A védelmező szem nem csupán egy különleges ékszer, hanem évszázadok óta hű társunk, amely megóv minket a rossz szándékú tekintetektől. Ez a misztikus szimbólum több ezer éve áll mellettünk, mint egy láthatatlan pajzs, amely megvéd a szemből eredő ártalmak
A szemmel verés hite egy olyan misztikus elképzelésen nyugszik, amely szerint egyes emberek képesek befolyásolni mások sorsát, akár pusztán irigykedő pillantásukkal vagy álságos dicséreteikkel. E jelenség elkerülése érdekében sokan választják a védelmező szem szimbólumát, amelyet ékszerként viselnek, vagy otthonukban, esetleg autójukban helyeznek el. Ez a gyakorlat célja, hogy megóvjon minket a rosszakarók ártó energiáitól, és biztosítsa a belső békénket a külső világ zavaraitól.
A régészek által feltárt legrégebbi védelmező szem amulett Kr.e. 3300-ból származik az ókori Mezopotámiából. Az ókori Egyiptomban Hórusz szeme, azaz az udjat vagy wedjat szem szimbolizálta a mágikus védelmet, de évezredes hagyománynak örvend az iszlám és a judaizmus kontextusában egyaránt máig előforduló, Fatima vagy Mirjam kezeként is ismert hamsa, amely egy szimmetrikus, nyitott kezű, oltalmazó és szerencsét hozó szimbólum, a tenyér közepén elhelyezkedő védelmező szemmel.
"A védelmező szembe vetett hit ősi, kultúrákon átívelő jelenség, amely megtalálható Európa-szerte, valamint többek között a Közel-Keleten, Észak- és Kelet-Afrikában és Latin-Amerikában is." - magyarázza Leigh Ann Romano Rogers pszichológiai és spirituális szakértő a Mindbodygreen magazinnak.
Európában az olasz kultúrában a mal'occhio, vagyis a szemmel verés ellen a cornicello, cornetto, vagy egyszerűen corno néven ismert amulettet alkalmazzák, amely egyfajta olasz szarv formájában ölt testet. Ezzel szemben a görögök a kék színű, szem formájú amulett, azaz a máti erejét hívják segítségül a negatív energiák elkerülésére. E negatív hatások mögött gyakran irigység, féltékenység, neheztelés vagy akár ellenségeskedés húzódik meg. A kék szem viselése széles körben elterjedt a Balkán-félszigeten és a Közel-Keleten is, a török kultúrában például nazar néven ismert.
Nézzük meg, hogyan manifesztálódhat a szemmel verés különböző formákban. Képzeld el, ahogy sétálsz az utcán, és hirtelen észreveszed, hogy egy idegen furcsán méreget, mintha csak a legújabb divatot próbálná felmérni. Pár lépéssel később azonban megbotlasz, vagy a táskádból kipotyognak a dolgok. Vagy ott vagy a munkahelyeden, büszkén viseled a kedvenc ruhádat, amikor egy felszínes kolléga elismerően megjegyzi, mennyire jól áll neked a felsőd – de aztán pár perc múlva már egy folt csúfítja el az összképet. És a lista folytatódik…
A hiedelmek világában a szemmel verés nem csupán mítosz, hanem komoly aggodalom forrása is, amely váratlan balszerencséket, hirtelen fellépő betegségeket, fájdalmakat vagy szorongást idézhet elő. Sok esetben szokatlan fáradtság vagy gyengeség, pénzügyi gondok, illetve párkapcsolati zűrzavarok is társulhatnak ehhez a jelenséghez, sőt, más megmagyarázhatatlan szerencsétlenségek is megjelenhetnek. Az érintettek sokszor keresnek megoldást, hogy kiderítsék, valóban áldozatai lettek-e a szemmel verésnek. E célból különféle hagyományos módszereket alkalmaznak, például az olívaolaj-tesztet, amelyet általában egy tapasztalt gyógyító végez el az érintett személy felett.
A módszer lényege, hogy egy pohár víz tetejére csepegtessünk egy csepp olívaolajat. Amennyiben az olajcsepp flottál a víz felszínén, minden rendben van; ha viszont elsüllyed, akkor szemmel verés gyanúja áll fenn. Egy alternatív megközelítés három csepp olívaolajat használ, és az olajcseppek összeolvadása vagy feloldódása jelzi a problémát. Érdekesség, hogy a kék színű szemek kifejezetten a nehézségek megelőzésére lettek kifejlesztve.
A védelmező szem a hagyomány szerint a rossz szándékot visszaverve, elhárítva, semlegesítve oltalmaz meg a szemmel veréstől. Az amulett használata származástól és hitrendszertől függetlenül beépíthető a mindennapjainkba, fontos azonban, hogy mindeközben megértsük és tiszteljük kulturális jelentőségét. Természetesen a kék szem önmagában nem járul hozzá a jóllétünkhöz, ugyanakkor amennyiben hiszünk a működésében, akkor kétségkívül vigaszt, komfortot és biztonságérzetet nyújthat.
Avigail Lev klinikai szakpszichológus szerint a védelmező szem viselése során az emberek spirituális és pszichológiai védelem iránti vágya mutatkozik meg: "A szemmel verés ellen védőeszközként használt szimbólumok erejébe vetett hit a biztonság, a jóllét és a szerencsétlenség elkerülése iránti emberi vágyat tükrözi." - fogalmazza meg. A szerencsés amuletteket viselhetjük ékszerként, hordhatjuk a pénztárcánkban, de az autónkban és az otthonunkban is elhelyezhetjük, hogy minden fronton védjenek.