Miskolcon idén is megrendezik a népművészet ünnepét, ahol a hagyományos mesterségek és kultúrák találkoznak egy varázslatos környezetben. A rendezvény célja, hogy bemutassa a helyi és környékbeli kézművesek alkotásait, valamint népszerűsítse a népi hagyom


Múlt szombaton Miskolcon került megrendezésre a "Dunán innen, Tiszán túl" elnevezésű Kárpát-medencei magyar hagyományőrző és tehetségkutató rendezvénysorozat tizennegyedik döntője. Erdély fiatal tehetségei számos színvonalas produkcióval képviselték régiónkat, és Maros megye ezúttal is fényes eredményekkel büszkélkedhetett.

A szervezők célja, hogy a vetélkedő révén a gyermekek minél szélesebb körben megismerjék A magyar népköltészet és népzene csodálatos világát, a népművészet gyakorlása beépüljön a minden-

A program célja, hogy a fiatalokat elkötelezze a magyarság értékei mellett, és ezzel egy életre szóló kapcsolatot építsen ki velük. Kiemelt figyelmet fordít a magyar népi kultúra népszerűsítésére és megőrzésére, különösen azokban a hátrányos helyzetű térségekben és a Kárpát-medence elszigetelt magyar közösségeiben, ahol a hagyományok fenntartása különösen fontos. A rendezvényt a Borsodi Magyar Közösségek Szövetsége Mente Egyesület szervezi, amelynek fővédnöke Sebestyén Márta, a Liszt- és Kossuth-díjas előadóművész, aki az UNESCO Béke Művésze címmel is büszkélkedhet. Az idei ifjúsági népművészeti tehetségkutató döntőjét dr. Kriza Ákos volt miskolci polgármester emlékének szentelték, ezzel is tisztelegve a közösség iránti elkötelezettsége előtt.

A múlt héten a rendezvény keretein belül összesen 341 fellépőt és kísérőt fogadtak, akik között Erdélyből 50, Moldvából 33, Székesfehérvárról 15, Borsodból 44, Délvidékről 141, míg Kárpátaljáról 42 résztvevő képviselte magát. A neves szakmai zsűrinek 63 produkciót kellett értékelnie, amelyből 21 népdal, 24 néptánc, 14 népzene és 4 népmese került a megmérettetésre.

A Maros megyei résztvevők ezúttal is lenyűgöző sikereket könyvelhettek el, hiszen a legmagasabb elismeréseket hozták haza. A népdal kategóriában a nyárádszentlászlói Györfi Jolán Boglárka és a nyárádszentmártoni Kiss Anna kiemelt aranydíjat nyertek el, míg a mezőpaniti Barabási Réka és a nyárádszentimrei Kovács Benedek arany minősítéssel térhettek haza. Emellett a nyárádszeredai Pillancsok nagycsoportja kiemelt aranyat és különdíjat kapott, ezzel is bizonyítva tehetségüket. A páros néptánc versenyszámban a nyárádszeredai Györfi Jolán Boglárka és Balázs Kristóf aranyérmet és különdíjat zsebeltek be. A marosvásárhelyi Ozsváth Ágota és Béres Botond kiemelt aranyat és különdíjat nyertek, míg Törzsök Anna és Szegedi Roland szintén kiemelt aranyát érdemelték ki. A marosvásárhelyi Törzsök Écska és Bordi Sándor pedig arany minősítéssel térhettek haza. Szólótáncban a marosvásárhelyi Székely Dénes kiemelt aranyat és különdíjat kapott, míg Pampel Norbert és Balogh Krisztián szintén kiemelt arany minősítést szereztek. A népzene kategóriájában a szovátai Tücsökraj népi zenekar ifjúsági csoportja és a marosvásárhelyi Kun Zsolt arany minősítéssel büszkélkedhetnek. A résztvevők teljesítménye példaértékű és méltán örvendezteti meg a közösséget.

A fellépések után a résztvevők zene- és énekszóval vonultak végig a város szívében, ahol másnap a megérdemelt pihenés és a fürdőzés öröme is várt rájuk. A 16 évvel ezelőtt Miskolcon elindított Dunán innen, Tiszán túl ifjúsági népművészeti vetélkedő mára már az egész Kárpát-medencét magába ölelő nagyszabású eseménnyé nőtte ki magát, amely idén 3200 gyermeket és fiatalt vonzott, közülük 341 fő jutott el a miskolci döntőig. Rápóti-Fekete Mónika főszervező hangsúlyozta, hogy a vetélkedő nem csupán a versengés lehetőségét biztosítja, hanem országhatárokon átívelő barátságok születését is elősegíti. Ez a rendezvény valódi nagy magyar közösséggé kovácsolja össze a résztvevőket, ahol a hagyományok és a kultúra iránti szeretet közös kapocs.

Related posts