A rendőrség fokozott figyelmet fordít az álprofilokra is, hiszen egy uszító hozzászólás akár egy évnyi börtönbüntetést is vonhat maga után.

Egy új jogszabály értelmében 2025. január 1-jétől szankcionálhatják azokat, akik fenyegető megnyilvánulásokat tesznek a közösségi médiában. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a hirado.hu megkeresésére hangsúlyozta, hogy a gyűlöletkeltő kommentelők még az álprofilok mögött sem élveznek védettséget. A Meta, a közösségi média óriás, együttműködik a hatóságokkal, így hozzájárul az elkövetők azonosításához is.
Tavaly májusban egy 71 éves férfi többször is rálőtt Robert Fico szlovák miniszterelnökre, ami komoly felháborodást váltott ki. A közösségi média platformjain a merénylettel kapcsolatos posztok alatt eluralkodtak az indulatok, és a kommentelők között egyre élesebb támadások és halálos fenyegetések jelentek meg. Még Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is reagált a szélsőséges hozzászólásokra, hangsúlyozva, hogy az uszító kommentelőknek felelniük kell tetteikért. Kifejtette, hogy sokan a névtelenség álarca mögé bújva engednek meg maguknak szélsőséges megnyilvánulásokat, és ezt a jelenséget komolyan kellene venni, valamint szankcionálni.
Az ötlet hamar célba ért, tavaly decemberben az Országgyűlés elfogadott egy új jogszabályt, amely az internetes agresszió visszaszorításáról szól. A törvény 2025. január elsején lépett életbe, így az online térben megjelenő fenyegetések már büntetőeljárást vonnak maguk után.
A jogi keretek szerint, ha valaki nyilvánosan olyan kifejezéseket, ábrázolásokat vagy kép- és hangfelvételeket oszt meg, amelyek egyes személyekkel szembeni erőszakos halálra vagy különös kegyetlenséggel elkövetett bűncselekményekre utaló szándékot fejeznek ki, az elítélhető. Amennyiben nem valósul meg súlyosabb bűncselekmény, úgy az elkövető akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a büntethetőséget kizárja, ha a közzétett tartalom ismeretterjesztő, oktatási, tudományos vagy művészeti célt szolgál, továbbá ha a történelem vagy a jelen eseményeiről tájékoztat, feltéve, hogy az nem kelt félelmet.
A január elsején életbe lépett törvény kapcsán felvettük a kapcsolatot az Országos Rendőr-főkapitánysággal (ORFK). Bár az internetes agresszióval összefüggő feljelentések számáról nem tudtunk konkrét adatokat megszerezni, a hatóság megerősítette, hogy az álprofilok mögé bújó elkövetők sem élveznek védettséget.
- értesítette szerkesztőségünket az ORFK.
A felhasználók számára lehetőséget biztosítanak arra, hogy bejelentsék a hamis profilokat, amelyek jogsértő tartalmat tartalmaznak. "Fontos, hogy az ilyen jogsértő profilokat, illetve az általuk létrehozott problémás tartalmakat az észlelők dokumentálják, hogy azokat a későbbi eljárások során fel tudjuk használni. A büntetőeljárás során a külföldi szolgáltatótól bizonyítékok beszerzésére van lehetőség, amelyhez önkéntes adatszolgáltatásra és nemzetközi bűnügyi együttműködésre egyaránt szükség lehet. Emellett a határokon átnyúló műveletek végrehajtása is lehetséges" - állt az ORFK válaszában a hirado.hu kérdésére.
Január végén érdekes esemény történt egy bajai középiskolás életében, amikor a rendőrök váratlanul kopogtattak az ajtaján. A 17 éves fiú nyilvános profilján, angol nyelven osztotta meg meglehetősen provokatív gondolatait, amelyben azt írta: "The next school shooter will be me", azaz "A következő iskolai lövöldöző én leszek". Ez a fenyegetés nem maradt észrevétlen, és hamarosan eljutott a rendőrséghez is. Január 24-én, alig néhány órával a bejelentés után, a hatóságok megjelentek a fiatal lakásán, ahol lefoglalták a digitális eszközeit. A fiú internetes agresszió vétsége miatt lett gyanúsított, és a hatóságok kihallgatták. A fiatal később elmondta, hogy a posztját csupán egyfajta ironikus megjegyzésnek szánta, amellyel az Egyesült Államokban történt iskolai lövöldözéseket akarta kifigurázni, és nem gondolta komolyan a szavait.
A hatóságok évek óta fokozott figyelemmel kísérik a közösségi média világát, ahol egyes megnyilvánulások súlyos következményekkel járhatnak. Nemrégiben egy magyar kommentelő gondatlanul fogalmazott meg egy sértő kijelentést, amely végül rendőrségi eljárást eredményezett. A rendőrség 2023 októberében értesült arról, hogy egy férfi a közösségi platformon nyilvánosan megkérdőjelezte a nácik által elkövetett népirtás tényét. A nyomozók viszonylag gyorsan, néhány napon belül azonosították a személyt. A 47 éves férfi, aki Békés vármegyében él, beismerő vallomásában kifejezte sajnálatát, és elmondta, hogy nem is sejtette, hogy egy ilyen hozzászólás bűncselekménynek számít.
A január elsején életbe lépett magyar törvényhez hasonló intézkedés több európai országban is jelen van. Az Egyesült Királyságban, Franciaországban, valamint Németországban is megbüntethetik azokat az embereket, akik súlyosan sértő, illetlen, obszcén vagy fenyegető tartalmakat osztanak meg nyilvánosan.