Az ELTE BTK tanárai Hankó Balázs számára: Vajon állítana karácsonyfát a családjának, ha a lucfenyő ára a tanársegédi bérének 10-20 százalékát tenné ki?


Most, hogy Orbán Balázs sikeresen megvédte a doktori disszertációját, talán itt az ideje, hogy a kormány végre komolyan foglalkozzon az egyetemek alulfinanszírozottságának problémájával.

Az ELTE BTK Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) tagsága egy különleges adventi naptárral lepett meg Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztert, valamint Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős államtitkárt. Az ajándék nem csupán a karácsonyi várakozást szimbolizálja, hanem a közösség összetartozását és az oktatás iránti elkötelezettséget is.

"Az adventi naptárunk bejegyzéseit lelkes kollégáink készítették - ezeket folyamatosan megosztjuk itt, és december 24-én a honlapunkon végre bemutatjuk a teljes naptárat. Külön köszönet illeti az akció minden résztvevőjét a munkájukért!" - olvasható az egyetemi oktatók Facebook-bejegyzésében.

Az adventi naptár ablakai kedves, de elgondolkodtató üzeneteket rejtenek a felsőoktatás siralmas alulfinanszírozottságáról. December 4-ig a következő ablakok "nyíltak meg":

Az első ablakban található egy lista, amely az egyetemi oktatók megalázó bérszintjeit mutatja be. A statisztikák alapján egyértelműen kiderül, hogy egy átlagos havi lakbér szinte teljes egészében elnyeli egy egyetemi tanársegéd jövedelmét.

A 2. ablakban egy idézet olvasható: "Nem gondoltam, hogy az egyetemen eltöltött több mint 20 év után habilitált egyetemi docensként kevesebbet fogok keresni, mint az a kezdő gyakornok tanár, akinek én voltam a záróvizsga-bizottsági elnöke. Mélyen megalázónak és tisztességtelennek tartom ezt a helyzetet. Természetesen nem arról van szó, hogy a kezdő gyakornokok jóval a diplomás átlagbér alatti fizetését tartanám indokolatlanul magasnak..."

A 3. ablak egy kérdést tesz fel: "Állítana karácsonyfát a családjának, ha a lucfenyő is a tanársegédi garantált bérének 10-20 százaléka volna?"

A 4. ablak pedig szintén egy idézetet tartalmaz: "Külföldi kollégáim tátott szájjal hallgatják, hogy a tanszékvezetői és az intézetigazgatói pótlék bruttó 40 000 forint Magyarország egyik legjobb egyetemén. Azaz nettó 64 euró. Azt is nehezen hitték el, hogy mindehhez egy nettó 1000 eurót sem elérő bér a docensi fizetés. Megkérdezték, hogy ki tartja fenn ezt az egyetemet, én pedig csak azt tudtam felelni, hogy a magyar állam."

Mindeközben fideszes berkekben komoly felhördülést keltett Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék tanszékvezető tanárának közlése, melyben kikérte magának, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerezzen doktori fokozatot. Hab a tortán, hogy ismert '56-os megadáspárti nyilatkozata után Orbán a szuverenitás témaköréből írta a disszertációját. Ezek után az ELTE ÁJK-n hivatalosan mindent rendben találtak a védéskor, Orbán Balázs summa cum laude minősítéssel védte meg a disszertációt, amelynek tézisfüzete Árpási Botond gépén készült. Hogy miért, arra a miniszterelnök politikai igazgatója azóta sem adott magyarázatot.

Kedves Kollégák, hol marad a gerincünk? Miért ütjük meg saját magunkat? - Az ELTE tanszékvezetője felháborodott Orbán Balázs doktorijának megvédésekor. Orbán Balázs summa cum laude minősítéssel zárta le doktorálását, a bírálóbizottság pedig nem észlelt plágiumot a dolgozatában. Orbán Balázs kijelentette: "Mindent én írtam."

Related posts