A világ élvonalába tartozó magyar animáció előtt hajt fejet a műfaj legkiválóbb fesztiválja.

Idén különleges magyar jelenléttel kezdődik az animációs világ legnagyobb seregszemléje, az Annecyi Nemzetközi Animációsfilm-fesztivál. A rendezvényen Andrasev Nadja, aki Cannes-ban már díjat nyert, és Bucsi Réka, a Berlinale-díjas alkotó mellett Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet filmmegőrzési és technológiai divíziójának vezetője is zsűrizik a versenyfilmeket. A francia városban emellett olyan neves alkotók is tiszteletüket teszik, mint Ternovszky Béla, Cakó Ferenc, Gauder Áron, Máli Csaba, Mikori Tama, Milorad Krstic, Mikulás Ferenc és Pálfi Zsolt, akik mind hozzájárulnak a rendezvény különlegességéhez.
A Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán,
A rövidfilm-válogatásokba kapott meghívást Vácz Péter Kutyafül című, legújabb animációja, Ulrich Gábor Capriccio című alkotása, Tőkés Anna Az utolsó dobás című diplomafilmje és Mikori Tama Kippkopp és Tipptopp című rövid tévéfilmje.
Pál Ákos, a Nemzeti Filmintézet vezérigazgatója a programról tartott budapesti sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Nemzeti Filmintézet célkitűzései közé tartozik, hogy összefogja ezt a széttöredezett szakmát. Így egyik fő feladatuk olyan projektek kezdeményezése, melyek a szakma széles szegmenseit megmozgatják, ennek érdekében alkották meg két éve az animációs stratégiát. Hangsúlyozta továbbá, hogy a Nemzeti Filmintézet és a hazai animáció ipar szereplőinek együttműködésével megvalósuló díszvendégprogram az egész ágazat számára kivételes lehetőség. Mint rámutatott,
Bár a villámgyors és forradalmi technológiai fejlődés komoly kihívások elé állította az iparágat, reményeink szerint ennek következtében a gazdasági és kulturális potenciál jelentősen megerősödhet. - A díszvendégprogram szoros összhangban áll az animációs szektor fejlesztési stratégiájával, és biztosak vagyunk benne, hogy a szektor szereplői számára hosszú távon kedvező hatásokat gyakorol - hangsúlyozta Pál Ákos.
- Az annecyi fesztiválon való részvétel nagyon fontos szerepet lát el abban, hogy életben tartsuk a magyar filmkultúrát.
- nyilatkozta Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet filmmegőrzési és technológiai divíziójának vezetője az esemény során. Hozzátette, hogy a magyar animációs filmek újra megtalálták helyüket a nemzetközi piacon, hiszen már Amerikától Japánig számos forgalmazópartner segíti az alkotások eljuttatását a nézőkhöz. Az elmúlt években olyan amerikai filmforgalmazókkal kötöttek megállapodásokat, akik újra bemutatták Jankovics Marcell klasszikusait, mint a Fehérlófia és a János vitéz. Az utóbbi filmet több mint kétszáz amerikai moziban játszották újra.
A program megalkotása a szakma különböző képviselőinek széleskörű részvételével zajlott, amelynek eredményeként egy igazán sokszínű válogatás jött létre. Ez a gazdag kínálat nyolcvan különböző filmet, zenei videókat és számos szakmai eseményt foglal magában.
- hangsúlyozta Takács Ildikó, az Annecy magyar animáció díszvendégprogramjának vezetője.
A fesztivál filmvásárán, a MIFA-n a magyar stand izgalmas és innovatív szakmai programokkal várja a nemzetközi közönséget. A MIFA Campus fővédnöke a többszörösen díjazott Gauder Áron, aki az Annecy-i fesztiválon elért sikereivel már bizonyította tehetségét. A látogatók négy különböző kiállításon vehetnek részt, köztük az Annecy városának utcáin megvalósuló "Hunimation hits the Street" street art projekten, valamint a Magyar Zene Háza együttműködésével létrejövő DOME-installáción, amely a magyar kreativitás sokszínűségét hirdeti. Ezen kívül a hazai animáció gazdag örökségéből is ízelítőt kaphatunk, hiszen a program keretében 61 felújított klasszikus filmet vonultatnak fel egy retrospektív válogatás formájában, emellett pedig Reisenbüchler Sándor és Gémes József Daliás idők című kiállítása is gazdagítja a rendezvényt.