Lengyelország a körözött politikai vezető menedékjogának védelme érdekében az EU Bíróságához fordulna Magyarország ellen.

Lengyelország az Európai Unió Bíróságához fordulna Magyarország ellen, miután a magyar kormány politikai menedékjogot biztosított Marcin Romanowskinak, aki körözés alatt áll. Ezt a 444 a Notes form Poland cikkére hivatkozva számolt be.
Andrzej Szejna, a lengyel külügyminiszter-helyettes, hangsúlyozta, hogy "határozottan elkötelezettek vagyunk az ügyben." Szejna véleménye szerint "Magyarország világosan megszegte az őszinte együttműködés alapelvét", amely megköveteli az uniós tagállamoktól, hogy "tartsák tiszteletben egymást, miközben garantálják az európai jogszabályok betartását."
A külügyminiszter-helyettes kijelentette, hogy Lengyelország élni kíván az EU működéséről szóló szerződés 259. cikkével. Ez a rendelkezés lehetőséget biztosít arra, hogy egy tagállam az Európai Unió Bíróságához forduljon, amennyiben úgy érzi, hogy egy másik uniós ország nem teljesíti a rá vonatkozó kötelezettségeit.
Marcin Romanowski, a lengyel ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt képviselője, aki korábban az igazságügyi minisztérium helyettes vezetőjeként tevékenykedett, komoly bűncselekményekkel néz szembe. A lengyel Nemzeti Ügyészség nyomozása alapján a politikust összesen 11 bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják, amelyek között szerepel a szervezett bűnözői csoportban való részvétel, valamint közpénzekkel való visszaélés is.
A vádak között szerepel, hogy Romanowski a politikai hatalmát kihasználva olyan pályázati nyerteseket jelölt meg, akiknek a támogatásra való jogosultságuk az Igazságügyi Alapból származott. A politikus állítólag utasításokat adott arra vonatkozóan, hogy a hibás pályázatokat utólagosan javítsák ki, és olyan szervezeteknek engedélyezett támogatásokat, amelyek nem feleltek meg a szükséges formai és tartalmi kritériumoknak.
Romanowski ellen európai szintű elfogatóparancsot bocsátottak ki. A politikus a közelmúltban Budapesten nyilatkozott egy lengyel hírportálnak, ahol az ügyét politikai üldözésnek minősítette. Szerinte ennek a hajszának a következményei nem csupán őt magát érintik, hanem súlyosan kihatnak az átlagemberek életére is.
A Romanowski-ügy tovább fokozta a lengyel-magyar kapcsolatok feszültségét, amelyről részletesebben tájékozódhat itt. Marcin Romanowski személyéről pedig alább találhat bővebb információt.