Évente körülbelül 100 millió hektár termőföld vész el, ami súlyosan veszélyezteti 1,3 milliárd ember megélhetését. A talajpusztulás nem csupán környezeti probléma, hanem komoly kihívást jelent a globális élelmiszerbiztonság számára is.

A következő napokban hozandó döntések kulcsfontosságúak lehetnek a földhasználat és a vízgazdálkodás ügyének előtérbe helyezésében a globális politikai diskurzusban - emelte ki Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára Rijádban, az ENSZ 16. Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozóján, ahogyan azt a minisztérium hivatalos közleménye is megerősítette.
A 16. Elsivatagosodás és Talajromlás Elleni Csúcstalálkozó megnyitójára a szaúd-arábiai Rijádban került sor, ahol az ENSZ 197 tagországa gyűlt össze. A rendezvény keretein belül Magyarország, mint az EU Tanácsának aktuális elnöke, a tagállamok érdekeit képviseli és koordinálja a közös fellépést.
A helyettes államtitkár az Európai Unió képviseletében hangsúlyozta,
A talajdegradáció és a globálisan egyre gyakoribbá váló aszályok évente körülbelül 307 milliárd dollárnyi kárt okoznak a világ gazdaságában. Ráadásul, évente 100 millió hektárnyi termékeny és egészséges talaj veszik el, ami súlyosan érinti az élelmiszertermelést és a környezet fenntarthatóságát.
Ez a folyamat súlyos károkat okoz a globális élelmezésbiztonság és vízellátás területén, közvetlenül fenyegetve 1,3 milliárd ember életét és biztonságát - írták.
Magyarország elkötelezett tagja azoknak a globális erőfeszítéseknek, amelyek biztosítják a vízkészletek védelmét és a szárazsággal szembeni ellenállóképesség növelését - húzta alá Ökrös Oszkár, aki hozzátette: közösen, nemzetközi összefogással lehetünk képesek megállítani a talaj degradációját, elősegíteni a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást, és így biztosítani a fenntartható fejlődést.
A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a klasszikus vízmegtartási módszerek, mint a tározók és csatornák mellett, új megoldások bevezetése is szükséges. E cél érdekében fontos, hogy a víz a mély fekvésű területeken minél hosszabb ideig rendelkezésre álljon. Az Agrárminisztérium mintaprojektek és tudásátadás révén ösztönzi az ilyen nagyléptékű vízmegtartó intézkedések és beruházások megvalósulását, amelyhez elengedhetetlen a gazdálkodók közötti összefogás és együttműködés - tájékoztatott az AM.