A TikTok rejtelmei: Hogyan vált a közösségi média ez a platform a függőségek melegágyává?

Mik azok a sötét mintázatok, melyek segítik, hogy függőség alakuljon ki az olyan platformokon, mint például a TikTok? Miért baj, hogy a fiatalok a social média használata közben nem sajátítják el azt a fontos képességet, hogy késleltetni tudják vágyaikat? Miért problémás, ha információs buborékba kerülünk, és miért fontos az unalom? A Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság szakértői ezekre a fontos kérdésekre is válaszolnak, valamint az is elmondják, vannak-e pozitív lehetőségek a TikTokon.
A TikTok- jelenségről, annak pozitív és negatív hatásairól szól az NMHH Podcast legfrissebb epizódja, amelynek fő célja a digitális gyermekvédelem és az online biztonság. Dr. Purebl György pszichiáter és pszichoterapeuta szakorvos, egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet igazgatója, és Dr. Papp János Tamás jogász, az NMHH Médiapiaci Együttműködési és Kutatási Igazgatóságának kutatási szakértője beszélt arról, milyen hatása van ezen platformok látogatása a fiatal nemzedékre.
A beszélgetés kezdetén azonnal szóba került, hogy minden dolognak, így ennek is, megvannak a maga pozitív és negatív aspektusai. Említésre került a TikTok platformon népszerűvé vált kezdeményezés, a BookTok, amely az olvasás iránti szenvedélyt kelti életre, és nem kis mértékben hozzájárul a könyvek iránti érdeklődés fokozódásához.
a TikTok olyan, mint egy digitális kávéfőző: csak egy gombnyomás, és máris ömlenek ránk a friss, ízletes tartalmak! Míg a Facebook inkább a régi ismerősök képeinek és posztjainak újraéléséről szól, a TikTok egy újfajta kalandra invitál. Az algoritmus olyan ügyesen olvassa a gondolatainkat, mint egy jó barát, aki mindig tudja, hogy mit szeretnénk nézni. Így ahelyett, hogy a barátaink posztjait bújnánk, egy végtelenített videótengerbe csöppenünk, ahol a legvarázslatosabb és legviccesebb tartalmak várnak ránk. Szóval, ha a közösségi média egy bulinak számít, akkor a TikTok a legnagyobb és legszínesebb táncparkett, ahol mindig van valami új és izgalmas, amit felfedezhetünk!
"Csupán néhány perc elegendő ahhoz, hogy jobban megértsen minket, mint ahogy azt a legközelebbi édesanyánk tenné" – nyilatkozza Dr. Papp János Tamás, hangsúlyozva, hogy ez a jelenség könnyen függőséget okozhat a felhasználók körében.
A végtelen tartalmi áradatban folyamatosan felfedezhetünk valami friss és izgalmas, mindössze néhány másodperces videókat. Ennek a formátumnak a népszerűségét jól példázza, hogy már az Instagram és a YouTube is átvette ezt a megközelítést, hiszen rendkívül hatékonyan képesek fenntartani a figyelmet.
A digitális világ hatásai között nem csupán az addikció jelent komoly problémát, hanem az is, hogy ezek a platformok rendkívül gyorsan szolgáltatják a tartalmakat. Dr. Purebl György hangsúlyozza, hogy ez különösen a fiatal felhasználók esetében aggasztó, mert nem alakul ki bennük a késleltetés képessége, amely pedig az emberi természet egyik alapvető eleme. Rámutat, hogy a való életben is ritkán kapunk mindent azonnal, így ez a készség elengedhetetlen a felnőtté válás során. A társadalmi interakciók és a türelem megtanulása kulcsfontosságú a személyes fejlődésben.
Ez a jelenség szinte minden média platformra jellemző, de a TikTok esetében különösen kiemelkedő. Míg a valóság mindig rendelkezik bizonyos határokkal, a TikTok olyan illúziót teremt, mintha ezek a határok eltűntek volna.
A pszichiáter figyelmeztetett, hogy ha valaki gyerekkorában nem sajátítja el azt a fontos leckét, hogy bizonyos dolgokra várni kell az életben, akkor nehezen tud hosszú távú terveket kidolgozni a jövőjére. Ez a hiányosság megnehezíti a feszültség kezelését is, ami végső soron a való életben a sikertelenséghez vezethet.
A fiatal felnőttkorban egyre inkább észlelhető, hogy az érzelemszabályozási zavarok száma drámaian megnövekedett - hangsúlyozta. Ez természetesen nem csupán a TikTok hatásának tudható be, hanem általános jelenség a közösségi média világában. Különösen aggasztó, hogy egy brit kutatás szerint az egyetemisták körében ötszörösére emelkedett a mentális zavarok előfordulása az elmúlt egy évtizedben, ami szorosan összefonódik a közösségi platformok térnyerésével.
Egy másik jelentős kihívás, hogy az algoritmusok működése következtében a fiatalok könnyen információs buborékba záródnak, így alig van lehetőségük arra, hogy más nézőpontokat és tartalmakat is felfedezzenek. Olyan világok, amelyeket érdemes lenne megismerniük, teljesen elérhetetlenné válnak számukra, mivel nem foglalkoznak velük. A szociális média aktív használói gyakran találkoznak rengeteg interakcióval és tartalommal, de a platform által kialakított szűkített nézőpontból nem tudnak kilépni, ami megakadályozza őket abban, hogy szélesebb perspektívát nyerjenek.
A személyre szabott tartalmak már régebben is jelen voltak az életünkben; például választhattam, hogy melyik újságot olvasom, vagy melyik televíziós híradót követem. Azonban manapság ennek a hatása sokkal szélesebb körű, hangsúlyozta Dr. Papp János Tamás. Amíg csupán arról van szó, hogy én a macskákat részesítem előnyben, és az algoritmus csak vicces macskás videókat ajánl nekem, addig ez nem okoz különösebb problémát. Viszont, mivel a TikTok egyre inkább információs forrássá válik, és a kutatások szerint sokan már a hagyományos keresők helyett is ezt a platformot választják, ez komoly következményekkel járhat a közéletre és a politikai diskurzusra is. Ezt a jelenséget a romániai elnökválasztás példáján is jól láthatjuk, ahol a TikTok szerepe már most is érezhető.
A közösségi platformok végtelen görgetése gyakran azt az illúziót kelti, hogy bármikor bekövetkezhet valami izgalmas, pedig a valóságban a valódi élmények és emlékek az offline világban formálódnak. Ezen kívül egy másik komoly dilemmát is felvet, hogy a tartalomgyártás demokratizálódásával bárki lehet TikTok-sztár, így a minőség és a hitelesség kérdése is egyre sürgetőbbé válik. Az egyes felhasználók által létrehozott tartalmak sokszínűsége ugyan vonzó, de vajon milyen hatással van ez a közönség ízlésére és a közösségi normákra?
A szakirodalom sötét-mintázatoknak nevezi egyébként a módszert, amivel a TikTok-hoz hasonló közösségi oldalak elérik, hogy a felhasználó soha ne unja meg a görgetést, hiszen nincs is vége egy-egy oldalnak, azt a végtelenségig lehet nézegetni. Ezáltal kevésbé szembesülünk azzal, hogy telik az idő, és mennyi tartalmat tekintettünk meg.