Romániában a kötelező oltások mellett bizonyos vakcinák nem kötelezőek, de ajánlottak. Ezek a vakcinák segítenek megelőzni különböző betegségeket, és a szülők dönthetnek arról, hogy beadatják-e gyermekeiknek. A nem kötelező oltások közé tartozik például a


A 2025-ös évben Romániában elérhető nem kötelező (opcionális) oltások listája a következőképpen alakul:

1. Rotavírus elleni immunizálás (Rotarix, Rotateq)

2. Meningitis elleni védőoltások (Bexsero, Nimenrix, Trumenba, Menveo, Menquadfi) A meningitis, vagyis a agyhártyagyulladás elleni immunizálás kulcsfontosságú a fiatalok és a rizikócsoportba tartozó személyek számára. Az oltások, mint a Bexsero, Nimenrix, Trumenba, Menveo és Menquadfi különböző törzsek ellen nyújtanak védelmet, segítve ezzel a súlyos fertőzések megelőzését. Érdemes tájékozódni a rendelkezésre álló lehetőségekről, hiszen az oltások különböző korosztályok és egészségi állapotok szerint ajánlottak.

3. Influenza elleni vakcina (Fluenz Tetra, Influvac Tetra/Vaxigrip Tetra) Az influenza megelőzésének egyik leghatékonyabb módja az oltás. A Fluenz Tetra, egy orrspray formájában alkalmazott vakcina, különösen gyermekek számára ideális, mivel fájdalommentes és könnyen használható. Ezzel szemben az Influvac Tetra és a Vaxigrip Tetra injekciós vakcinák, amelyek felnőttek és idősek körében népszerűek, mivel erős immunválaszt váltanak ki. Mindhárom készítmény négy különböző influenza törzs ellen nyújt védelmet, így segítve a járványok megelőzését és a betegségek terjedésének megakadályozását. Az oltás időpontja és típusa mindig orvosi javaslat alapján történik, figyelembe véve az egyéni egészségi állapotot és a kockázati tényezőket. Az influenza elleni vakcináció különösen fontos a legveszélyeztetettebb csoportok számára, mint például a krónikus betegek és az idősek, akiknél a betegség szövődményei súlyosabbak lehetnek.

4. Bárányhimlő (varicella) elleni oltás (Varilrix, Varivax)

5. HPV elleni vakcina/méhnyakrák megelőzésére szolgáló oltás (Gardasil 9, Cervarix) A humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinák, mint a Gardasil 9 és a Cervarix, kulcsfontosságú szerepet játszanak a méhnyakrák megelőzésében. Ezek az oltások célzottan a HPV leggyakoribb, rákot okozó törzseivel szemben nyújtanak védelmet. A vakcina alkalmazása különösen ajánlott fiatal lányok és fiúk számára, mivel a vírus terjedése szexuális érintkezés útján történik. Az oltás révén jelentősen csökkenthetjük a méhnyakrák és egyéb HPV-hez kapcsolódó daganatok kockázatát, így hozzájárulva a közegészségügyi helyzet javításához. Az oltás biztonságos és hatékony, és hosszú távú védelmet nyújt a fertőzéssel szemben.

6. Hepatitis A elleni védőoltás (Havrix junior, Havrix adult 1440, Avaxim 80 U/Avaxim 160 U)

7. Kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás elleni vakcina (FSME IMMUN JUNIOR, Encepur gyermekeknek/felnőtteknek)

Lényeges információk a fenti vakcinákról:

A rotavírus a kisbabák körében a leggyakoribb hasmenéses és hányásos megbetegedés, amely súlyos következményekkel járhat. Kétféle vakcina áll rendelkezésre a rotavírus megelőzésére: az egyik a Rotarix, amelyből két dózist kell beadni, míg a másik a Rotateq, amelyhez három adag szükséges a teljes védelem érdekében. Ezek a vakcinák szájon át alkalmazhatók, és az első adagot 6 hetes kortól legkésőbb 12 hetes korig ajánlott beadatni. A második oltást legkésőbb 24 hetes korig, míg a Rotateq esetében a harmadik oltásra 32 hetes korig van lehetőség. Fontos, hogy az oltások között legalább 4 hétnek el kell telnie. Az oltások előnye, hogy más kötelező vakcinákkal egyidejűleg is beadhatók, így a gyermek immunizálása egyszerűbbé válik.

A bakteriális meningitis, más néven agyhártyagyulladás, ellen alkalmazott oltások a Neisseria meningitidis baktérium védelmét szolgálják. E baktériumnak több szerotípusa ismert, hazánkban leggyakrabban a B (75%) és C (25%) típusok találhatók, míg az A, W és Y szerotípusok ritkábban fordulnak elő. A B típusú oltások, mint például a Bexsero és a Trumenba, valamint az A, C, W, Y típusok elleni vakcinák, mint a Nimenrix, Menveo és Menquadfi, elérhetők Magyarországon. A BEXERO oltás 2 hónapos kortól adható, és összevonható a kötelező oltásokkal. Az oltási séma három adagból áll: az első adag után 2 hónappal következik a második, majd 12-15 hónapos korban a harmadik adag. Fontos, hogy ha a gyermek egészségi állapota miatt késlekedés lép fel (például megfázás esetén), a harmadik adag már nem adható be 24 hónapos kor után. A TRUMENBA oltás 10 éves korban és afelett adható, és itt is három dózis szükséges: az első két oltás között minimum egy hónapnak, míg az emlékeztető oltásnál minimum 4-6 hónapnak kell eltelnie az alapimmunizálás óta. A Nimenrix oltás beadása a Bexero oltáséhoz hasonlóan történik, és szintén három adag szükséges. A Menveo és a Menquadfi esetében az oltássorozat egyszeri adaggal is megvalósítható: a Menquadfi 1 éves kortól, míg a Menveo csak 2 éves kortól adható.

