A Mécsvirág lenyűgöző, színpompás szirmai varázslatos látványt nyújtanak.

A Csemadok naszvadi alapszervezete mellett egy évtizeddel ezelőtt megalakult Mécsvirág Irodalmi Kör szenvedélyesen folytatja önként vállalt küldetését: elsősorban nemzettudatot erősítő verseket gyűjt össze, amelyeket szívesen oszt meg a magyar költészet szerelmeseivel, akár hazai, akár külföldi közönségről van szó. Jubileumi ünnepségük alkalmából a közösségépítő csoport vezetőjével, Csontos Erzsébettel beszélgettem.
Két nyugdíjas hölgy, Oriško Klára és Patasi Mária 2015 januárjában úgy döntöttek, hogy létrehoznak egy irodalmi kört, amelynek célja az volt, hogy megosszanak egymással kedvenc verseiket. A csapatukhoz csatlakozott egy férfi is: Vecsey Lajos, aki Martos városából származik, és miután öt évtizedet töltött Csehországban, hazatért. Lajos különösen lelkesedett Mécs László (1895-1978) költészetéért, aki hosszú ideig elfeledett, üldözött és tiltólistás művész volt. A hölgyek és Lajos közösen kiválasztottak tizenöt verset a költő életművéből, és Tóth Teréz pedagógus vállalta, hogy felkészíti a kör tizenkét tagját a nyilvános bemutatóra. Az esemény színesebbé tételére Becse Szabó Ilona operaénekes dalokat adott elő, míg Vecsey Lajos Mécs László életét bemutató összekötő szöveget olvasott fel. A nézők lelkes visszajelzései alapján - a költő egyik verséből inspirálódva - a csapat a Mécsvirág nevet vette fel, ezzel tisztelegve a költő előtt.
A Mécs László-összeállítás nem csupán a Felvidéken és az anyaországban, hanem Svájcban és Csehországban is jelentős népszerűségnek örvendett, harminc különböző helyszínen – osztotta meg velünk Csontos Erzsébet, aki 2019 óta vezeti a kört Oriško Klárától átvéve a stafétát.
A Naszvadról 1968-ban Svájcba disszidált, és az ottani magyarok kulturális életének egyik motorjává vált B. Szabó Péter 2017-ben meghívta őket Zürichbe és Bázelbe. Ifjú tagjuk, a Fölszállott a páva tehetségkutató verseny egyik döntőse, Szabó Julcsi népdalénekes a zürichi magyar nyelvű szentmisén dalolt is.
A Mécs-összeállítással egy időben egy különleges emlékműsort is szerveztek, amely a helyi magyar alapiskola fiatalon eltávozott, kivételes pedagógusának állít emléket.
Felkészítőnk, Tóth Teréz, valamint mi magunk is Bauer Ferencné Kürthy Katalin pedagógust példaképnek tekintettük. Halálának 40. évfordulója alkalmából emlékezetes műsort állítottunk össze Petőfi Sándor és Arany János verseiből, amit 2015 decemberében mutattunk be. Az esemény, amely egy szentmisével is összekapcsolódott, külön megtiszteltetés volt, hiszen részt vett rajta a három Bauer fiú: Győző, aki sajnos már elhunyt, az elismert gyógyszerkutató, a Csemadok volt országos elnöke, valamint Balázs és Ferenc. Ezen a jeles alkalmon bejelentették, hogy alapítványt hoztak létre a legkiválóbb helyi magyar tanulók elismerésére. Azt, hogy kezdeményezésünkre minden tanév végén Bauer Katalin-emlékplakettben és az alapítvány anyagi támogatásában részesülnek a legérdemesebb diákok, a Mécsvirág eddigi legnagyobb eredményének tartjuk.
Jelenleg bő egy tucat tagjuk élteti a kört, s mivel Vecsey Lajos 2023-ban elhunyt, ezért nélküle folytatják a missziót.
- Nemrég Dragonits Márta, az összmagyar Ars Sacra Fesztivál kezdeményezője figyelt fel ránk a zsámbéki templomban, biztatására mi is több fellépéssel csatlakoztunk ehhez a szép, szakrális rendezvénysorozathoz. Minden évben különféle versválogatásokkal ünnepeljük a magyar kultúra és a magyar költészet napját, rendszeresen fellépünk a március 15-i, augusztus 20-i, október 6-i ünnepségeken, illetve a jubilánsok köszöntésén. Tizenegy könyvbemutatót szerveztünk; a volt naszvadi kolostorban működő idősotthon lakóit és a nappali foglalkoztató nyugdíjasait, illetve a megbecsültek délutánjainak résztvevőit adventi, anyák napi dalos-verses műsorokkal és vidám jelenetekkel szoktuk szórakoztatni.
A Mécsvirág egyesület tagjai felvették a kapcsolatot Borka Géza bencés tanárral, aki Oslóban él, és aki 93 évesen is aktívan részt vesz a kulturális életben. László, Borka Géza fia, szoros kapcsolatot ápol Mécs Lászlóval, aki 130 éve született, és a fiú keresztapja volt. A Mécsvirág tevékenységei között szerepel, hogy részt vettek egy premontrei rendezvényen Csornán, ami jól mutatja széleskörű magyarországi kapcsolataikat. Tavaly pedig meghívást kaptak a Gödöllőn felépült új templom felszentelésére is. A közösség tagjai adományoztak a templom harangjainak elkészítésére, és emlékezve Mécs Lászlóra, megkoszorúzták sírját is.
2017-ben csatlakoztak a Wass Albert Felolvasó Maratonhoz.
Csontos Erzsébet vázolta a közeljövő terveit, amelyekkel kapcsolatban néhány kihívásra is rávilágított. Anyagi okok miatt sajnos nem terveznek jubileumi hanghordozó kiadását, és a város által támogatott Csemadok, amelynek Simonics Tibor a vezetője, csupán az útiköltség fedezésére nyújt anyagi segítséget.
Korábban a Mária Rádió megbízásából Apagyi László hangmérnök, míg a Pátria Rádió számára Ürge Tamás készített hangfelvételeket az előadásainkról. Holop Ferenc, a helyi kultúrház vezetője egy órás hanganyagot hozott létre, mellyel emléket állított a Wass Albert Felolvasó Maratonunknak. A magyar költészet napjára szervezett műsorunkat pedig a Csemadok-klubban Holec Ákos rögzítette. Az Ars Sacra Fesztiválra készült hanganyagunk pedig a legnagyobb videómegosztó platformon is elérhető – tette hozzá végül Csontos Erzsébet, kifejezve reményét, hogy a Mécsvirág még sokáig virágzik, táplálva a magyar nyelvet és erősítve a helyi közösség magyarságtudatát.