Az ellenzék kifejezte szolidaritását a pénzügyi nehézségekkel küzdő tanárokkal, akik elvesztették anyagi forrásszukat.


A pénteki általános sztrájkban azokat a tanügyi dolgozók is részt vesznek, akiknek a munkabeszüntetés miatt a hatalom csökkentette a fizetését. Ma az ellenzéki pártok is a tanárok mellé álltak, írja az N1.

A Környezetvédelmi Felkelés mozgalom értékelése szerint a hatalom "újabb erőszakot követ el" Szerbia alkotmánya és törvényei ellen azáltal, hogy nem fizeti ki a tanügyi dolgozók bérét, az oktatási minisztérium képviselői pedig ezzel a hivatali visszaélés bűncselekményét követik el.

A mozgalom hivatalos nyilatkozata szerint a minisztérium munkatársai ezzel a lépéssel valójában az iskolaigazgatókat bűncselekmények elkövetésére ösztönzik, hiszen az alkalmazottak fizetésének megvonásával súlyosan sértik a munka- és szociális biztosításhoz fűződő jogokat.

A Környezetvédelmi Felkelés sajtóközleményében hangsúlyozzák, hogy "a jövedelem, amely a szociális-gazdasági kategóriába tartozik, Szerbia alkotmánya és törvényei értelmében nem tartható vissza olyan módon, ahogyan azt az oktatási minisztérium próbálja indokolni."

A mozgalom arra kérte a hatalom képviselőit, hogy álljanak meg az alkotmány és a jogszabályok "megerőszakolásával", míg az iskolaigazgatóktól azt várják, hogy tartsák tiszteletben a jogi kereteket és védjék meg az alkalmazottak jogait.

"A közleményben hangsúlyozzák, hogy minden olyan tanügyi dolgozónak, aki jogalap hiányában nem részesült teljes bérben, vagy csökkentett juttatásban kapott, minden szükséges jogi és politikai támogatást biztosítunk."

Felhívták a figyelmet arra, hogy a jövedelem mértéke csökkenthető abban az esetben, ha az alkalmazott a betegszabadság miatt átmenetileg nem tudja ellátni a munkáját.

A Környezetvédelmi Felkelés hangsúlyozza, hogy a tanügyi dolgozók esetében a sztrájktörvényben rögzített fizetésmegvonás nem alkalmazható. E dolgozók nem sztrájkolnak, csupán élnek a törvény adta jogukkal, amely lehetővé teszi számukra, hogy a munkahelyi biztonságra vonatkozó jogszabály alapján megtagadjanak bizonyos munkafolyamatokat. Fontos megjegyezni, hogy ez a jogszabály nem tartalmazza a bérmegvonás lehetőségét.

Marinica Tepić, a Szabadság és Igazságosság Párt alelnöke azt X-en azt írta, "Andrej kormányfő, és Mali kincstárnok már a tenyerüket dörzsölik, hogy hogyan fogják lenyúlni a tanügyeseknek ki nem fizetett milliárdokat.

Related posts