Az Európai Unió most a világ legkényesebb és leginstabilabb régióiba lép be, új lehetőségeket keresve a bővülésre.


João Gomes Cravinho, Portugália egykori külügyminisztere, mostantól az Európai Unió új különleges megbízottjaként tevékenykedik a Száhel-övezetben. Feladatkörébe tartozik a régió biztonsági helyzetének, stabilitásának és fenntartható fejlődésének elősegítése, különös figyelmet fordítva a puccsok által sújtott országokra - számolt be róla az Euractiv.

Az Európai Unió külügyminiszterei hivatalos zöld lámpát adtak João Gomes Cravinho kinevezésének, aki decembertől fogja irányítani az unió különleges megbízotti posztját a világ egyik leginstabilabb régiójában, a száhel-övezetben. Cravinho mandátuma 2026 augusztusáig tart, és feladatai közé tartozik a térség stabilizálása és a kapcsolatok erősítése a helyi hatóságokkal.

A pozíciót 2013-ban alapították azzal a célkitűzéssel, hogy elősegítse a politikai diskurzusokat, erősítse a közös értékeket és koordinálja az uniós törekvéseket a régióban.

Cravinho feladata kiterjed a helyi és nemzetközi szereplőkkel való együttműködésre, beleértve a Csád-tó környéki országokat és a Száhellel szomszédos térségeket, például a Maghreb és a Guineai-öböl államait.

A Száhel-övezet kulcsfontosságú szerepet játszik az EU számára, különösen a biztonság, stabilitás, fenntartható fejlődés és a migrációs folyamatok kezelésének szempontjából. Az övezet országaiban, mint Mali, Burkina Faso és Niger, az utóbbi években katonai puccsok és súlyos biztonsági válságok tapasztalhatók. E régiót folyamatosan fenyegetik fegyveres csoportok támadásai, valamint etnikai konfliktusok, melyek súlyosbítják a humanitárius helyzetet, és komoly következményekkel járnak a helyi lakosság számára.

Az Európai Unió eddig összesen 8 milliárd eurót fordított a régió támogatására, amely magában foglalja a politikai, biztonsági és humanitárius intézkedéseket is.

Cravinho szerint az EU az egyetlen globális szereplő, amely képes aktív érdeklődést mutatni a Száhel-övezet iránt, különösen egy olyan időszakban, amikor a NATO és más nemzetközi szervezetek figyelmét más területek kötik le. A különleges megbízott hangsúlyozta, hogy Európának kell vezetnie az erőfeszítéseket a régió stabilizálásában.

A Száhel-övezet 2024-re a világ egyik legnagyobb instabilitással küzdő régiójává vált, ahol számos súlyos válság kavarog. Politikai, biztonsági és humanitárius kihívások sokasága nehezedik a területre. Az utóbbi években Burkina Fasóban, Maliban és Nigerben végbement katonai puccsok megrendítették az állami intézmények alapjait, miközben fegyveres lázadó csoportok, köztük dzsihadista szervezetek, folyamatosan támadják a civileket és a biztonsági erőket. Az erőszak fokozódását továbbá etnikai feszültségek és a klímaváltozás következtében fellépő gazdasági és környezeti problémák is súlyosbítják, amelyek megélhetési válságot és tömeges migrációt generálnak. A helyzetet a nemzetközi közösség széttöredezett reakciói és a kívülről érkező támogatás hiánya is tovább rontja, miközben a térség kulcsszerepet játszik az Európába irányuló migrációs folyosók és a globális biztonsági érdekek szempontjából.

Related posts