A MAGOSZ kifejezetten ellenvéleményt fogalmaz meg Ukrajna uniós tagságának ügyében.

Elfogadhatatlan, és határozottan ellenállunk annak, hogy Ukrajna az Európai Unió tagjai közé kerüljön, miközben már most is előcsatlakozási forrásokat kap az országnak. Ez a lépés ugyanis súlyosan veszélyezteti az uniós gazdák megélhetését - hangsúlyozta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (MAGOSZ) elnöke Brüsszelben, pénteki nyilatkozatában.
Cseh Tibor András, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke hangsúlyozta, hogy Brüsszelben olyan javaslatok születtek, amelyek komoly aggodalmakat vetnek fel, és amelyeket elengedhetetlennek tartanak a magyar gazdálkodók védelme érdekében. E javaslatok ellen határozott fellépés szükséges, hogy megőrizzük a hazai agrárium érdekeit.
Jakab István, a neves magyar újságíró, a médiában tett nyilatkozatában aggasztónak nevezte a Brüsszelből érkező információkat, kijelentve: "Vészjósló hírek érkeztek hozzánk."
Szavai szerint Brüsszel azon dolgozik ugyanis, miként lehetne az agrártámogatásokat átalakítani, hogyan lehetne azokat a forrásokat, amelyek kiszámíthatóan rendelkezésre álltak, teljesen más csatornákon máshova, többek között Ukrajnába elirányítani. Az ukrajnai háború nehéz helyzetbe hozta a szomszédos országok gazdáit is - hívta fel a figyelmet.
Az ukrán gabona özönlötte el Európát, ami tarthatatlan helyzetet teremtett. Az orosz-ukrán konfliktus következtében az európai agrárpiac gyakorlatilag összeomlott, és a gazdák kiszolgáltatottá váltak. Az ukrán mezőgazdaság uniós integrációja, amely mentes a szükséges ellenőrzésektől és szigorú szabályozásoktól, komoly fenyegetést jelent az élelmiszerbiztonság szempontjából - figyelmeztettek szakértők.
"Határozottan elutasítjuk, hogy Brüsszel olyan elfogadhatatlan körülményeket kíván létrehozni a gazdálkodók számára."
- fogalmazott.
Jakab István hangsúlyozta, hogy a brüsszeli bürokraták által meghirdetett programok gyakran a ciklusok keretein belül mozognak, miközben ezek a kezdeményezések a politikai mandátumok lejárta után is fennmaradnak. Ezzel szemben a gazdák nem csupán öt- vagy hétéves tervekben gondolkodnak, hanem sokkal inkább a jövőbe tekintenek, és hosszú távú stratégiákra építenek. Ehhez azonban alapvetően szükségük van a kiszámíthatóságra. Sajnos, Jakab István szerint, a magyar gazdák ezt a stabilitást nem kapták meg Brüsszeltől.
Fontos, hogy a gazdálkodás jövője átgondolt, a gazdák véleményét figyelembe vevő agrárpolitikai irányelvek mentén alakuljon, nem pedig ígéretekre építve. A gazdák célja, hogy az Európai Unió keretein belül, a helyi adottságokat és erőforrásokat maximálisan kihasználva tevékenykedjenek. Ez nem csupán a gazdák érdeke, hanem minden uniós és magyar állampolgár számára előnyös - emelte ki a MAGOSZ elnöke.
A jelenlegi száj- és körömfájás járvány kapcsán Jakab István azt mondta, a gazdaszervezetek megfelelő hozzáállást várnak az Európai Uniótól, segítséget, valamint megfelelő forrásokat ahhoz, hogy az adott országok mihamarabb úrrá tudjanak lenni a helyzeten.
Cseh Tibor András, a NAK alelnöke, legutóbbi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az Európai Unió következő, 2028-tól kezdődő hétéves periódusára vonatkozó bizottsági javaslatok világosan megfogalmazzák, hogy a területalapú agrártámogatások rendszerét radikálisan át kell alakítani, csökkenteni, majd végső soron meg kell szüntetni. Ezen kívül a javaslat célja az állattenyésztés és a húsfogyasztás visszaszorítása is, amely lépést a magyar gazdák nem tudnak elfogadni - tette hozzá.
A magyar gazdák szempontjából mindez teljesen elfogadhatatlan. A hazai földterületek kétharmadát egyéni és családi gazdaságok, valamint őstermelők művelik, és számukra a javasolt intézkedés megvalósulása "óriási csapást jelentene" - hangsúlyozta.
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége, együtt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, elindította a petíciót az agrártámogatások védelme érdekében. Ez a kezdeményezés a területalapú támogatások megőrzésére és az európai piacok fenntartására fókuszál, és már több mint 250 ezer magyar gazda, vagyis szinte az összes hazai gazdálkodó, csatlakozott hozzá.
"Reménykedünk abban, hogy az Európai Bizottság a jelentős gazdai összefogás következtében végre kedvező irányba tereli az agrárpolitikát, és ismét stratégiai ágazatként kezeli az európai mezőgazdaságot" - fogalmazott.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország határain belül mindössze néhány száz kilométerre, Ukrajnában jelentős mezőgazdasági területek találhatók, amelyeket főként nyugat-európai és amerikai érdekeltségek irányítanak. E szavak szerint, ha ez az "óriási piac" hozzáférést nyerne az európai piacokhoz, az súlyos versenyhátrányt jelentene a magyar gazdák számára, akik így egyértelműen hátrányos helyzetbe kerülnének.
"Ez az az ok, amiért érkeztünk, és amiért a magyar gazdák üzenetét elhoztuk" - emelte ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke nyilatkozatában.
Kapcsolódó anyagok:
Jakab István: Az európai gazdák számára katasztrófa lenne Ukrajna uniós csatlakozása
Simicskó István: Brüsszel terve, Ukrajna csatlakozása az egész EU-t kilátástalan helyzetbe sodorhatja (VIDEÓ)