A kormány elkötelezett a hosszú távú célok mellett, hogy egy versenyképes és fenntartható gazdaságot alakítson ki. | Demokrata

Lantos Csaba a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium nukleáris hulladék kezelésével foglalkozó projekt záróeseményén hangsúlyozta, hogy a gazdaság megerősítése, a költségek optimalizálása, az áruforgalom és a teljesítmény fokozása, valamint a kutatás, fejlesztés és innováció támogatása elengedhetetlen. Emellett kiemelte a tudományos és gazdasági szektorok közötti szoros együttműködés fontosságát is, amely lehetővé teszi Magyarország számára, hogy a nemzetközi kihívásokkal szemben is stabilan megőrizze pozícióját.
Rámutatott, hogy a magyar kormány elkötelezett a konnektivitás mellett, amely nemcsak a hagyományos partnerekkel való kapcsolatok szorosabbá tételét jelenti, hanem azt is, hogy aktívan törekszik új együttműködési lehetőségek kiépítésére a fejlődő régiókban.
A projekt helyszínéről, az ELI ALPS-ról elmondta, a lézerközpont mára egy koncentrált tudományos térré vált, amely szoros együttműködésben áll az egyetemmel, és amelyben a világ legégetőbb problémáira keresik a megoldásokat.
A projektről szólva kiemelte: a kutatások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a nukleáris energia fenntarthatóbbá váljon, és új korszak következzen be a nukleáris technológia használatában.
Az itt végzett kutatás segíthet abban is, hogy a nukleáris energia szélesebb körben elfogadottá váljon, hiszen szerinte ez az egyik legtisztább energiaforrás. Megbízható és elengedhetetlen a környezetvédelmi és energiabiztonsági célok eléréséhez - vélekedett a miniszter, majd hozzátette: ezek a kutatások lehetővé teszik Magyarország számára, hogy tovább erősítse pozícióját a kutatás-fejlesztés, az innováció és az új tudományos eredmények kiaknázása terén.
A tárcavezető hangsúlyozta, hogy bár az állam és a városok képesek új épületek, klinikák és laboratóriumok létrehozására, a tudományos gondolkodás szelleme nem csupán külső struktúrák keretei között bontakozhat ki. Ezt a szellemiséget csak az emberi elme tudja életre hívni és folyamatosan gazdagítani.
Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára kifejtette, hogy a projekt a Nemzeti Laboratóriumok Program keretein belül valósult meg. Emellett kiemelte, hogy a kormány az utóbbi öt- hat év során évente 100 millió eurót különített el ezekre a kezdeményezésekre.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a támogatott projektek célja a magyar kutatási ökoszisztéma és az ipar fejlődésének elősegítése.
Kiemelte: a Nemzeti Laboratóriumok Program eredményeire alapozva idén új program indul, amelynek célja, hogy meghatározzák azokat a kulcsfontosságú technológiai és társadalmi kihívásokat, amelyek továbbra is kiemelten fontosak Magyarország számára, és az új kutatási eredmények, kihívások segíthetnek megoldani ezeket.
Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora kiemelte, hogy az intézmény 12 kara a tudományágak széles palettáját öleli fel, így teret adva az interdiszciplináris együttműködéseknek. A professzor hangsúlyozta, hogy az egyetem kiemelkedő eredményeket ért el a lézerfizika, valamint az oktatás és kutatás terén, mindezt a tudományos hagyományok megőrzése mellett.
Kiemelte, hogy optimistán tekint a jövőbe, és reményei szerint a következő évek során számos jelentős áttörést fognak elérni. Példaként említette, hogy a zöld energia és az autóipar területén végzett kutatások már a megvalósítás határvonalán állnak, s hamarosan kézzelfogható alkalmazási lehetőségekkel is szolgálhatnak.
A 2019 júliusában elindult, nukleáris hulladék kezelésével foglalkozó projekt sajtóanyagában kiemelték, hogy a nukleáris hulladékok kezelése nem csupán technikai és műszaki kihívásokat hordoz, hanem a társadalmi aspektusok is rendkívül jelentősek. Az innovatív megoldások elfogadottsága a közvélemény körében alapvető fontosságú ahhoz, hogy ezek a megoldások valóban széles körben elterjedhessenek.
A kutatás elsődleges célja az ultrarövid lézerimpulzusok segítségével keltett fúziós neutronok létrehozása, valamint további kísérletsorozatok végzése a neutronhozam növelésére, ezenkívül további megvalósíthatósági tanulmányok folytatása ezen neutronok nukleáris hulladék (kiégett üzemanyag) tanszmutációjának szubkritikus reaktorban történő elősegítésére.
A kormány a projektet kiemelt nemzeti kutatási prioritásként kezeli, amelynek megvalósítása részben a Szegedi Tudományegyetem laboratóriumaiban, míg jelentősebb mértékben a szegedi ELI-ALPS Lézeres Kutatóközpont területén zajlik.