A búcsúzó klasszisok ellenére is a legjobbak között végezhetünk a Los Angeles-i olimpián!


A nyári olimpiák mindig is egy négyéves történet végét jelentették, egyúttal egy újabb négy esztendőig tartó hosszú menetelés, ahogy az ókori görögök mondták, egy olimpiász kezdetét. A sportvezetők ilyenkor veszik számba, hogy kikre számíthatnak a következő olimpián, kik lehetnek éremszerzők, hányan gyűjthetnek pontokat, ugyanakkor azt is összegzik, hogy hányan vonultak vissza, vagy léphetnek hátra az újabb "ötkarikás" megméretésig.

Így van ezzel az ismétlődő feladattal a sportlegenda Fábián László, a MOB 61 esztendős olimpiai, világ- és Európa-bajnok főtitkára is, aki versenyzői és sportvezetői minőségében, illetve nézőként 15 nyári és téli olimpián vett részt. Két alkalommal pedig a magyar csapat vezetője lehetett.

Az öttusázás és vívás világában kiemelkedő teljesítményt nyújtó sportoló mostanra öltönybe és nyakkendőbe bújt, mint modern irodai szakember. A számítógép előtt ülve azon fáradozik, hogy négy év múlva Los Angelesben a magyar olimpiai csapat élvonalába kerüljön, remélve, hogy a top 10-ben találja magát.

Figyelembe véve, hogy a korábbi nyertesek közül több mint egy tucat már befejezte versenyzői karrierjét, és vannak olyanok is, akik a "billegő" csoportba tartoznak, sokan talán még kitartanak, de a Los Angelesbe vezető út végére valószínűleg nem fognak eljutni.

A jó hír az, hogy a nemzetek közötti versenyben Párizsban a 14. helyen végzett magyar küldöttség kiemelkedő sportolói, kevesebb kivétellel, négy év múlva Los Angelesben is szeretnék megmutatni tudásukat. Ahogy várható is, megújult ismeretekkel és még nagyobb motivációval vágnak neki a következő olimpiának. Érdemes megemlíteni, hogy tavaly az olimpiai csapatunk gerincét a 20-25 éves fiatal sportolók alkották, akik Los Angelesben teljesítőképességük csúcsára juthatnak el. Fábián László, az Indexnek adott interjújában kiemelte, hogy ez a megállapítás érvényes az olimpiai bajnokainkra is, mint például Kós Hubert, Milák Kristóf és a tapasztalt Rasovszky Kristóf, valamint a párbajtőr csapatversenyben győztes Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid és Siklósi Gergely, továbbá a tekvandos Márton Vivi és az öttusázó Gulyás Michelle esetében is. Azonban nem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy a két 35 éves sportlegendánk, a kétszeres olimpiai bajnok Csipes Tamara és a három aranyéremmel büszkélkedő Szilágyi Áron – eltérő okok miatt – még egy újabb olimpiai szereplést vállalni tudnak, így őket inkább a "billegő" kategóriába sorolnám.

Ha Tamara letette volna a lapátot és úgy döntött volna, hogy hátralép, nem hiszem, hogy ezt pusztán a párizsi szereplése után kapott rekordjutalom miatt tenné. Sokkal inkább arra gondolok, hogy szeretne jó édesanya lenni, új ismereteket elsajátítani és a lemaradásait pótolni. Eddig nemcsak egy elszánt versenyző volt, aki mindent megadott a sikerért, hanem számomra egy kedves „tyúkanyó”, aki a csapat többi tagját úgy irányította, támogatta és összefogta, mint ahogy a kotlós a kiscsibéit. Ha távozna, nehéz lenne megmondani, ki léphetne a helyére. Ami Szilágyi Áront, a másik „billegőt” illeti, vele kapcsolatban még körültekintőbben kell megfogalmaznom a jövőt. Bár vannak elképzeléseim, hiszen ő is azon emberek közé tartozik, akik több lábon állnak, és már vállalkozásba is kezdett, sportkarrierjének alakulását végső soron a műtétje utáni felépülése fogja meghatározni. Kíváncsi vagyok, hogy miként tud erőt gyűjteni, és miként kapcsolódik majd vissza a világversenyek forgatagába, miután feltöltődött.

