A Tisza Párt és a Fidesz is csekély mértékben, de erősödött, miközben egy intenzív kampány időszaka vár ránk.


A közvélemény-kutató január 14. és 22. között gyűjtött adatai alapján készült elemzésében rámutat, hogy a kisebb politikai erők közül a Mi Hazánk, a Demokratikus Koalíció (DK) és a Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) továbbra is elegendő támogatottsággal bírnak ahhoz, hogy átlépjék a parlamenti küszöböt a biztos szavazók körében.

A hazai pártpolitikai tájképről elmondható, hogy január hónapban egy szokatlan helyzet alakult ki, amely az állandó kampány és a stagnáló politikai helyzet kettőssége köré épül. A politikai erőviszonyok dinamikája folyamatosan jelen van, csupán a választások közeledtével változik az aktivitás mértéke a magyar politikai porondon.

Januárban a Tisza Párt előnye a Fidesz-KDNP-vel szemben tovább bővült, és most már a hibahatáron belül is érezhető a különbség. A teljes magyar népesség körében Magyar Péter pártjának támogatottsága 26 százalékra emelkedett, míg a Fidesz-KDNP 23 százalékon áll. A pártválasztók körében a Tisza Pártra 37 százalék szavazna, míg a Fidesz-KDNP-re 32 százalék voksolna. Az adatok alapján a biztos szavazó pártválasztók között a Tisza Párt 39 százalékkal vezet, így a két párt közötti különbség 7 százalékpont.

Az intézet értékelése alapján a Tisza határozottan áll az élen, ugyanakkor a növekedési üteme lassabbá vált.

Jelezték, a kormánypártok eddig nem tudtak szépíteni, de semmiképp sem érdekük, hogy Magyar Péterék előnye hosszú távon megszilárduljon.

A DK és Mi Hazánk közti erőviszonyok hibahatáron belül átrendeződtek az év elején: a teljes népességben a két párt 5-5 százalékos támogatottsággal bír, a pártválasztók körében 7-7 százalék szavazna rájuk, a biztos szavazó pártválasztókra szűrve a DK 8, a Mi Hazánk 7 százalékát szerezné meg a szavazatoknak.

Ha jövőre bejut, a Mi Hazánk sokkal kézenfekvőbb koalíciós partner az Orbán Viktor vezette Fidesznek, mint a DK a Tiszának.

Ha a parlament úgy fog kinézni, ahogyan most a pártpreferenciák, akkor a Tisza egyetlen koalíciós alternatívája Kutyapárt parlamentbe jutása lenne.

Jelenleg az MKKP éppen hogy csak be tudna lépni a parlament kapuján: a teljes népesség 4, a pártválasztók körében 6, míg a biztos szavazók esetében 5 százalék támogatja őket. Az utóbbi időszakban azonban a Kutyapárt szavazóinak választási részvételi kedve látványosan megnőtt. Ha sikerülne nekik a most formálódó pártrendszerben bejutniuk a törvényhozásba, az hatalmas előrelépést jelentene számukra, és akár kormányzati szerephez is juthatnának. Persze, ez még mindig távoli álomnak tűnik számukra.

Január hónapban a Jobbik népszerűsége a hibahatáron belül növekedett, a teljes lakosság körében 2, a pártválasztók között 3, míg a biztos szavazó pártválasztók esetében szintén 2 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Ezzel szemben a Momentum támogatottsága a hibahatáron belül csökkent, 2, 3, illetve 3 százalékra mérték a pártot.

Megemlítették azt is,

A 2025-ös esztendő kulcsszerepet játszik majd a választási stratégiák kialakításában és a pártok közötti tárgyalásokban. A következő hónapokban különösen hangsúlyos lesz az egyéni választókerületek ügye, amely komoly hatással lehet a politikai tájra. Az előkészületek során várhatóan számos új elképzelés és megoldás fog születni, amely a politikai dinamika alakítását célozza.

Related posts