Adok-kapok a Fehér Ház falai között: a magyarok véleménye itt is mélyen megosztott.


A vizsgált egyén politikai preferenciái jelentős hatással vannak arra, hogy kire szavazna a Trump és Zelenszkij közötti vitában.

A 16 év feletti magyar lakosság körében a pénteki Trump-Zelenszkij találkozóval kapcsolatban végzett Europion felmérés szerint a válaszadók 84 százaléka legalább a szalagcímek szintjén értesült az eseményről. Ebből 19 százalék állította, hogy részletesebben is utánanézett a témának, míg 27 százalék a találkozóról készült videókat is megtekintette. A legjobban tájékozott csoportot a 60 év feletti korosztály képviseli, hiszen 66 százalékuk mélyebb információkat keresett vagy megnézte a videót. Emellett a diplomás válaszadók 62 százaléka, a magas jövedelműek 55 százaléka, valamint a Tisza és más ellenzéki pártok szavazói (77 és 72 százalék) is kiemelkedő érdeklődést mutattak. Továbbá a kizárólag nem kormánypárti médiából tájékozódók körében is 62 százalékos arányban találkoztak a találkozóval kapcsolatos információkkal.

A kutatás eredményei szerint a közvélemény megosztott abban a kérdésben, hogy Trump vagy Zelenszkij cselekedett-e a helyzetnek megfelelően. A válaszadók 29 százaléka Trumpot, 24 százaléka Zelenszkijt tartja helyes döntést hozónak, míg 34 százalékuk egyet sem tud kiemelni, 12 százalék pedig úgy véli, hogy mindkét vezető a saját helyzetének megfelelően reagált. A vélemények alakulását jelentősen befolyásolja a pártpolitikai hovatartozás: a kormánypárti szavazók 60 százaléka Trumpot tartja megfelelőnek, míg csupán 4 százalékuk véli úgy, hogy Zelenszkij helyesen cselekedett. Ezzel szemben a Tisza-szavazók körében 57 százalék állítja, hogy Zelenszkij volt a megfelelőbb választás, míg csak 9 százalékuk gondolja úgy, hogy Trump teljesített jobban.

A magyar közvélemény körében megosztottság tapasztalható a különböző vezetők békepolitikai álláspontjait illetően. A felmérések szerint a megkérdezettek 37 százaléka támogatja Zelenszkij véleményét, miszerint egy olyan békeszerződés szükséges, ami garantálja Ukrajna biztonságát. Ezzel szemben 36 százalék úgy véli, hogy a békét azonnal meg kell kötni, még akkor is, ha ez nem jár biztonsági garanciákkal. A pártpolitikai hovatartozás itt is kulcsszerepet játszik: míg a kormánypárti szavazók 66 százaléka Trump álláspontját osztja, a Tisza-pártiak 68 százaléka inkább Zelenszkij narratívájával azonosul.

A csörtében, valamint az azt megelőző napokban folytatott üzengetések során megfogalmazott állítások közül a magyarok több mint negyede egyikkel sem tudott maradéktalanul azonosulni. A legnagyobb népszerűségnek örvendő megnyilvánulások, amelyek 25 és 23 százalékos egyetértési szintet értek el, zömmel Zelenszkij szavait idézték: „Trump egy dezinformációs buborékban él” és „Ukrajna a háborúval Európát is védi” – derül ki a felmérésből.

A magyar lakosság körében csupán a válaszadók 23 százaléka véli úgy, hogy Trump elnök ígéretei valóban hozzájárultak a háborús felek közeledéséhez a béke irányába a választási kampány során. Érdekesség, hogy még a kormánypárti szavazók körében is mindössze 52 százalék támogatja ezt a nézetet. A megkérdezettek többsége (51 százalék) semmiféle pozitív elmozdulást nem tapasztal a béke felé, míg 26 százalék úgy gondolja, hogy a béke lehetőségei még inkább csökkentek. Az adatok tükrözik a társadalom szkepticizmusát a politikai ígéretekkel kapcsolatban, ahogy azt az Europion is megjegyzi.

Related posts