Az olimpiai játékok magyar hősei között említést érdemel Hosszú Katinka, aki három aranyérmet "gyűjtött be", valamint Kozák Danuta, aki kétszer annyi elsőséget "szerzett" magának. Sajnos egyikük sem kapott helyet a 2024-es párizsi nyári játékokon induló magyar csapatban. Bár mindketten küzdöttek a részvételért, végül csalódottan tapasztalták, hogy mellőzték őket, amit nem fogadtak el könnyen. Azonban amit korábban elértek, az nem csupán saját sportkarrierjük, hanem az egész ország dicsőségét is öregbítette, hiszen sporttörténeti sikereik maradandó nyomot hagytak.

Kilépni a rivaldafényből nem éppen egyszerű feladat; lemondani mindarról, ami egy sikeres élsportoló életét jellemzi, igazi kihívás. Katinka Hosszú, az úszás világának kiemelkedő alakja, nyilvánvalóan alaposan mérlegelte döntését, amikor véget vetett pályafutásának, amely során három olimpiai, 26 világbajnoki és 35 Európa-bajnoki érmet gyűjtött össze – ezek a számok önmagukért beszélnek. Emlékezzünk csak a világcsúcsaira, arra a páratlan teljesítményre, amely lehetővé tette számára, hogy mind az öt vegyesúszó számban ő állította fel a legjobb eredményeket. Alig néhány napja jelentette be visszavonulását, és úgy tudni, hogy tudását az úszóklubjában kamatoztatja majd – mondta Fábián László, aki arról is beszámolt, hogy Hosszút hamarosan Kozák Danuta követheti a pályán.

Danuta, a kajak-kenu világának egyik legkiemelkedőbb alakja, lenyűgöző pályafutása során összesen hat olimpiai bajnoki címet, 15 világbajnoki aranyérmet és 17 Európa-bajnoki elsőséget szerzett. Kétségtelen, hogy a sportág ikonjai közé tartozik. Pályafutása során olyan kiváló sportolók társaságában versenyzett, mint Szabó Gabriella, Kovács Katalin, Csipes Tamara, Janics Natasa és Fazekas-Zur Krisztina. Kilencéves korában kezdett el kajakozni, és ma már 37 éves, ami arra utal, hogy ő és edzőférje valószínűleg érzik, elérkezett az idő a váltásra. Most már csak az a kérdés, hogyan fogják ezt a nagy lépést bejelenteni.

A kalapácsvető olimpiai bajnok, Pars Krisztián esete ragyogó példa arra, hogy a búcsú nem csupán a boldogság pillanataitól nehéz, ahogyan azt az Apostol együttes dala is megfogalmazza, hanem ugyanolyan nehéz elengedni a versenyzői éveket, a válogatottságot, annak anyagi előnyeit, a pénzdíjakat és persze a dicsőség ízét is. Pars Krisztián nem csupán egy olimpiai bajnok; ő egy igazi ikon, aki a sportágában elért eredményeivel és az élsport mögötti küzdelmeivel maradandót alkotott.

A tavaly novemberben a pályán való maradásért folytatott harcot feladó dobóatléta, aki a 2012-es londoni olimpián aranyérmet szerzett, továbbá két világbajnoki ezüsttel és egy Európa-bajnoki arannyal büszkélkedhet, a valaha volt legkiemelkedőbb magyar atlétaként vonul be a sporttörténelembe. Ugyanakkor nemcsak eredményei, hanem a sportágában végrehajtott műtétek számának rekordja is fémjelzi a karrierjét.

