeményezés elindítását is, melynek célja az orvosi radioizotópok uniós ellátásának biztosítása a helyi termelés növelésével – tájékoztatott az uniós biztos.