A történelmi múzeum vezetője a dák műkincsek eltulajdonításának ügyéről beszélve kifejtette: „Amikor elérkezik az idő, akkor lemondok.” - AGERPRES
Bukarest, január 27./Agerpres/ - A Román Nemzeti Történeti Múzeum igazgatója, Ernest Oberlander-Târnoveanu hétfőn kijelentette, hogy a holland fél számára előírt kiállítási feltételek megfeleltek a biztonsági követelményeknek.
Az intézmény vezetője a képviselőház kulturális bizottságának ülésén tartott meghallgatását követően nyilatkozott a médiának. Kifejtette, hogy nem érzi magát felelősnek a dák műkincsek eltulajdonításáért, mivel nem volt hatással arra, hogy a bűnözők robbantással behatoltak egy vasbeton szerkezetű épületbe. Véleménye szerint a holland múzeum viseli a felelősséget az eseményekért, mivel megszegte a szerződésben foglaltakat, és nem biztosította a műtárgyak folyamatos, 24 órás őrzését.
Târnoveanu kifejtette, hogy a dák műkincsek asseni Drents Múzeumban történő bemutatását nem kormányhatározattal hagyták jóvá, mivel az a különböző intézmények együttműködésének eredményeként jött létre. "A román kormány abban az időszakban nem tartotta különösebben fontosnak ezt a kiállítást" – tette hozzá, részletezve, hogy a hollandiai esemény jogi alapját az örökségvédelmi törvény képezte. Kiemelte, hogy a kiállítás külföldi megszervezése teljes mértékben megfelelt a vonatkozó jogszabályi követelményeknek.
A kérdésre, hogy hajlandó-e lemondani, így reagált: "Akkor fogok lemondani, amikor elérkezik a megfelelő pillanat."
„Még sosem találkozott senki ilyen szokatlan helyzetekkel. Sajnos, a tapasztalatainkat csak a saját bőrünkön keresztül tudjuk megszerezni” – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a szerződés szerint a hollandiai múzeumnak a napi 24 órás felügyelet mellett törhetetlen, biztonságos vitrinekben kellett volna kiállítania a dák műkincseket. 'Ez az egyik probléma, amit nem értek, hogy mi történt azokkal a vitrinekkel' - tette hozzá.
Beszélt arról is, hogy a kártérítés kifizetése attól függ, hogy a holland múzeum betartotta-e a szerződésben foglalt biztonsági követelményeket. Hozzátette, hogy véleménye szerint a rablás mögött valakik szándékos megrendelése állhatott.
Arra a kérdésre, hogy a Nemzeti Történeti Múzeum beperli-e a hollandiai múzeumot, kijelentette: 'Amíg nem készül el a hivatalos rendőrségi jelentés, addig nincs alapja a pernek. Előbb látnunk kell, hogy hol és ki szegte meg a szerződést'.
A kulturális minisztérium szombaton bejelentette, hogy a hollandiai Drents Múzeumból ismeretlen elkövetők ellopták a Kr.e. 5-4. századból származó coțofenești-i aranysisakot, valamint három dák aranykarperecet, amelyek a Sarmisegetusa Regia régészeti lelőhelyen kerültek elő és a Kr.e. első századból származnak. A hírügynökség jelentése szerint az eset jelentős veszteséget jelent a kulturális örökség számára. AGERPRES/(RO - szerző: Alina NOVĂCEANU, szerkesztő: Mihai SIMIONESCU, HU - szerkesztő: CSEKE Péter)