Újra és újra meg kellett állnia, hogy összeszedje magát, majd újra nekivágjon a kihívásoknak, hogy utolérje a vetélytársait. Pályafutásának végső szakasza már nem a diadaloktól volt hangos; inkább a zűrzavar és a keserűség jellemezte. Egykori támogatóit mintha meg sem érdekelte volna, hogy mi történik vele. Az élete már nem a versenyek eredményességéről szólt, hanem arról, hogy családja biztonságát meg tudja-e teremteni. Minden próbálkozása, amelyre mások rábeszélték, végül nem hozott semmilyen előnyt. Rájött, hogy olyan munkát kell keresnie, amely nem vezethet kudarcra. Így vált a londoni olimpiai bajnokból - remélhetőleg csak ideiglenesen - a szombathelyi utcákon futó futárrá.

Nehéz pontosan összeszámolni azokat, akik már bejelentették a visszavonulásukat, vagy akik közel állnak ehhez a döntéshez, hiszen mindig akadnak olyan válogatott sportolók, akik maguk sem tudják biztosan, meddig tudják még fenntartani a teljesítményüket, és hogy képesek-e hozni azt a szintet, amiért érdemes keményen küzdeni. Ide tartozik az olimpiai bronzérmes és világbajnoki ezüstérmes 33 éves Keszthelyi Rita, valamint a 32 éves kétszeres világ- és Európa-bajnok Vámos Márton, akik még egy ideig várnak, talán a következő világversenyig, de mindenki reméli, hogy a hosszabbítás ennél is tovább tart majd.

Eldöntötte viszont a menni vagy maradni kérdést kellő határozottsággal pólós társuk a hamarosan a 38. évét is betölti Varga Dénes, akinek a dicsőséglistáján olimpiai, világbajnoki és Európa-bajnoki győzelmek sorakoznak. Nem láthatjuk már a világversenyeken a világbajnok és hétszeres Eb aranyérmes Telegdy-Kapás Boglárkát, akit a búcsúversenyének számító tavaly decemberi rövidpályás világbajnokságon felállva ünnepelt a publikum. A tavalyi "viharok" után lelépett a pástról a 41 éves kardvívó Decsi Tamás, Szilágyi Áron egykori csapattársa, és az a hír járja, hogy a honosított Iszmail Muszukajev sem fog már sokáig újabb érmekét harcolni a szabadfogású birkózok világversenyein, de ezt jóslatot a szívóssága még felülírhatja" - mondta a MOB főtitkára.

A párizsi olimpia nem csupán a magyar sportolók számára jelentett mérföldkövet, hanem számos nemzetközi sportlegenda életében is új irányt szabott.

A sport világának egyik ikonikus alakja, a skót Andy Murray, avagy Sir Andrew Barron Murray, búcsút int a világversenyek pódiumának. A teniszező pályafutása során összesen 28 ATP tornát nyert, köztük három Grand Slam győzelmet is ünnepelhetett. Jelenleg a szerb Novak Djokovics edzőjeként folytatja pályafutását. Emellett a 38 éves jamaikai sprinter, Shelly-Ann Fraser-Pryce is távozik a rivaldafényből. Ő a Pekingben és Londonban megrendezett 100 méteres futás aranyérmese, és Tokióban a 4x100 méteres váltó tagjaként szerezte meg harmadik olimpiai érmét.

A helyzet még alakulhat, de a tornászvilág egyik legkivételesebb személyisége, a hatszoros olimpiai és 23-szoros (!) világbajnok Simone Biles, aki mindössze 142 centi magas, csatlakozhat a csapathoz. Mellette pedig ott van a 206 centiméteres, háromszoros olimpiai aranyérmes és négyszeres NBA bajnok kosárlabdázó, LeBron James, aki már a negyedik ikszet is betöltötte. Az ő kombinációjuk igazán figyelemre méltó!

Related posts