A Beatles varázsa sosem halványul el: a zene őrülete, rejtélyek és a mítosz újjászületése.


A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát - a Fab Four örök!

Valaha el sem tudtuk képzelni, hogy egyszer egy múzeum nyílik a Beatles történetéről – még Magyarországon, Egerben is! Ma már turistáknak szerveznek programokat azokban a helyszínekben, ahol a legendás négyes jártak, és filmek készülnek róluk. Akik nem élték át ezt a csodálatos korszakot, elképzelni sem tudják azt a hihetetlen népszerűséget, amely a könnyűzene történetében páratlan. A Beatles nem csupán egy zenekar volt a hatvanas-hetvenes években – különösen a szocialista tábor fiataljai számára – hanem egy igazi világnézet, amely generációkat formált és inspirált.

Megszállott tizenévesek csoportja gyűlt össze az éjszakai órákban, hogy a Radio Luxemburg varázslatos hullámait hallgassák. Minden egyes apró információért nagy nehezen küzdöttek, hiszen a külföldön élő nagynéni segítségével sikerült beszerezniük a londoni és amerikai szakújságokat. Szinte könyveltek, hogy melyik zenekar tagjának mikor van a születésnapja. Izgalommal várták, vajon a Ticket to Ride előrelépett-e a slágerlistán, vagy éppen két hellyel lejjebb csúszott. Összevetették a különböző magazinok toplistáit: a New Musical Express, a Melody Maker és a Rolling Stone mind más zeneszámokat emelt ki, nem is beszélve a vasárnap éjfélkor, a paplan alatt titokban hallgatható Radio Luxemburg helyezéseiről. Akkoriban még csupán a lemezeladások voltak a mérvadók, hiszen se internet, se YouTube, se közösségi média nem létezett. Ekecs Géza, más néven Cseke László vagy Komjáthy György mindig csak az események után tudott beszámolni az újdonságokról.

Arról keveset hallottunk akkor, mennyire fontos volt, hogy első brit bandaként az Egyesült Államokban is népszerűek legyenek, elvégre egy óriási piacról van szó.

A Disney+-on debütáló dokumentumfilm, a Beatles '64, az ikonikus zenekar első nagy turnéját idézi fel. Ez nem csupán egy újabb film a Beatles felemelkedéséről, hanem egy alaposan kidolgozott portré, amely bemutatja a bandának a zenei világra gyakorolt hatását, valamint az egyes tagok személyes küzdelmeit is. A projekt mögött nem más áll, mint a neves rendező, Martin Scorsese, aki producerként járult hozzá az alkotás sikeréhez. A film középpontjában az 1964-es amerikai turné áll, ahol a reptéren már megkezdődött a hisztéria: tömegek ájultak el a zenekar látványától, és a biztonsági személyzet is képtelen volt kezelni a helyzetet, ami még Elvis Presley fénykorát is túlszárnyalta.

Mi mindentől függhet egy 14 napos turné sikere? Az egyik érdekes megközelítés szerint a politikai klíma is jelentős hatással van rá. Például, 1963. november 22-én John F. Kennedy meggyilkolása után csak három hónappal később léptek színpadra a zenészek New Yorkban. Az országot elborító gyász után szükség volt valamire, ami felüdíti az embereket és örömet hoz az életükbe.

A zenekart egy lelkes tömeg és színes plakátok tömege fogadta a New York-i John F. Kennedy repülőtéren. John Lennon ezúttal is hű maradt önmagához, megjelenése pedig csak fokozta az izgalmat.

Ahogy kifejtette, ha felfednék titkaikat, valószínűleg már egy teljesen új csapat irányítását látnák el.

Még sokkal emlékezetesebb az a szellemes megjegyzése, amikor az Egyesült Királyságban arra kérte a közönséget, hogy tapsoljanak, ha elnyerték a tetszésüket a dalai. A milliomosoknak pedig elegendő, ha csupán megcsörrentik gyémánt ékszereiket...

