Alföldi Róbert véleménye szerint a magyar társadalom nehezen találja meg a megfelelő módot az idősekkel való együttélésre és kezelésre. A színész-rendező úgy látja, hogy a generációk közötti kapcsolat nem olyan erős, mint kellene, ami számos problémához v

Tavaly év végén jött ki Alföldi Róbert legújabb interjúkötete, amelynek kapcsán a Nők Lapja megkereste a neves színész-rendezőt egy beszélgetésre. A mű címe „Főszerepben”, és abban idős színészekkel folytatott mélyreható beszélgetések találhatók. Az interjú során Alföldi megosztotta gondolatait arról, miért vonzza ennyire az ilyen nagyszabású életek és pályafutások története. Szavaival élve, tapasztalata alapján „a magyar társadalom - beleértve a mi szakmánkat is - nem igazán tud mit kezdeni az idősebb generációval.”
Alföldi véleménye szerint a hatvanas éveikben járókat gyakran úgy kezelik, mintha csak lassan eltűnnének a munka világából, és a háttérbe húzódva elkerülnék a figyelmet, hogy a fiatalabb generációk előtérbe léphessenek. "A világ átalakul, és hajlamosak vagyunk mindent, ami a múltból való, elutasítani" – tette hozzá. Ezt követően rávilágított, hogy amikor a Kádár-korszak véget ért, "azonnal mindent, ami eddig létezett, rossznak bélyegeztek, anélkül hogy eszünkbe jutott volna, hogy talán van érték a múltnak, amit érdemes lenne megőrizni."
Szerinte ez a jelenség talán kevésbé jellemző az ő szakmájára, hiszen „sok idős kolléga még ma is rendkívül aktív”, de a színházi világban egyértelműen érzékelhető a tendencia. Az idősebb kollégák tudása és tapasztalata rendkívül értékes, mivel „tisztában vannak azzal, hogy mit követel ez a pálya”, és ezt a fiatalabb generációval is szívesen megosztanák. Ezen kívül fontos hangsúlyozni, hogy „mennyit érdemes a hivatásnak szentelniük ahhoz, hogy hosszú távon megőrizzék lelki egészségüket”. A színész-rendező hozzátette, hogy a folyamatos megújulásra mindig szükség van.
A véleménye szerint ez különösen érvényes az ő szakterületén, hiszen "a színház a jelen művészete, de ez nem jelenti azt, hogy az újabb generációk ne építhetnék be az előzők tanulságait a saját tudásukba". Elmondta, hogy minden alkalommal, amikor tapasztalt színészekkel dolgozott, rengeteg értékes dolgot tanult tőlük. "Igazán fontos számomra, hogy minél több idősebb színésszel együtt dolgozhassak, mert úgy érzem, kötelességünk elsajátítani tőlük mindazt a tudást, amit egy hosszú pálya során felhalmoztak" - hangsúlyozta.
"Elengedhetetlen, hogy a színpadon és az élet egyéb területein is láthatóak legyenek az idősebb generációk, mert különben honnan meríthetünk példát arra, miként kell méltósággal öregedni? Párizsba kellene utazni! Ott a nők még nyolcvanévesen is nőiesek, és a férfiakra is ugyanaz érvényes. Kávéházi teraszokon ülve, elegánsan és gondosan öltözködve beszélgetnek és udvarolnak egymásnak. Hol találkozhatunk ilyesmivel itthon?" - mondta Alföldi Róbert a Nők Lapjának adott interjújában, amelyből az Index is szemezgetett.
Tavaly arról is írtunk, hogy Magyar Péter egyik rendkívüli sajtótájékoztatója alatt számos állítás hangzott el. Rendkívül súlyos vádak fogalmazódtak meg, s egyebek mellett Alföldi Róbert neve is szóba került. A színész-rendező ezután hivatalos közleményt adott ki, melyben kijelentette, nyilvános bocsánatkérést vár a Tisza Párt vezetőjétől. Mindez meg is történt, mire Alföldi közölte: ezzel a maga részéről az ügyet lezártnak tekinti.