Argentína elnöke Elon Musknak üzente: Ne habozz, merj cselekedni, és mindig tarts ki!


Javier Milei, Argentína elnöke, egy nemrégiben készült interjú során megosztotta tanácsait Elon Muskkal és Vivek Ramaswamyval, akik Donald Trump második ciklusában felelősek lesznek a szövetségi állam kiadásainak csökkentéséért. Mind Musk, mind Ramaswamy korábban kifejezték, hogy szerintük az Egyesült Államoknak is szüksége van olyan reformokra, mint amilyeneket Milei sikeresen végrehajtott Argentínában.

Javier Milei, Argentína újonnan megválasztott elnöke, elsőként üdvözölhette Donald Trumpot a nemzetközi politikai porondon, miután november 5-én a republikánus politikus ismét elnyerte az Egyesült Államok elnöki tisztségét. A találkozóra Trump floridai Mar-a-Lago birtokán került sor. Milei azonban nem csupán Trump társaságát élvezte, hanem beszélgetett a jobboldali közönség körében népszerű Lex Fridmannal is, aki interjút készített vele.

Fridman és Milei beszélgetése nem csupán Argentína politikai táját érintette, hanem Amerikára is kiterjedt. Fridman érdeklődött a magát anarcho-kapitalistának valló Milei véleménye iránt, arról, hogy milyen tanácsokat adna Elon Musknak és Vivek Ramaswamynak a kormányzati kiadások drasztikus csökkentésére vonatkozóan, saját tapasztalatai tükrében. A diskurzus során a két gondolkodó mélyrehatóan elemezte a költségvetési megszorítások lehetséges hatásait, és a világpolitikai kontextusban is körbejárta a kérdéseket.

Csak merj belevágni, és tarts ki mindenáron, soha ne veszítsd el a hited! Mindig légy éber és figyelj a részletekre!

- fogalmazott az argentín elnök a Newsmax szemléje szerint, aki kampányakor gyakran egy láncfűrésszel a kezében ígérte azt, hogy drasztikusan megvágja az állami kiadásokat.

Az Amerikában a kiadáscsökkentésért felelős Vivek Ramaswamy egyébként korábban arról beszélt, hogy Milei megközelítése impresszív eredményeket ért el, és az Egyesült Államoknak Mileihez hasonló kiadáscsökkentéseket kellene meghoznia.

Javier Milei kormányzása alatt, amely mindössze 10 hónapig tartott, drámai lépéseket tett az állami apparátus átalakítására. Több tízezer közalkalmazottat és hivatalnokot bocsátott el, és az ország 18 minisztériumából 9-et, köztük az oktatásügyit is, bezáratta. Ezen kívül a becslések szerint az állami kiadások 31 százalékos csökkentésére is sor került, miközben a gazdaságot gátló szabályozások jelentős részét eltörölte, ezzel új irányt szabva az ország gazdasági politikájának.

Fridmannek adott interjújában párat fel is sorolt: deregulálták a buszos és légi közlekedést, egyszerűsítették a válási eljárásokat, megszüntették a lakbérek ellenőrzését, 30 százalékkal csökkentették az állami egyetemek költségvetését, az állami egészségügyi szolgáltatók számára kötelezővé tették az olcsóbb gyógyszerek használatát, valamint egyszerűsítette az amerikai dollárban kötött szerződések érvényesítését.

Milei intézkedései nem csupán az infláció drámai csökkentését eredményezték – amely 2023 decemberében még 25,5 százalék volt, míg 2024 októberére már csak 2,7 százalékra esett vissza –, hanem recessziós helyzetet is teremtettek a gazdaságban. Sokkterápiás lépései következtében számos ember került a szegénységi küszöb alá. A becslések szerint a 46,5 milliós Argentínában további 5,5 millió ember esett a szegénység csapdájába, így a lakosság fele már szegénynek minősül, miközben a tanárok körében ez az arány közel 70 százalékra rúg.

Ezzel összefüggésben Javier Milei arról is beszélt, hogy megörökölték az elmúlt 40 év hibás politikáját, és a szegénység is ennek a következménye.

Nem mi alakítottuk ki a szegénységet, hanem csupán örököltük azt. Amit mi tettünk, az az, hogy feltártuk ezt a valóságot.

Milei kifejtette, hogy a drasztikus kiadáscsökkentésére tett ígéreteit azért tudta megvalósítani, mert az argentin Kongresszus különleges felhatalmazást biztosított számára. Ennek keretében a törvényhozás bizonyos jogköröket ideiglenesen az elnök hatáskörébe utalt, ami lehetővé tette, hogy fontos kérdésekben törvények helyett rendeletekkel dönthessen.

Donald Trump nemrégiben bejelentette egy új ügynökség megalapítását, amely közvetlenül a Fehér Ház irányítása alatt működik. Ennek a szervezetnek az a célja, hogy drasztikusan csökkentse a szövetségi kormány kiadásait. A vezetésére a neves milliárdos, Elon Musk, valamint Vivek Ramaswamy, a korábbi elnökjelölt-aspiráns kaptak megbízást. Mindketten korábban már kifejezték elismerésüket Milei gazdasági tervével kapcsolatban, és úgy vélik, hogy hasonló intézkedéseket kellene bevezetni az Egyesült Államokban is.

Ugyanakkor ezt a Musk-Ramaswamy-párosnak nehezebb lesz majd elérnie, mint Mileinek, hiszen Mileivel ellentétben Trump nem fogja tudni megkerülni a törvényhozást.

Related posts