Abban az időszakban Amerikában az Ed Sullivan Show uralta a beszélgetős műsorok világát, lenyűgöző 73 millió nézőt vonzva magához. A dokumentumfilmben olyan eddig soha nem látott felvételek is felbukkannak, amelyek új fényben tüntetik fel az eseményeket. Ráadásul az első fellépésükről készült felvételek hangzását és képi világát is restaurálták, így a nézők újra átélhetik azt az ikonikus pillanatot.

Jelenleg négy film készül, amelyek a zenekart és az adott kort a négy sztár különböző aspektusából mutatják be. A Sony Pictures Entertainment finanszírozza és terjeszti mindegyik produkciót, amelyek várhatóan 2027-ben kerülnek a mozikba. Az Oscar-díjas Sam Mendes filmes projektjének elkészítéséhez a világ leghíresebb zenekarának még élő tagjai, valamint az elhunyt tagok családtagjai is hozzájárultak. Lapértesülések szerint Harris Dickinson játssza majd John Lennont, míg Paul McCartney szerepét Paul Mescal alakítja. Ringo Starr és George Harrison megformálói pedig Barry Keoghan és Charlie Row lesznek. Egyelőre arról nem sokat tudni, hogy ki alakítja majd Brian Epsteint, az együttes ravasz menedzserét, aki kulcsszerepet játszott a Beatles sikerében.

A Beatles öröksége sosem halványul el. Ahogy a BBC is emlékeztet, több mint öt évtizeddel az együttes feloszlása után újra felcsendült egy felújított dalkezdemény, ami azonnal a brit zenei listák csúcsára tört.

Már a fiatalabb generáció is tisztában van azzal, hogy Liverpool neve örökké összekapcsolódik a Beatles legendájával. Ki gondolta volna hat évtizeddel ezelőtt, hogy egy repülőtér a híres beatzenész nevét fogja viselni? Pedig így történt: a zenész, akit 1980-ban gyilkoltak meg New Yorkban, és akinek a halálhíre már másnap megjelent a magyar újságokban is, mára a város ikonjává vált.

Szerte a világon számos Beatles gyűjtemény található, köztük a liverpooli Royal Albert Dockban található a legnagyobb. A látogató 12 nyelven hallgathatja meg a multimédiás audioguide-ot, miközben elámul a történelmi zenei emlékek lenyűgöző gyűjteményétől.

A magyar Beatles-rajongók talán meglepődtek azon, hogy egy ikonikus daluk hogyan kapcsolódik az eperföldekhez. John Lennon fiatalkorában, szülei válása után, Mimi nevű nagynénje nevelte fel őt, akinek otthona a híres, egykor gyümölcsökkel borított terület közelében helyezkedett el. A mai Strawberry Field 2019 szeptemberében nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, és most már interaktív látogatóközpontként üzemel, ahol kávézó, boltok és egy szép park várja az érdeklődőket.

A szállodaipar is aktívan részt vesz a Beatles iránti rajongás kultúrájában. Jelenleg bárki megszállhat abban a montreali szobában, ahol 1969-ben John Lennon és Yoko Ono egy többnapos ágyban töltéssel hirdették a világbékét. Az ágy mögötti falra a híres dalok sorait írták fel a nyolcnapos esemény során, így a látogatók egy különleges élmény részesei lehetnek. Továbbá, az Airbnb-n elérhető egy szoba a legendás Abbey Road Stúdióban is, ahol a Beatles legtöbb ikonikus dalát rögzítették.

A Beatles, különösen John Lennon nevéhez számos magyar nyelven is megjelent könyv fűződik. Több kötetet maga Lennon írt, de sokan írtak róla is. Bár ezek már antikváriumokban is ritkán fellelhetők, könyvtárakban talán még akad belőlük néhány példány az érdeklődők számára.

Related posts