Pellegrini találkozott a kisebbségek képviselőivel, ahol a KKA és az államnyelvtörvény módosításának kérdései is napirendre kerültek.

Idén már nem kerül napirendre a szlovák államnyelvtörvény szigorításának kérdése, mivel a minisztérium haladékot kért a folyamatban lévő tárgyalásokhoz.
Pellegrini hangsúlyozta Szlovákia gazdag etnikai és kulturális sokszínűségét, amely országunk egyik legnagyobb kincse. Kiemelte, hogy függetlenül attól, honnan érkezik valaki, milyen társadalmi háttérrel rendelkezik, vagy milyen nemzetiségű, mindannyian egyenlő jogokkal bíró tagjai vagyunk a Szlovák Köztársaságnak. Szerinte ez az összetartozás és a közös identitás alapvető fontosságú a társadalmi harmónia megteremtésében és fenntartásában.
az etnikai, kulturális, nyelvi sokszínűség erősebbé teszi Szlovákiát, mert az ország ebből a sokféleségből inspirációt meríthet, a különböző közösségek pedig - beleértve a szlovák nemzetet is - kölcsönösen erősítik egymást, ha békében és szinergiában élnek.
Pellegrini arról nem beszélt, hogy ezek a gondolatok vajon mennyire összeegyeztethetők a kulturális miniszter korábbi kijelentéseivel, miszerint: "A szlovák nép kultúrájának szlováknak kell lennie. Szlováknak, és nem másnak", illetve hogy a szlovák kultúra "keveredését" más kultúrákkal el kell utasítani.
Az államfő utalt arra is, hogy különbséget kell tenni azok között, akik már hosszú ideje jelen vannak Szlovákiában, és azok között, akik csak nemrég telepedtek le az országban, hozzátéve: mindkét csoportnak más-más kihívásokkal kell szembenéznie.
A köztársasági elnök kifejezte elismerését Forró Krisztiánnak, a nemzetiségi ügyekben illetékes tanácsadójának, aki megszervezte a kerekasztal-beszélgetést. Az eseményen részt vettek a 15 etnikai kisebbség képviselői, valamint Horony Ákos, aki az etnikai kisebbségekért felel, Alexander Daško, aki a roma közösségek támogatásáért dolgozik, és Simona Zacharová, aki a civil társadalom fejlődéséért felelős kormánybiztosként képviselte a kormányt.
Ma igazán izgalmas esemény vár ránk!
történelmi jelentőségű pillanatnak nevezte, hiszen először került sor egy közös, nyílt párbeszédre minden Szlovákiában elismert nemzeti közösség képviselőjével a köztársasági elnök hivatalos jelenlétében, az elnöki palotában.
"Ez a találkozó valóban példaértékű, hiszen még soha nem volt hasonló mértékű összejövetel. A visszajelzések tükrében bátran kijelenthetjük, hogy elindult egy bizalomépítő folyamat. Nem csupán a problémák kerültek napvilágra, hanem közös értékeink, jövőbeli vízióink és lehetséges megoldásaink is. Ez az esemény nem csupán egy egyszeri alkalom, hanem egy tartalmas társadalmi párbeszédsorozat kezdete" - emelte ki az elnök tanácsadója.
Szerinte a találkozó önállóan is jelentős üzenetet hordoz, és azt tanúsítja, hogy a köztársasági elnök valóban figyelembe veszi a nemzeti közösségek jelenlétét és fontosságát Szlovákiában.
Bízom benne, hogy a jövőben egyre inkább előtérbe kerülnek a nemzetiségi ügyek az elnöki diskurzusban és a gyakorlati lépésekben. A közösségek megerősítést nyernek abban, hogy fontos és értékes részei az országnak, és biztosak lehetnek abban, hogy identitásukat nemcsak megőrizhetik, hanem szabadon élhetik is - méltósággal és támogatással a hátuk mögött.
Forró kifejezte véleményét a hétfői összejövetelről.
Horony Ákos kormánybiztos az Új Szó kérdésére kifejtette, hogy a találkozó során kedvező benyomásokkal távozott. Különösen pozitívan értékelte, hogy az államfő az eredetileg tervezettnél hosszabb időt szentelt a kerekasztal-beszélgetésre. Megjegyezte, hogy a köztársasági elnök alapos figyelemmel hallgatta meg a különböző kisebbségek képviselőinek kihívásait és problémáit.