Az influenza elleni védőoltás minden évben mindenkinek ajánlott, és célszerű azt az ősz folyamán, a szezon kezdetét megelőzően beadatni, mivel a védettség kialakulásához néhány hét szükséges. Különösen fontos ez azok számára, akik rendszeresen közösségbe járnak, az egészségügyi dolgozóknak, valamint a hat hónaposnál fiatalabb csecsemők hozzátartozóinak és a krónikus betegekkel élőknek. A piacon elérhető az orrspray formájú influenzaoltás, amely Fluenz Tetra néven ismert. Ez az élő, gyengített vírust tartalmazó oltóanyag 2 és 18 év közötti gyermekek számára alkalmazható. Az ajánlott adag 0,2 ml, amelyet 0,1 ml-re osztva kell beadni mindkét orrlyukba. Ha a gyermek korábban még nem kapott influenzaoltást, akkor egy hónap múlva szükség van a kezelés megismétlésére. A 6 hónaposnál idősebb, de 2 évesnél fiatalabb gyermekek és felnőttek esetében inaktivált vakcinát kell alkalmazni, melyet injekció formájában adnak be, Influvac Tetra vagy Vaxigrip Tetra néven. Amennyiben a páciens korábban nem részesült oltásban, és 9 év alatti gyermekről van szó, akkor az oltást egy hónap múlva meg kell ismételni.

A bárányhimlő, más néven hólyagos himlő, ellen védelmet nyújt a Varicella zoster nevű vírus, amelyet oltások révén tudunk megelőzni. Jelenleg két vakcina érhető el: a Varilrix és a Varivax. Mindkét vakcina élő, de gyengített vírust tartalmaz, amely képes aktiválni a szervezet immunválaszát. A Varilrix vakcinát 9 hónapos kortól ajánlják, és két adagban kell beadni, az első és a második oltás között legalább egy hónap szünettel. A Varivax vakcina 1 éves kortól alkalmazható, és hasonló adagolási rendet követ, mint a Varilrix. Fontos megjegyezni, hogy ha valaki bárányhimlős beteggel érintkezik, az oltás még az első 72 órában is beadatható, hogy csökkentse a betegség kialakulásának esélyét. Ezen oltások nem csupán a bárányhimlő ellen nyújtanak védelmet, hanem hosszú távon hozzájárulhatnak az övsömör megelőzéséhez is, amely a vírus reaktiválódásából ered.

A HUMÁN PAPILLOMAVÍRUS (HPV) elleni védőoltás segít megelőzni a szexuális úton terjedő betegségek egy részét, a szemölcsök kialakulását, a méhnyakrákot. Az oltás 2023 decembere óta családorvostól ingyenesen igényelhető 9 és 18 év közöttiek számára, Gardasil 9 néven kapható az egyik típus.

Ahogy a nevében is benne van, a HPV összesen 9 típusa által okozott megbetegedések ellen véd (HPV-6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Lányok és fiúk esetében egyaránt javasolt. Leghatékonyabb a szexuális élet megkezdése előtt. Az oltást 3 dózisban kell beadni, első adag után 2, majd 6 hónapra. A másik Cervarix néven ismert hazánkban, a HPV 16 és 18-as típusa ellen nyújt védelmet. 9 és 14 év között adható be, két dózist kell beadni, a két dózis között minimum 5, maximum 13 hónap kell elteljen. 15 évesen és afelett három dózis szükséges, a következő 1 hónap múlva, a harmadik 6 hónapra. A védőoltás lányok esetében a rendszeres méhnyakrákszűrést nem helyettesíti!

A hepatitis A, közismert nevén sárgaság elleni védőoltások hazánkban a Havrix Junior 720 és Havrix Adult 1440, valamint az Avaxim 80 U és 160 U néven érhetők el. A Havrix Junior 720 védőoltás 1 és 15 éves kor között alkalmazható, míg a Havrix Adult 1440 már 16 éves kortól ajánlott. Mindkét oltás esetében két adag szükséges ahhoz, hogy a teljes immunitás kialakuljon, ezért az első oltás után 6-12 hónappal érdemes elvégezni az emlékeztetőt. Az Avaxim oltások szintén inaktivált vírust tartalmaznak, és hasonló adagolási rendet követnek: az Avaxim 80 U a fiatalabb korosztálynak, míg a 160 U a felnőtteknek szól. Utazás előtt, különösen ha endémiás területre készülünk, javasolt az oltást legalább 2 héttel, de még inkább 4 héttel a tervezett út előtt beadatni.

A KULLANCS-ENCEPHALITIS elleni vakcináció kiemelkedő védelmet nyújt a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás ellen. Magyarországon a vakcina három formáját ismerjük: FSME-Immun Junior, Encepur Copii és Encepur Adulţi. Az FSME-Immun Junior 1 éves kortól 15 éves korig alkalmazható. Az első évben három oltásra van szükség, ezt követően 3-5 évente emlékeztető oltás szükséges a védettség fenntartásához. Az Encepur Copii 1-től 11 éves korig, míg az Encepur Adulţi 12 éves kortól érhető el. Mindkét vakcina esetében három oltás szükséges: a második dózis 1-3 hónappal az első után, a harmadik pedig 9 és 12 hónap között. Ha további kérdéseik lennének, nyugodtan keressék fel család- vagy gyermekorvosukat, akik szívesen segítenek!

Related posts