Magyarország néhány hét leforgása alatt 520 milliárd forintnyi uniós támogatást vesztett el.


Olyan óriási összegű forrásokról beszélünk, amelyekhez Magyarország nem juthat hozzá, és ez szinte felfoghatatlan.

Tavaly júniusban az Európai Bíróság komoly pénzbírságot rótt ki Magyarországra, mivel a kormány hosszú éveken át elmulasztotta a menedékjoghoz való hozzáférést az európai normákkal összhangba hozni. Ennek következtében egy egyszeri 200 millió eurós büntetés mellett döntöttek, és a jogszabályoknak megfelelő keretek bevezetéséig napi egymillió eurós kényszerítő bírságot is kiszabtak. Az ítélet jogerős, fellebbezésre nincs lehetőség, így a döntés végrehajtása az Európai Bizottság (EB) feladata. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a magyar kormány nem teljesíti a fizetési kötelezettségeit, a bizottság jogosult visszatartani ezeket az összegeket bármely, Magyarországot megillető kifizetésből - hívja fel a figyelmet az EUrolugus.

A kormány hivatalosan bejelentette, hogy nem áll szándékában kifizetni, ezért a költségvetésből jelentős forrást különített el egy nemzetközi jogi tanácsadó iroda megbízására. Ennek célja, hogy a megfelelő jogi lépések kidolgozását és az ehhez kapcsolódó javaslatok elkészítését szakértői szinten végezzék el.

A lap forrása szerint néhány hete már 200 millió eurót levont az EB egy esedékes magyar kifizetésből, jelenleg pedig egy újabb 93 milliós levonás végrehajtása zajlik.

Ezt követően egy újabb 62 milliós napi bírság-részletet hajtanak majd végre. Van egy következő 62 millió eurós tétel, amire vonatkozóan fizetési felszólítást küldtek a magyar kormánynak. Ezzel január 15-ig terjedően helyezték végrehajtás alá a tartozást, s azóta a mai napig felhalmozódott további 23 millió euró. Összességében eddig a kormány 440 millió eurós adósságot halmozott fel, amelyből 293 millió törlesztése történt meg. Ez átszámítva 117,2 milliárd forintos levonást jelent.

Min a lap részletezi, ha ezt az összeget hozzáadjuk ahhoz az egymilliárd euróhoz, amely a hétéves költségvetés része és amelytől azért esett el Magyarország, mert a kormány nem teljesítette jogállamisági eljárás keretében a korrupcióellenes fellépésre vonatkozó korábbi vállalásait. A 2022-re allokált Magyarországnak járó pénzeket 2024 végéig lehet lehívni, ez azonban a tagállamok döntése alapján zárolt összeg része, amelynek feloldása nem történt meg, az időkorlát miatt a pénz elérhetetlenné vált.

Mindösszesen tehát 1,44 milliárd eurótól esett el az ország az elmúlt hetekben a két eljárás alapján, ami mintegy 520 milliárd forintot jelent.

A magyar kormány stratégiája abban rejlik, hogy amennyiben a tagállamok nem hajlandók felülvizsgálni a korábbi pénzbefagyasztásra vonatkozó döntésüket, Magyarország vétót fog emelni lényeges ügyekben, például az uniós költségvetéssel vagy Ukrajna támogatásával kapcsolatban. A pénzlevonások megszüntetéséhez egy új menekültügyi szabályozás bevezetése lenne szükséges. Tavaly már folytak tárgyalások a magyar kormány és az Európai Bizottság között ebben a témában, de azóta semmilyen érdemi előrelépésről nem érkezett információ. Ugyanez a helyzet a befagyasztott pénzekkel is: a források szerint jelenleg nincs komoly párbeszéd a felek között.

Related posts